Ninsorile revin în județul Călărași. Autoritățile din Oltenița anunță măsuri și recomandări pentru populație

Administrația locală avertizează că un nou episod de vreme severă va afecta zona începând din noaptea de joi spre vineri, când intră în vigoare o informare meteorologică valabilă între 20 februarie, ora 02.00, și 22 februarie, ora 10.00.

Potrivit anunțului oficial, precipitațiile se vor transforma treptat în ninsori, iar stratul de zăpadă ar putea ajunge local la 5–15 centimetri. Sunt așteptate și intensificări ale vântului, cu perioade în care viscolul va reduce vizibilitatea, în timp ce temperaturile vor marca o scădere accentuată, mai ales pe timpul nopții.

Reprezentanții administrației locale transmit că echipele sunt pregătite să intervină acolo unde situația o va impune și fac apel la cetățeni să manifeste prudență. Oamenii sunt sfătuiți să evite deplasările neesențiale în intervalele cu ninsoare și rafale puternice de vânt, precum și să acorde o atenție sporită copiilor, persoanelor în vârstă și celor vulnerabile.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Cutremur în România – 1 Iunie

În dimineața zilei de 1 iunie 2025, la ora 04:04,

AFC Dunărea Călărași organizează selecții pentru viitorii campioni ai fotbalului județean

Academia de Fotbal Dunărea Călărași dă startul selecțiilor județene pentru