Tentativă de mituire a unui polițist din Călărași: inculpatul, trimis în judecată

Sursa: gandul.ro
Sursa: gandul.ro

Un bărbat din județul Călărași a fost trimis în judecată sub acuzația de dare de mită și conducere fără permis, după ce a încercat să mituiască un polițist cu suma de 500 de euro. Ofițerii Direcției Generale Anticorupție (DGA) – Serviciul Județean Călărași, în colaborare cu Parchetul de pe lângă Tribunalul Călărași, au finalizat cercetările și au dispus trimiterea în judecată a inculpatului.

Incidentul s-a petrecut în dimineața zilei de 24 aprilie 2024, când bărbatul a fost oprit de un echipaj al poliției rutiere la ieșirea din municipiul Călărași. Polițiștii au constatat că acesta conducea un autoturism înmatriculat în Marea Britanie, deși permisul său de conducere era suspendat din cauza unei infracțiuni anterioare la regimul rutier.

Bărbatul a fost dus la sediul Serviciului Rutier al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Călărași pentru a i se întocmi actele de constatare. În timpul procedurii, crezând că polițistul care îl testa cu drugtestul deține o funcție de conducere, inculpatul i-a promis o sumă de bani pentru a evita întocmirea unui dosar penal. Deși promisiunea nu a fost acceptată, bărbatul a revenit la sediul poliției cu 500 de euro, pe care i-a plasat pe biroul polițistului într-o hârtie împăturită, sperând să scape de consecințele legale.

Polițistul a refuzat mita, iar cazul a fost raportat imediat autorităților competente. În urma cercetărilor, procurorul de caz a decis trimiterea în judecată a inculpatului, acesta urmând să răspundă în fața instanței pentru faptele sale.

Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

Don't Miss