Extinderea rețelei de gaze este în plină desfășurare în comuna Unirea. Ce vești mai are primarul Ciprian Andrei Olteanu

Urmăriți știrile Călărașipress.ro pe Whatsapp

Primarul comunei Unirea, Ciprian Andrei Olteanu, anunță că proiectul de extindere a rețelei de gaze este în plină desfășurare și că va exista o conductă pe fiecare stradă, „în ciuda a ceea ce spun unii care nu au văzut nicio pagină din acest proiect”. 

În acest moment, echipa constructorului lucrează la racorduri și la astuparea șanțurilor, iar în curând, administrația locală a comunei Unirea va demara procedurile pentru a atribui concesiunea către un operator de gaze „de încredere”, fiind un ultim pion important rămas lipsă din întregul proiect. 

De asemenea, Ciprian Andrei Olteanu aduce vești importante despre starea proiectului de modernizare a drumului agricol de la intrarea în satul Unirea dinspre Călărași. 

„Proiectul nostru se află în faza de evaluare la AFIR. Este o veste excelentă! Sunt 100 de proiecte finanțabile, iar noi ne aflăm pe locul 47 din 100. Suntem încrezători că vom face parte din lista finală a proiectelor selectate pentru finanțare”, a transmis primarul. 

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Fosta Căpitănie a portului Călărași, scoasă la vânzare. Simbolul de pe malul Borcei așteaptă un salvator

O clădire emblematică pentru municipiul Călărași, fosta Căpitănie a portului,

Semnificația istorică a zilei de 20 octombrie

Ziua de 20 octombrie marchează momente decisive care au modelat