Scene incredibile lângă București! Cinci bărbați de origine asiatică au fost prinși pe râul Argeș, în zona Adunații-Copăceni (Giurgiu), în timp ce încercau să prindă lebede albe – păsări protejate prin lege în România. Înarmați cu bâte, indivizii au pus la cale un adevărat masacru, spre stupefacția localnicilor.
Un martor a alertat poliția, iar oamenii legii au intervenit imediat. Din fericire, păsările au fost salvate la timp și duse la un adăpost. La preluare, însă, specialiștii au constatat că lebedele erau în stare de șoc, respirau greu și una dintre ele avea chiar o fractură.
„Cum să prinzi lebedele, să le mănânci? Ele sunt ființe, nu carne pentru grătar!”, a izbucnit un localnic revoltat, care nu și-a putut ascunde indignarea.
Lebedele au fost puse sub tratament și, dacă se recuperează, vor fi eliberate înapoi în habitatul lor natural, acolo unde puii lor le așteaptă.
Între timp, cei cinci bărbați nu au scăpat nepedepsiți: pe numele lor a fost deschis un dosar penal, iar ancheta este coordonată de un procuror de la Parchetul Cornetu.
Un incident care a scandalizat întreaga comunitate și care arată, încă o dată, cât de vulnerabile sunt speciile protejate atunci când cad în mâinile unor braconieri lipsiți de scrupule!
Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.