Connect with us
Vremea în Călărași: 🌡️ 19°C | Anul XI Nr. 532

Știri

Administrația Cimitirelor din Călărași: taxele pentru locurile de veci. Ajutorul de înmormântare s-a majorat cu 700 lei

Published

on

Administrația Cimitirelor din municipiul Călărași a anunțat o creștere a prețurilor pentru concesionarea locurilor de veci și a altor taxe speciale pentru serviciile funerare, începând cu data de 1 ianuarie 2023. Administrația Cimitirelor Călărași, serviciu aflat în subordinea Primăriei Municipiului Călărași, a reglementat aceste modificări prin HCL 304/16.12.2022 A.

Tarifele pentru concesionarea locurilor de veci au fost actualizate în trei zone diferite, iar valorile au crescut pentru fiecare categorie de perioadă menționată (10 ani, 25 de ani sau 49 de ani, precum și pentru perioada nelimitată).

În ceea ce privește tarifele de concesionare a locurilor de veci, există trei zone diferite, respectiv zona I, care include Cimitirul Central, Sf. Gheorghe, Sf. Lazăr și Sf. Anastasia, zona II, care include aceleași cimitire, și zona III, care include doar Cimitirul Sf. Lazăr. Valoarea pentru concesionarea locurilor de veci a crescut în fiecare categorie, atât pentru o perioadă de 10 ani, 25 de ani sau 49 de ani, cât și pentru perioada nelimitată.

Cimitirele Mircea Vodă și Măgureni nu au zone distincte, iar valoarea de concesionare a crescut pentru fiecare categorie de perioadă menționată.  Cu toate acestea, veterani și văduve de război, strămutați, deportați și revoluționarii decembrie 1989, beneficiază de un loc de veci gratuit cu o perioadă de concesionare de 49 de ani. În ceea ce privește taxele speciale pentru serviciile funerare, toate acestea au crescut în valoare, iar persoanele neidentificate sau cele sărace, cu avizul favorabil al Primarului, sunt exceptate de la plata acestor taxe.

Advertisement
În ceea ce privește taxele speciale pentru prestări de servicii funerare, acestea includ o taxă pentru înhumare/deshumare de pământ, o taxă pentru înhumarea în cavou (care include și materialele de igienizare și etanșeizare a criptei), o taxă pentru depunerea în capelă (doar pentru cei îmbălsămați și fără boli contagioase), o taxă pentru întreținerea cimitirului, o taxă pentru pază cimitir (care este inclusă în taxa de întreținere a cimitirului), o taxă pentru avizarea lucrărilor de împrejmuire a terenului concesionat sau de montare a plăcilor funerare (pentru concesionari și constructori) și o taxă pentru avizarea construcțiilor de cavouri (pentru concesionari și constructori). Toate aceste taxe au crescut în valoare.
Nr.crt. DENUMIRE SERVICIU VALOARE
1. Tarife concesionare locuri înhumare
1.1 Cimitirele:Central, Sf.Gheorghe, Sf.Lazăr, Sf.Anastasia
Termen Valoare
Actuală Propusă
a)   Zona I (Central, Sf.Gheorghe, Sf.Lazăr, Sf.Anastasia)
10 ani 100lei/mp 115lei/mp
25 ani 150lei/mp 173lei/mp
49 ani 200lei/mp 230lei/mp
Nelimitat 0 0
b)  Zona II (Central, Sf.Gheorghe, Sf.Lazăr, Sf.Anastasia)
10 ani 100lei/mp 115lei/mp
25 ani 150lei/mp 173lei/mp
49 ani 200lei/mp 230lei/mp
Nelimitat 0 0
c)   Zona III (Sf.Lazăr)
10 ani 80lei/mp 92lei/mp
25 ani 100lei/mp 115lei/mp
49 ani 150lei/mp 173lei/mp
Nelimitat 0 0
1.2 Cimitirele: Mircea Vodă și Măgureni
Fără zonă
10 ani 100lei/mp 115ei/mp
25 ani 120lei/mp 138lei/mp
49 ani 150lei/mp 173lei/mp
Nelimitat 0 0
1.3 Veterani și văduve de război, strămutați, deportați, revoluționarii decembrie 1989 – 1 loc 49 ani 0 0
2. Taxe speciale prestări servicii funerare
Taxă înhumare/deshumare pământ
2.1. Valoare actuală propusă
Central, Sf.Gheorghe, Sf.Lazăr, Mircea Vodă, Măgureni 371lei 427lei
Sf.Anastasia 441lei 507lei
Central, Sf.Gheorghe, Sf.Lazăr, Mircea Vodă, Măgureni

(deshumare)

371lei 427lei
Sf.Anastasia (deshumare) 441lei 507lei
Neidentificați sau persoane sărace (cu avizul favorabil al Primarului) 0 0
2.2. Taxă înhumare cavou (incluse materiale igienizare și etanșeizare criptă: var și mortar) 232lei 267lei

 

2.3. Taxă depunere în capelă (numai decedați îmbălsămați și fără boli contagioase – max.48 ore) 174lei 200lei
2.4. Taxă întreținere cimitir Central, Sf.Gheorghe, Sf.Lazăr, Sf.Anastasia, Măgureni 6,40lei/mp 7,40lei/mp
Mircea Vodă 6,40lei/mp 7,40lei/mp
2.5. Taxă pază cimitir (se însumează valoric cu taxa de întreținere cimitir) 17,40lei/obiectiv 20lei/obiectiv
2.6. Taxă avizare lucrări de: împrejmuire teren concesionat (concesionari) 35lei/loc 40lei/loc
montare plăci funerare (concesionari) 35lei 40lei
2.7. Taxă avizare lucrări de: împrejmuire teren concesionat (constructori) 35lei 40lei
montare plăci funerare (constructori) 35lei 40lei
2.8. Taxă avizare construcții cavouri (concesionari) 406lei/cavou 467lei/cavou
2.9. Taxă avizare construcții cavouri (constructori)

luni-vineri (08.00-16.30)

perioada 01.10-31.03

Advertisement

luni-vineri (08.00-19.00)

perioada 01.04-31.09

116lei/cavou 133lei/cavou
2.10. Taxă avizare construcții cavouri (constructori)

sâmbătă, duminică și sărbători legale

232lei/cavou 267lei/cavou
2.11. Taxă avizare lucrări interioare din beton chenare și ieșiri false, îmbinări ușoare prin sudură (concesionari) 116lei/chenar 133lei/chenar
2.12. Taxă avizare lucrări interioare din beton chenare și ieșiri false, îmbinări ușoare prin sudură (constructori)

luni-vineri (08.00-16.30)

 perioada 01.10-31.03

Advertisement

luni-vineri (08.00-19.00)

perioada 01.04-31.09

116lei/chenar 133lei/chenar
2.13. Taxă avizare lucrări interioare din beton chenare și ieșiri false, îmbinări ușoare prin sudură (constructori)

sâmbătă, duminică și sărbători legale

232lei/chenar 267lei/chenar
2.14. Taxă comandă execuție curățenie loc concesionat 9,30lei/mp 10,70lei/mp
2.15. Taxă întocmire acte concesiune 35lei/act 40lei/act
2.16. Taxă întocmire duplicate acte concesiune 174lei/act 200lei/act
2.17. Taxă căutare în arhivă 29lei/act 33lei/act
2.18. Taxă eliberare adeverințe 29lei/adeverință

46lei/adeverință regim urgență

33lei/adeverință

53lei/adeverință regim urgență

2.19. Taxă tămâiere 186lei 214lei
2.20. Plăcuță identificare loc de veci 20lei/buc. 23lei/buc.
Ajutorul de înmormântare a crescut cu 700 de lei, în anul 2023, ajungând astfel la valoarea totală de 6.789 de lei.

Indemnizația poate fi primită doar de un membru al familiei (soţul supravieţuitor; copilul; părintele; tutorele; curatorul; oricare persoană care dovedeşte cu acte că a suportat cheltuielile ocazionate de deces, dacă nu există altă solicitare din partea persoanelor menţionate mai sus), care depune cererea și prezintă certificatul de deces în original, potrivit Casei Naționale de Pensii Publice.

Advertisement

Pachetele funerare pe care le oferim clienților sunt diverse, de la cele Economice, până la cele Premium. Pachetele economice sunt în jurul sumei de 2.700 de lei și conține minimul necesar pentru o înmormântare: lenjeria sicriului, crucea, transportul, preluarea de la domiciliu și tot ce este nevoie pentru un buget redus. Se pot face înmormântări decente cu ajutorul de deces oferit de către Casa de Pensii care este de aproximativ 6.700 de lei” a precizat Paul Militaru, într-un inteviu acordat CANALSUD.ro

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Fotbal

Egal pentru Dunărea Călărași în deplasarea de la Popești-Leordeni: 0–0 în etapa a 7-a din Liga 3

Published

on

Dunărea Călărași a încheiat la egalitate, scor 0–0, meciul disputat sâmbătă, 11 octombrie, pe terenul formației Sport Club Popești-Leordeni, în cadrul etapei a 7-a din Liga a 3-a, Seria 3.

Partida a fost una echilibrată, ambele echipe având momente bune de joc, însă fără a reuși să concretizeze ocaziile create. Dunărea a arătat soliditate defensivă și o bună organizare în teren, reușind să țină piept unei echipe recunoscute pentru forța sa pe teren propriu.

💬 Reprezentanții clubului au transmis, la finalul partidei:

„Un meci echilibrat, pe care îl încheiem cu un rezultat de egalitate. Continuăm lupta și ne pregătim pentru următoarea etapă!”

Rezultatul menține formația călărășeană în lupta pentru un loc fruntaș în clasament, iar atenția se mută acum spre următorul meci, unde echipa își propune să revină pe drumul victoriei.

Advertisement

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Știri

Ionatan, băiețelul din Călărași bolnav de lupus, a ajuns cu bine la Milano – datorită oamenilor buni care i-au fost alături

Published

on

O poveste despre speranță, putere și oameni buni. Ionatan, băiețelul din Călărași care luptă cu lupusul, a fost transferat de urgență la Milano pentru tratament, cu ajutorul echipei minunate de la Asociația Blondie.

„De jumătate de oră am ajuns cu Ionatan la Milano. Ionatan suferă de lupus și miercuri era în terapie intensivă după ce boala i-a afectat rău inima. Venim acasă. Undeva după miezul nopții aterizăm în România. Mai putem. Mai putem”, au transmis vineri seara membrii Asociației Blondie, la finalul zborului medical 305.

Cazul lui Ionatan a fost făcut cunoscut opiniei publice pentru prima dată în anul 2025, printr-un apel umanitar publicat de ziarul Călărași Press, iar ulterior toate publicațiile locale s-au alăturat acestui demers, demonstrând că presa locală înseamnă mai mult decât știri — înseamnă comunitate.

Cu această ocazie, aducem mulțumiri tuturor colegilor din mass-media care au susținut cauza lui Ionatan: Ediția de Călărași, Actualitatea de Călărași, Televiziunea Călărași, Obiectiv de Călărași, Opinia de Călărași, Canal SUD, ArgumentPres.ro Informatia de Calarasi, precum și colegilor din județul Ialomița – Fresh FM și Ziarul Impact.

Advertisement

Totul a fost posibil datorită implicării oamenilor care au răspuns imediat apelului: Hidroelectrica, Proinstal, dar și oameni de bine care au știut, în liniște, să ajute. Printre cei care s-au implicat activ se numără și călărășeanul Rareș Ionescu, care a ajutat la organizarea transferului.

Asociația Blondie, coordonată de Adelina Toncean, continuă să ducă speranță acolo unde e cel mai greu. Fiecare zbor înseamnă o viață salvată, o familie întreagă care prinde din nou curaj. Ionatan este acum în siguranță. Revenim cu vești!

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Știri

Amelia Giurcan critică lipsa toaletelor publice din centrul Călărașiului: „Un oraș civilizat nu își ascunde mizeria după garduri”

Published

on

Lipsa toaletelor publice din centrul Călărașiului, o „lecție de civilizație” eșuată. Amelia Giurcan critică dur administrația locală

În municipiul Călărași, problema toaletelor publice revine în atenția opiniei publice, după ce președinta USR Călărași, Amelia Giurcan, a semnalat într-o postare pe rețelele sociale situația „absurdă” din zona Piața Cuza Vodă, unde accesul la fostele grupuri sanitare este blocat, iar alternative decente lipsesc complet.

„În Călărași trăim paradoxul unei civilizații care funcționează cu program redus: toaletele publice se închid devreme, exact când orașul începe să se miște mai mult. În multe zone aglomerate nu există nicio toaletă publică, astfel că oamenii, neavând alternative decente, sunt împinși să caute soluții prin boscheți”, transmite Amelia Giurcan.

🚧 Toaleta din Piața Cuza Vodă, blocată de o construcție apărută „fix în fața ușii”

Potrivit acesteia, în zona centrală a orașului, lipsa grupurilor sanitare este accentuată de o situație bizară: vechea toaletă publică de lângă Primărie nu mai este accesibilă, pentru că în fața ușii a fost amplasată o construcție provizorie, ridicată pe un teren închiriat de administrație.

„Rezultă o combinație de batjocură urbanistică și dispreț față de oameni, care ridică semne serioase de întrebare privind legalitatea și logica deciziilor administrative din zonă”, a mai adăugat lidera USR Călărași.

🌳 Copaci tăiați, toalete blocate și lipsă de respect față de spațiul public

Giurcan a criticat și tăierea recentă a doi copaci mari și sănătoși din apropierea fostei toalete, considerând acțiunea „un semn clar al disprețului față de mediu și față de locuitori”.

Advertisement

Totodată, aceasta acuză administrația locală de „improvizații și favoruri post-electorale” și susține că problema igienei publice ar trebui tratată cu seriozitate, nu ignorată.

🏛️ Soluțiile propuse de USR

În finalul mesajului, Amelia Giurcan solicită Primăriei Călărași:

  • deblocheze accesul la fosta toaletă publică din Piața Cuza Vodă;

  • verifice legalitatea construcției amplasate în fața acesteia;

  • replanteze copacii tăiați;

  • și să extindă programul de funcționare al toaletelor existente, inclusiv seara și în weekend.

„Fără aceste minime condiții nu putem vorbi nici despre civilizație, nici despre un oraș care se respectă pe sine și pe locuitorii lui”, a conchis Giurcan.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading