Fotbal
Dunărea Călărași, victorie în fața CS Amara. Reacția antrenorului Gheorghe Mihali
![](https://calarasipress.ro/wp-content/uploads/2022/09/91AD96EC-FF6B-47FD-995F-2B095ADE13D2-1024x576-1.jpeg?v=1662985595)
Fotbal
Încă patru jucători au semnat contracte cu AFC Dunărea Călărași în noul sezon de fotbal
![](https://calarasipress.ro/wp-content/uploads/2024/07/452050834_879191184239057_984918676584294354_n.jpg?v=1721912576)
Încă patru jucători au ales să joace pentru AFC Dunărea Călărași în noul sezon de fotbal. Clubul se pregătește acum intens pentru ascensiunea în Liga a II-a, iar pentru asta echipa trebuie să fie formată din cei mai buni jucători disponibili. Clubul a dat startul campaniei de transferuri pentru sezonul 2024-2025 la sfârșitul lunii iunie, iar pentru asta opt jucători au semnat să joace pentru AFC Dunărea Călărași. Totodată, clubul organizează un cadrul oficial de selecție pentru copiii născuți în anii 2010, 2011 și 2012.
Primii patru tineri care au semnat cu AFC Dunărea Călărași de la începutul campaniei de transferuri sunt Sârbu Alexandru (18 ani), mijlocașul Apostol Mădălin (19 ani), Bogdan Vișan și Rareș Toader (22 de ani).
Acestora li se alătură mijlocașul central Denis Milotin (18 ani), portarul Alexandru Costache (24 de ani), mijlocașul Andrei Zaharia (18 ani) și Jude Nwankwo (22 ani).
- Andrei Zaharia
- Jude Nwankwo
Alexandru Costache a semnat prelungirea și va jucătorul Dunării pentru doi ani. El a apărat poarta echipei din Călărași în sezonul trecut, iar intervențiile acestuia au fost de multe ori și decisive.
„Mă bucur ca m-am întors la Călărași, aștept cu nerăbdare începerea campionatului! Am mare încredere în echipa și în staff-ul tehnic, sper să începem anul competițional în forță și la final să ne bucurăm de promovarea în Liga 2!”, a precizat portarul.
![](https://calarasipress.ro/wp-content/uploads/2024/07/451754299_878835800941262_9212468810231894780_n-1024x737.jpg)
Portarul Alexandru Costache (centru), alături de staff-ul AFC Dunărea Călărași
În acest moment, AFC Dunărea Călărași organizează și un cadru oficial de selecție pentru copiii născuți 2010 (doar cei născuți după 1 septembrie 2010), 2011 și 2012.
Echipa joacă în perioada aceasta primele jocuri de verificare din pre-sezon. Primul meci a avut loc pe 13 iulie împotriva echipei Dunărea U19, unde peste 25 de tineri călărășeni au dat totul pentru a putea fi selectați pentru meciurile viitoare. Sâmbătă, 20 iulie, Dunărea Călărași a bătut ACS Zarea Cuza Vodă cu 6-1. Următorul meci va avea loc pe 27 iulie cu CS Gloria Băneasa (L3).
Fotbal
AFC Dunărea Călărași înscrie prima victorie categorică în meciurile amicale din pre-sezon! 6-1 împotriva Zarea Cuza Vodă
![](https://calarasipress.ro/wp-content/uploads/2024/07/451874707_877995584358617_6251773415626764900_n.jpg?v=1721647241)
Dunărea Călărași câștigă primul meci amical al verii. Echipa călărășeană a câștigat cu 6 – 1 meciul amical împotriva Zarea Cuza Vodă. E al doilea meci amical pe care îl joacă în pre-sezon și prima victorie categorică. AFC Dunărea Călărași se află în acest moment într-o etapă intensă de pregătire pentru noul sezon de fotbal, iar dorința lor este să urce în Liga a II-a.
Echipa joacă în perioada aceasta primele jocuri de verificare din pre-sezon. Primul meci a avut loc pe 13 iulie împotriva echipei Dunărea U19, unde peste 25 de tineri călărășeni au dat totul pentru a putea fi selectați pentru meciurile viitoare. Sâmbătă, 20 iulie, Dunărea Călărași a bătut ACS Zarea Cuza Vodă cu 6-1. Următorul meci va avea loc pe 27 iulie cu CS Gloria Băneasa (L3).
Fotbal
Cine este cel mai bun fotbalist român
![](https://calarasipress.ro/wp-content/uploads/2024/07/descarcare.jpeg?v=1721580617)
”E cel mai bun jucător din România”. Mihai Rotaru a nominalizat cel mai bun fotbalist din prima divizie. Nu este Nu este Mitriță
Mihai Rotaru, patronul Universității Craiova, a numit cel mai bun jucător din prima divizie. Surprinzător, acesta nu l-a numit pe Alexandru Mitriță.Un alt jucător este văzut de Mihai Rotaru drept cel mai bun jucător din prima divizie. Este vorba de Nicușor Bancu, cel care a fost, alături de naționala României, în Germania, la EURO 2024.
Bancu a revenit la Craiova și a schimbat fața echipei în disputa cu UTA, din etapa a doua a primei divizii. Oltenii s-au impus cu 4-2.
”Chiar dacă a fost masacrat în ultimii 10 ani, Bancu e cel mai bun jucător din România din ultimii 10 ani din punctul meu de vedere. Coman a fost o perioadă, Mihăilă a fost o perioadă, Tănase a fost o perioadă și chiar Ivan, dar dacă iei și faci constanța ultimilor 10 ani cu siguranță Bancu va fi declarat cel mai valoros jucător care a activat în campionatul României.
”E cel mai bun jucător din România”. Mihai Rotaru a nominalizat cel mai bun fotbalist din prima divizie. Nu este Mitriță. Mihai Rotaru, patronul Universitățiil, scrie ziare.com
-
Știri2 ani ago
Lehliu Gară: Un refugiat din Ucraina și-a ucis mama în casa românilor care îi găzduiau în Călărași
-
Știri2 ani ago
Accident rutier în Oltenița, un motociclist și-a pierdut viața
-
Știri1 an ago
Dorina Moga s-a stins din viață
-
Știri2 ani ago
Călărași: Accident rutier grav cu 7 victime rănite. Două elicoptere au fost solicitate să intervină
-
Știri2 ani ago
VIDEO. Un bărbat a rămas fără degete, după o bătaie cu săbii în Călărași
-
Știri2 ani ago
Un tânăr de 18 ani a murit înecat sub privirile a zeci de oameni
-
Știri2 ani ago
Frăsinet: Un bărbat de 50 de ani și-a găsit sfârșitul la pescuit, pe balta Pupăza
-
Știri2 ani ago
ANM: Toate regiunile din țară vor fi afectate de o furtună electrică