Connect with us
Vremea în Călărași: 🌡️ 19°C | Anul XI Nr. 528

Știri

VIDEO. Orașul Fundulea și comuna Ileana au semnat contractul POIM

Published

on

Astăzi, 25 octombrie a.c., la sediul Primăriei Orașului Fundulea, a avut loc semnarea contractelor de execuție a lucrărilor finanțate prin POIM pentru extinderea și modernizarea rețelei publice a sistemului de alimentare cu apă curentă pentru localitatea Ileana și Orașul Fundulea din Călărași. Suma alocată prin Programul Operațional Infrastructură Mare depășește 60 de milioane de lei. 

La semnarea contractelor  au participat directorul general al S.C. Ecoaqua S.A. Călărași, Eduard Grama, primarul orașului Fundulea, Dorel Dorobanțu, președintele Consiliului Județean Călărași, Vasile Iliuță, dar și reprezentanții societății care au câștigat licitația pentru realizarea lucrărilor.

“E un prim contract semnat cu orașul Fundulea și comuna Ileana, unde sunt beneficiari 10.000 de locuitori, dar pot spune că este doar prima fază a proiectului. Va urma și un al doilea proiect la nivelul orașului Fundulea care va fi o stație de captare a apei și faptul că aici s-a găsit apa de cea mai bună calitate din județul Călărași. Ea va reuși să alimenteze jumătate din județ cu apă potabilă tratată și prelucrată în județul Fundulea. E clar că al doilea proiect va deservi 100.000 de locuitori, iar acest proiect deservește 10.000 de locuitori. Asta înseamnă că am reușit să modernizăm rețeaua de apă și canal în județul Călărași. Astăzi am semnat cu constructorul proiectul, într-o lună și jumătate se va preda amplasamentul și se va face organizarea de șantier. Este clar că proiectul va avea ca și început data de 1 ianuarie. Proiectul va ajunge la final până în anul 2024” a precizat Vasile Iliuță.

“În Fundulea sunt în jur de 37 km de rețea de canalizare și 34 de km de apă, iar în Ileana sunt în jur de 24 de km de apă. Acesta este un contract pe fonduri europene, durata lui este de 1090 de zile, dar eu consider că îl vom termina mai devreme. Așteptările mele de la acest proiect sunt de a-l face în parametrii optimi de calitate. La sfârșitul proiectului, comunitatea va aprecia, noi punem mare accent pe partea calitativă, iar datorită acestui fapt, avem o mare deschidere în toate zonele țării” –a declarat directorul general  ACVATOT S.A, Călin Bihir.

Advertisement

“Este primul contract de lucrări pe care reușim să îl semnăm după 5 luni de evaluare, cu un mare constructor la nivel national. Astăzi am reușit să semnăm acest contract de execuție pe cea mai importantă zonă, unde se vor face cele mai multe investiții la nivelul județului Călărași. În viitor sunt convins că și celelalte lucrări de execuție vor fi semnate. În acest moment, întreg studiul de fezabilitate a fost actualizat la prețurile constante și urmează să le scoatem la licitație. Am așteptări foarte mari de la acest proiect, deoarece sunt foarte mulți bani care vor intra în județul Călărași. Este cel mai mare proiect semnat pe fondurile europene la nivelul județului Călărași. Cu ocazia asta menționez că vom avea mai multe locuri de muncă, acestea vor genera un profit care se va regăsi și în județul Călărași” a subliniat Eduard Grama, directorul general al operatorului Ecoaqua S.A.

“Prin prisma acestui proiect, cetățenilor orașului Fundulea li se va îmbunătăți calitatea vieții, deoarece vor avea apă și canal. În trecut, am rămas fără apă și canal, aveam doar pe DN și pe câteva străzi laterale. Prin acest proiect vom ajunge și noi la standardele europene. Având 6.400 de locuitori, va fi un beneficiu pentru ei, deoarece acest proiect se derulează din anul 2014. De foarte multe ori am fost întrebat dacă se mai încep lucrările pentru acest proiect și dacă se va mai duce la bun sfârșit. Cu ajutorul celor implicați s-a rezolvat și ne bucurăm nespus de mult. După aceea încheiem acest proiect, ne vom apuca de cele 30 de străzi neasfaltate” a declarat Dorel Dorobanțu, edilul din Fundulea.

“Cetățenii localității Ileana au foarte mare încredere în acest proiect. Localitatea Ileana este formată din 9 sate, iar 6 dintre ele beneficiază de acest proiect. Cele 9 sate sunt foarte distanțate față de centrul localității, iar ca și rețea de drumuri comunale avem o lungime de 120 de km, iar până în momentul de față sunt asfaltate în procent de 82% dintre acestea. Locuitorii localității Ileana privesc cu zâmbetul pe buze acest proiect” a punctat Corneliu Alexandru, primarul localității Ileana.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Advertisement

Știri

Semnificația istorică a zilei de 17 septembrie

Published

on

IATĂ CE S-A ÎNTÂMPLAT ÎN ACEASTĂ ZI:

642 – Arabii musulmani ocupă Alexandria și incendiază celebra sa bibliotecă.

1462 – S-a desfășurat Bătălia de la Świecino, între trupele cavalerilor teutoni si cele ale Regatului Poloniei in timpul războiului de treizeci de ani. Bătălia s-a încheiat cu victoria polonezilor, Danzigul și Pomerania fiind eliberate.

1577 – A fost ratificată prin Edictul de la PoitiersPacea de la Bergerac încheiată la 14 septembrie între regele Franței, Henric al III-lea si protestanții hughenoți.

Advertisement

 1620 – Bătălia de la Țuțora (1620) – Parte din Războaiele Moldoveano-Polone și
Războaiele magnaților polonezi în Moldova (1593-1621)

1630 – A fost fondat de coloniștii puritani emigrați din Anglia, orașul Boston, din actualul stat nord-american Massachussets.

1665 – A murit regele Filip al IV-lea al Spaniei; (n. 8 aprilie 1605). A urcat pe tron în 1621 și a domnit în Spania până la moartea sa și în Portugalia până în 1640.

1775 – Războiul de Independență al Statelor Unite ale Americii: Invazia Canadei începe cu Asediul de la Siege of Fort St. Jean.

 1787 – A fost adoptată in Convenția Constituțională din Philadelphia forma finală a Constituției SUA.

Advertisement

1812 – Începutul celei de-a treia domnii a lui Scarlat Callimachi în Moldova.

1823 – A încetat din viață Gheorghe Lazăr, întemeietorul învățământului modern românesc.

1854 – S-a născut inventatorul David Buick, fondatorul “Buick Motor Car Company”; (m. 5 martie 1929).

1881 – S-a născut la Bacău George Bacovia, poet român format la școala simbolismului literar francez; (d.22.05.1957, București).

1900 – S-a născut omul de afaceri John Willard Marriott, fondatorul lanțului de hoteluri Marriott ; (d.13 august 1985).

Advertisement

1916 – Asul aviației de vânătoare germane din primul război mondial, Manfred von Richtofen (supranumit “Baronul Roșu”), câștigă prima sa luptă aeriană lângă Cambrai, în Franța, în timpul primului război mondial.

1919 – A fost înființat la Cluj Conservatorul de Muzică și Artă Dramatică (în prezent Academia de Muzică “Gheorghe Dima”).

1935 – S-a născut Ken Kesey, scriitor american, autor al romanului “Zbor deasupra unui cuib de cuci”; regizorul Milos Forman a ecranizat romanul, în 1975, câștigând cinci premii Oscar; (d.10.11.2001).

1939: Al Doilea Război Mondial: Armata sovietică a invadat Polonia dinspre est, la șaisprezece zile după ce Germania Nazistă a atacat-o dinspre vest. Invazia sovietică a Poloniei din 1939 a fost o operațiune militară sovietică, care a fost declanșată fără nicio declarație oficială de război la 17 septembrie 1939, în timpul primelor etape al celui de-Al Doilea Război Mondial.

1939 – Al Doilea Război Mondial – Submarinul german U-boot U 29 scufundă portavionul britanic HMS Courageous cu două lovituri de torpile; la bord erau peste 500 de oameni.

Advertisement

1939 – Finlandezul Taisto Mäki devine primul om care a alergat 10.000 de metri în mai puțin de 30 de minute, mai exact: 29:52.6

1940 – Plănuita invadare a Angliei (nume de cod Operațiunea Sealion) de către trupele germane se va amâna pe termen nelimitat din cauza rezistenței înverșunate a Royal Air Force britanice.

1944 – Masacrul de la Sărmașu – În 17 septembrie 1944, trupe de jandarmi maghiari sprijinite de localnici membrii ai gărzii civile maghiare au torturat și masacrat 126 de evrei din localitatea Sărmașu. Cadavrele celor uciși (31 de bărbați adulți, 52 de femei adulte și 43 de copii până la vârsta de 15 ani) au fost deshumate din două gropi comune, în februarie 1945.

1944 – Al doilea război mondial: Armata a IV-a Română poartă lupte grele pentru forțarea Mureșului în centrul Transilvaniei, în zona Oarba de Mureș – Dealul Sângiorgiu – Iernut, zdrobind rezistentă înverșunată și bine organizată a armatelor germano-ungare.

1944 – Trupe aeropurtate americane, engleze si poloneze sunt parașutate în spatele liniilor de apărare germane din Olanda, in cadrul Operațiunii „Market”, parte a operațiunii cu nume de cod ” Market Garden”.

Advertisement

1944 – Al Doilea Război Mondial – Trupele sovietice lansează a ofensiva asupra orașului împotriva armatei germane și a unităților estoniene.

1944 – Al Doilea Război Mondial – Forțele germane sunt atacate de către aliați în bătălia de la San Marino.

1963 – Premiera primei coproducţii franco-române, filmul “Codin”, ecranizare a romanului lui Panait Istrati, in regia francezului Henri Colpi.

 1978 – Președintele Egiptului Anwar Al-Sadat și prim-ministrul cel al Israelului Menachem Begin au semnat Acordurile de la Camp David.

1988 – Se deschide la Seul a XXIV-a ediție a Jocurilor Olimpice de vară.

Advertisement

 1991 – În timpul celei de-a 46-a sesiuni a Adunării Generale a ONU, fostele state sovietice Lituania, Letonia si Estonia sunt admise ca membri cu drepturi depline ai ONU.

1991 – Parlamentul R.Moldova adoptă „Legea privind partidele și alte organizații social-politice”.

2002 – Pentru prima dată de la încheierea celui de-al doilea război mondial, între Tokyo și si regimul comunist de la Phenian, au avut loc discuții diplomatice în cadrul unui summit istoric, la care au participat premierul Japoniei, Junichuio Koizumi și liderul Coreei de Nord, Kim Jong II. Japonia a cerut oficial scuze Coreei de Nord, pentru ocuparea peninsulei în perioada 1910-1945.

2002 – Pentru prima dată în ultimii 20 de ani, au avut loc, în Tibet, negocieri între oficiali chinezi de nivel înalt și un emisar al liderului spiritual al Tibetului, Dalai Lama.

Advertisement
Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Știri

Remediu naturist pentru deblocarea arterelor

Published

on

Odată cu înaintarea în vârstă și din cauza unui stil de viață nesănătos, cum ar fi alimentația necontrolată, consumul excesiv de zahăr, fumatul, stresul, sedentarismul și alcoolul, nivelul colesterolului poate crește, ducând la blocarea arterelor inimii.

Dacă suferiți de o afecțiune cardiacă sau vi s-a recomandat o angiografie ori un bypass, încercați mai întâi acest remediu naturist care vă poate ajuta să vă îmbunătățiți sănătatea.

Ingrediente necesare:

  • 1 ceașcă suc de lămâie

  • 1 ceașcă suc de ghimbir

  • 1 ceașcă suc de usturoi

  • 1 ceașcă oțet de mere

Mod de preparare:

  1. Amestecați toate ingredientele într-un vas.

  2. Fierbeți amestecul la foc mic timp de aproximativ o oră, până când volumul se reduce la 3 cești.

  3. Luați vasul de pe foc și lăsați amestecul să se răcească.

  4. Adăugați 3 cești de miere naturală și amestecați bine.

  5. Transferați remediul într-un borcan curat și păstrați-l la frigider.

Mod de consum:

  • Luați câte o lingură din acest remediu în fiecare dimineață, înainte de micul dejun.

  • În multe cazuri, acest remediu poate contribui la reducerea blocajelor venoase și la îmbunătățirea sănătății cardiovasculare.

Notă: Consultați un medic înainte de a începe orice remediu naturist, mai ales dacă aveți afecțiuni cardiace sau urmați un tratament medical.

Advertisement
Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Știri

Primăria Călărași a început asfaltarea pe Strada Locomotivei

Published

on

Primăria Municipiului Călărași continuă programul de modernizare a infrastructurii rutiere, iar o nouă lucrare a intrat în execuție. Strada Locomotivei este în plin proces de asfaltare, a anunțat primarul Marius Dulce pe pagina sa de socializare.

„Încă o promisiune onorată pe care o adaug la lista obiectivelor din oraș ce urmează a fi modernizate sau reabilitate. Reamintesc, ori de câte ori am ocazia, că avem, ca autoritate locală, harta punctelor nevralgice din toate zonele Călărașiului, acolo unde trebuie intervenit. Și ajungem peste tot!”, a transmis edilul.

Lucrările fac parte dintr-un amplu plan de reabilitare a străzilor din municipiu, în funcție de priorități și de gradul de deteriorare a carosabilului.

Primarul a subliniat că modernizarea străzilor se face etapizat, cu răbdare și „prioritizare eficientă”, astfel încât zonele cu trafic intens și probleme majore de infrastructură să fie rezolvate cu prioritate.

Advertisement

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading