Connect with us
Vremea în Călărași: 🌡️ 8°C | Anul XI Nr. 548

Știri

VIDEO. Daniel Ionașcu se dezlănțuie în fața jurnaliștilor. Avocatul lui Dumnezeu se contrazice singur

Published

on

Cazul avocatului Daniel Ionașcu, despre care mai mulți oameni vorbesc că ar fi fost escrocați  în propriile procese, merge astăzi mai departe. Avocatul vedeta l-a dat în judecată pe Mihai Toader după ce a scos la lumină cazul șocant al unor bătrâni din București, care i-au plătit acestuia peste 80.000 lei în speranța ca își vor recupera apartamentul ajuns pe mâna unor profitori care i-au păcălit pe bătrânii aflați in suferința.

Deranjat de apariția în presă a mai multor articole care prezentau cazurile oamenilor care îl acuzau pe Ionașcu de înșelăciune, acesta l-a acționat in instanța pe bărbatul din Călărași solicitându-i despăgubiri de un milion de euro și retragerea materialelor video și articolelor publicate pe seama avocatului. Nici trustul Canal  SUD nu a scăpat de mânia avocatului procesoman.

Astăzi, 19 Decembrie, la Tribunalul Călărași l-a chemat pe Ionașcu într-un nou termen preschimbat pentru a-și motiva cauza procesului.

Cu puțin timp înainte de a intra în sala de judecată, o echipă Canal SUD a reușit să obțină o reacție a avocatului Daniel Ionașcu. Vizibil nervos și deranjat de prezența jurnaliștilor, acesta a făcut mai multe precizări halucinante, care se contrazic între ele…

Advertisement

“Ați văzut că nu există procură? Ați văzut că totu-i minciună? Ați văzut toți! Ați făcut ceva? Nu!’ – au fost primele cuvinte ale avocatului Ionașcu.

Ionașcu spune că nu a fost niciodată contactat de jurnaliștii Canal SUD pentru precizări sau puncte de vedere referitoare la aspectele prezentate în materialele de presă, însă toate afirmațiile acestuia sunt puse la pământ de subiectele deja publicate, acolo unde intervenea o așa zisă secretară care ne spunea că îi va comunica avocatului intenția noastră și revine cu un răspuns. 

Ionașcu s-a fâstâcit cu explicațiile în fața camerei, având nenumărate tentative de a acapara discuția și intimida reporterul care încerca să clarifice întreaga situație care se vehiculează în jurul celebrului avocat.

“N-ați înțeles ce vă spun? Un avocat nu poate vorbi despre dosar, nici despre clienți. Cum să întreb un avocat despre client? Când ați dat dosarele, contractele… sunteți Canal SUD, știți că avem un proces, nu? Discutăm în proces.

  • Reporter: De ce ați dat în judecată trustul Canal SUD?
  • Daniel Ionașcu: Pentru că ați publicat un contract. Pentru că ați vorbit numai minuni. Pentru că, în mod evident, vorbiți cu un om care nu are procură. Pentru că toate acestea le știți și le faceți conștient. Să faceți imagine pe spatele unui om.
  • Reporter: Sunt adevărate acuzațiile care vi se aduc, domnule Ionașcu?
  • Daniel Ionașcu: Dumneavoastră nu înțelegeți că totul e minciună, v-am spus de cinci ori și dvs. mă întrebați. Știți că e minciună.

Roba, elementul care sensibilizează justiția

Daniel Ionașcu sau “Avocatul lui Dumnezeu”, așa cum ne place nouă să-l numim datorită relației speciale pe care o are cu credința, a venit astăzi îmbrăcat în negru. În robă de avocat. Pentru că nu este oricine, trimisul lui Dumnezeu a dorit să se distingă de restul oamenilor implicați în procese.

Întrebarea roșie: Când i-ați propus (n.r. 13 ian. 2022) jurnalistului de la Libertatea care va contactat la telefon pentru a lămuri aspectele cazului familiei Alboi să nu scrie despre subiectul lor, contra unui sprijin oferit de dvs. în documentarea cazului polițistului Bogdan Gigină, atunci aveați voie să vorbiți despre dosar și clienți?

Advertisement

  • Daniel Ionașcu (…) Sunteți un om de bună credință…altminteri picam amândoi în cursa unuia. De care eu trebuie să mă apăr într-un fel. Nu pot sa las așa… [ neinteligibil]. Vă rog eu frumos, cu cumva să apară mâine ceva…
  • Reporter L. Nu va apărea nimic…
  • Daniel Ionașcu Nu îl alt sens, dar trebuie să  … [neinteligibil] nu e deloc ok. Vă mulțumesc pentru înțelegere și chiar vă apreciez, vă mulțumesc pentru înțelegere. (…) În loc să lucrăm ceva serios, discutăm despre un om. Pentru treaba aceasta trebuie să vă  dau eu un subiect.
  • Reporter L. Mulțumesc!
  • Daniel Ionașcu Deci, dacă sunteți de acord, vă dau eu un subiect. Știți ce facem? Vă invit odată, când e cazul Gigina, ca avocat al familiei, evident, să punem niște probleme foarte serioase în dezbatere. Vreau să fiu și eu om cu dvs. pentru că asta înseamnă o chestiune de normalitate. Așa. Bun! Sau când este altceva, mă apelați cu toată încrederea.
  • Reporter L. Vă mulțumesc!

Este dialogul tulburător dintre avocatului lui Dumnezeu și un jurnalist dintr-un trust național pe care a încercat să-l intimideze precizând că are o relație bună cu șeful acestuia.

În apărarea sa, Mihai Toader, călărășeanul care ar trebui să-i dea lui Daniel Ionașcu daunele de UN MILION DE EURO, spune că a rămas surprins de atitudinea sfidătoare pe care Ionașcu a avut-o în fața Tribunalul Călărași.

“Dacă domnul Ionașcu spune că totul este minciună, Instanța va dispune dacă este așa sau nu. Eu mi-am dus toate materialele acolo, pe care m-am bazat atunci când am realizat materialele video de pe TikTok și Facebook. Instanța va aprecia și va constata ceea ce ar trebui să fie firesc. Nu am spus nimic în plus. Am expus faptele dânsului. Nu l-am denigrat, înjurat, așa cum spune el.” – a precizat Toader.

Cât despre vestimentația lui Daniel Ionașcu, Mihai Toader a apreciat acest gest făcut nu era de făcut.

“Eu dacă sunt fotbalist, trebuie să mă prezint la proces cu short, tricou și crampoane? Nu mi se pare corect că vine îmbrăcat în avocat, cred că vrea să impresioneze instanța. (…) S-a decis ca în ziua de 20 decembrie se va da sentința Tribunalului Călărași. Cred că rezultatul va fi unul favorabil pentru mine. Am dreptul la liberă exprimare, am destule dovezi. Cele mai multe dovezi sunt pe portalul instanțelor de judecată, informațiile sunt publice. Cazul acesta a devenit popular, oamenii au început să vorbească și să mă contacteze. Am găsit peste 30 de dosare în care își execută clienții.”  – a conchis Mihai Toader.

Ne întrebăm retoric, evident, ce ar avea de gând să facă domnul Daniel Ionașcu cu toate milioanele de euro pe care le va câștiga din procesele intentate împotriva oamenilor care își caută dreptatea prin sălile de judecată?

Advertisement

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Știri

Deputatul PSD Ion Samoilă: „Dezvoltare, nu austeritate. România are nevoie de stimularea economiei, nu doar de tăieri”

Published

on

Deputatul de Călărași Ion Samoilă a susținut o declarație politică fermă în care critică abordările bazate exclusiv pe austeritate și cere aplicarea urgentă a programului de stimulare economică propus de Partidul Social Democrat.

În opinia parlamentarului social-democrat, reducerea cheltuielilor din administrația publică nu poate reprezenta o soluție viabilă dacă nu este însoțită de măsuri coerente de relansare economică. Ion Samoilă subliniază că cele două componente – disciplina bugetară și dezvoltarea economică – sunt inseparabile, iar tratarea lor distinctă riscă să adâncească problemele economice și sociale ale României.

Deputatul PSD amintește că programul de stimulare economică al partidului a fost prezentat în urmă cu șase luni și reprezintă, în prezent, singura reformă autentică aflată în dezbatere la nivelul Coaliției. Potrivit acestuia, reforma vizează creșterea veniturilor bugetare prin dezvoltare economică, nu prin majorări de taxe și impozite care să afecteze populația și mediul de afaceri.

Ion Samoilă atrage atenția asupra efectelor negative ale politicilor de austeritate aplicate anterior: scăderea consumului, diminuarea puterii de cumpărare și încetinirea creșterii economice. Aceste efecte sunt vizibile, spune deputatul, atât în situația financiară a populației, cât și în bilanțurile firmelor și în lipsa de perspectivă pentru tinerii aflați în căutarea unui loc de muncă.

Advertisement

PSD susține disciplina bugetară, însă condiționează sprijinul parlamentar pentru reducerea cheltuielilor din administrație de includerea măsurilor de stimulare a economiei. „Nu este un capriciu politic, ci o necesitate economică și socială”, a transmis Ion Samoilă, salutând totodată faptul că, în prezent, în cadrul Coaliției există un consens privind nevoia unor astfel de măsuri.

Deputatul de Călărași afirmă că, dacă programul PSD ar fi fost aplicat în ultimele șase luni, economia românească ar fi putut beneficia de investiții de ordinul miliardelor de euro, de zeci de mii de locuri de muncă și de sprijin concret pentru microîntreprinderi și producția internă. Aceste estimări, susține el, sunt fundamentate pe date economice și pe exemplele altor state care au ales dezvoltarea în locul stagnării.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Știri

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în județul Călărași, în prima săptămână din februarie

Published

on

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Călărași anunță o ofertă consistentă de locuri de muncă vacante pentru perioada 2–8 februarie 2026, potrivit centralizării transmise prin platforma națională PULS. Oferta vizează atât persoane calificate, cât și muncitori necalificați, din mai multe domenii de activitate.

Cele mai multe posturi sunt disponibile în industria confecțiilor textile, unde sunt scoase la concurs aproximativ 60 de locuri de muncă, în special pentru confecționeri. Alte 40 de posturi sunt oferite în domeniul construcțiilor, pentru meserii precum zidar, montator gips-carton, electrician sau instalator sanitar. La acestea se adaugă peste 20 de locuri de muncă înregistrate prin platforma PULS, în domenii variate.

Oferta include și posturi bine plătite pentru personal calificat. De exemplu, angajatorii din județ caută mecanici auto, electricieni, ingineri, agenți de vânzări, lucrători comerciali, dar și operatori tehnici în industrie. În unele cazuri, salariile nete ajung la 4.050 – 5.500 lei, la care se pot adăuga tichete de masă sau alte beneficii.

Locurile de muncă sunt disponibile atât în municipiul Călărași, cât și în localități precum Modelu, Dragalina, Borcea sau în județele limitrofe, în funcție de angajator. Nivelul de studii cerut variază de la studii generale și calificare profesională, până la studii liceale sau superioare, în funcție de post.

Advertisement

Persoanele interesate de un loc de muncă pot obține informații suplimentare, consiliere și mediere direct la sediul AJOFM Călărași, situat pe Strada 13 Decembrie nr. 12, sau telefonic, la 0242 318 376. De asemenea, lista completă a posturilor poate fi consultată online, pe site-ul ANOFM, în platforma PULS.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Știri

Întreruperi programate de energie electrică în județul Călărași, în perioada 3–5 februarie 2026. Cuza Vodă, afectată de o oprire totală

Published

on

Întrerupere totală de curent electric în comuna Cuza Vodă, joi, 5 februarie 2026

Rețele Electrice România a anunțat un nou calendar de întreruperi programate ale alimentării cu energie electrică, valabil în intervalul 3–5 februarie 2026, care vizează mai multe localități din județul Călărași. Lucrările sunt necesare pentru mentenanța și modernizarea rețelelor de distribuție și vor afecta atât consumatorii casnici, cât și agenții economici.

Potrivit programului oficial, cea mai amplă intervenție este programată joi, 5 februarie 2026, în localitatea Cuza Vodă, unde alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă total între orele 09:00 și 17:00, la nivelul întregii localități.

În zilele anterioare, sunt prevăzute întreruperi parțiale în mai multe localități:

  • Marți, 3 februarie 2026 (09:00–17:00): Dragalina, Nicolae Bălcescu, Oltenița (zona Piața Centrală), precum și Vișinii, unde este anunțată întrerupere totală.

  • Miercuri, 4 februarie 2026: lucrări în Fundulea, Gurbănești, Oltenița, Borcea, Nicolae Bălcescu și Sohatu, majoritatea cu întreruperi parțiale, inclusiv în zone instituționale și la agenți economici.

  • Joi, 5 februarie 2026: pe lângă Cuza Vodă, vor fi afectați parțial și consumatori din municipiul Călărași (străzile Eroilor, Bulevardul Republicii și strada Pompieri), precum și agenți economici din Fundulea.

Advertisement
Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading