Locuitorii municipiului Călărași sunt invitați să privească spre cer duminică, 19 iulie, în jurul orei 10:40. Mai multe aeronave F-16 din dotarea Bazei 86 Aeriene Borcea vor survola orașul, după participarea la ceremoniile organizate în București cu prilejul Zilei Aviației Române și a Forțelor Aeriene.
Potrivit anunțului transmis de primarul municipiului Călărași, Marius Dulce, aeronavele vor intra deasupra orașului din zona Tenaris, vor continua spre Modelu și vor traversa întreaga zonă a Străzii București.
Survolul va putea fi urmărit din mai multe puncte ale municipiului și reprezintă o ocazie rară pentru călărășeni de a vedea îndeaproape avioanele de luptă aflate în dotarea Forțelor Aeriene Române.

Reprezentanții administrației locale îi încurajează pe părinți și bunici să vină alături de copii, evenimentul putând deveni pentru cei mici o primă întâlnire cu lumea aviației militare.
„Pentru ei, câteva secunde în care urmăresc un F-16 traversând cerul pot însemna începutul unui vis”, a transmis Marius Dulce.
Autoritățile îi avertizează pe cetățeni că aeronavele pot produce un zgomot puternic în timpul survolului, însă nu există motive de îngrijorare. Zborul este planificat și se desfășoară în cadrul manifestărilor dedicate aviației militare române.
Călărășenii sunt așteptați duminică, în jurul orei 10:40, cu privirea spre cer, pentru un moment dedicat profesionalismului, disciplinei și curajului militarilor care își desfășoară activitatea în cadrul Forțelor Aeriene Române.
Vrei să fii mereu la curent cu toate știrile? Urmăreste CalarasiPress pe canalul de WhatsApp.
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.