Ion Samoilă: „Coaliția se confruntă cu obstacole interne. Mandatul nostru este să rămânem fideli oamenilor, nu compromisurilor”

În plină sesiune extraordinară de vară, deputatul PSD Călărași, Ion Samoilă, a vorbit, pentru publicația arenamedia.ro, despre provocările întâmpinate în actuala coaliție de guvernare și a tras un semnal de alarmă privind deciziile discutabile propuse în Parlament.

Samoilă a făcut un bilanț sincer al activității parlamentare din sesiunea februarie-iunie 2025, punctând faptul că unitatea în coaliție a fost menținută cu dificultate, în ciuda unei perioade dominate de moțiuni și tensiuni. „Am funcționat în niște parametri buni, dacă aș evalua pe o scară de la 1 la 10, aș zice între 7 și 8”, a declarat acesta pentru Arena Media.

Parlamentarul susține că, odată cu intrarea unor noi parteneri politici în coaliție, procesul decizional a devenit tot mai complex: „Este o coaliție dificilă. Partenerii noștri nu înțeleg întotdeauna ce se întâmplă la nivelul de bază.”

În acest context, Samoilă a anunțat că parlamentarii PSD nu vor susține măsuri care intră în conflict cu valorile asumate față de cetățeni. „Se propun decizii cu care noi nu putem fi de acord. Suntem în Parlament să-i apărăm pe cei care ne-au trimis acolo. Avem niște responsabilități clare față de alegători.”

Deputatul a subliniat că orice compromis peste voința electoratului este exclus, chiar și în numele stabilității politice: „Avem niște bariere pe care nu putem să le trecem. Rolul nostru este să-i ajutăm pe oameni să meargă mai departe.”

Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Ionuț Stan ar putea fi demis din funcția de subprefect după scandalul în care a fost implicat

Social-democratul Ionuț Stan, unul dintre subprefecții județului Călărași, se află

CĂLĂRAȘIUL A IEȘIT DE SUB CODUL ROȘU ȘI PORTOCALIU DE VISCOL PUTERNIC ȘI ZĂPADĂ ABUNDENTĂ 

După aproximativ 30 de ore în care salvatorii au gestionat