Connect with us
Vremea în Călărași: 🌡️ 6°C | Anul XI Nr. 541

Știri

Cele mai spectaculoase târguri de Crăciun din România și Europa 2024. Datele la care își deschid porțile

Published

on

Sursa: luxuriatravel.ro

Târgurile de Crăciun din Europa, inclusiv cele din România, transformă orașele în adevărate povești, cu lumini strălucitoare, bunătăți gastronomice și meșteșuguri tradiționale. Descoperă în continuare un ghid al celor mai îndrăgite târguri de Crăciun din 2024!

Un clasament realizat de European Best Destinations, bazat pe aproximativ 600.000 de voturi ale călătorilor din întreaga lume pentru cele mai bune târguri de Crăciun din Europa în 2024, a plasat Târgul de Crăciun din Craiova pe locul al doilea. În plus, pe o altă platformă de turism, „wheretogonext.me”, Târgul din Sibiu se află, de asemenea, pe aceeași poziție într-un top similar.

Marile orașe din România au început să organizeze târgurile de Sărbători de iarnă, deși mai sunt încă două luni până la Crăciun. Primele piețe vor fi inaugurate la Sibiu și Craiova, iar cele din București, Brașov, Iași și Timișoara vor deschide porțile mai târziu.

Calendarul târgurilor de Crăciun 2024 în marile orașe:

Advertisement

Sibiu: 15 noiembrie 2024 – 5 ianuarie 2025

Craiova: 15 noiembrie 2024 – 5 ianuarie 2025

Cluj-Napoca: 22 noiembrie 2024 – 1 ianuarie 2025

Oradea: 29 noiembrie 2024 – 26 decembrie 2024

București: 30 noiembrie 2024 – 5 ianuarie 2025

Advertisement

Brașov: 30 noiembrie 2024 – 7 ianuarie 2025

Iași: 30 noiembrie 2024 – 5 ianuarie 2025

Timișoara: 30 noiembrie 2024 – 5 ianuarie 2025

Ediția din 2024 a Târgului de Crăciun de la Sibiu, denumită „Christmas Unboxed”, va transforma vechea cetate medievală în „Capitala Crăciunului”, atrăgând vizitatori din toată țara și nu numai. Târgul se va extinde în mai multe locații, inclusiv în Piața Mare, care va avea un baldachin de lumini, o roată panoramică de 22 de metri și un patinoar natural pentru 300 de patinatori. Copiii se vor putea bucura de activități educative în atelierul lui Moș Crăciun, iar Piața Mică va deveni „Santa’s Land” cu un carusel și proiecții spectaculoase. Piața Huet va oferi o plimbare sub copaci iluminați, iar Târgul va găzdui 120 de expozanți, inclusiv artizani din Israel, Ungaria și Italia.

Piața de sărbători de iarnă din Craiova, care s-a clasat pe locul al doilea în topul celor mai frumoase târguri din Europa anul trecut, își propune să obțină prima poziție în 2024. Această ediție va include noutăți inspirate de povestea „Frumoasa și Bestia”, cu cinci zone tematice, precum „Războiul stelelor” și „Satul lui Moș Crăciun”. Târgul se va desfășura în mai multe locații, iar atracția principală va fi cea mai mare roată panoramică din România, situată în Piața Shakespeare. Fiecare weekend va aduce concerte cu artiști invitați, inclusiv Fuego, Alina Eremia și Zurli Super Show.

Advertisement

Clujenii, și nu numai, vor avea ocazia să se bucure anul acesta de două târguri de Crăciun: cel tradițional din Piața Unirii și un nou târg intitulat „Celălalt Târg de Crăciun”, organizat de ONG-ul care a creat festivalul „Lights On” pe strada Mihai Kogălniceanu, în apropierea celui oficial. Acest nou târg va include căsuțe cu artizani și multe surprize, printre care se numără și „Cel mai mare glob de zăpadă din România”.

Târgul de Crăciun de la Oradea va avea și în acest an cele două locații: Piața Unirii și Piața Ferdinand. În Piața Ferdinand va fi amenajat un patinoar ecologic, realizat din plăci speciale de teflon, care nu necesită apă sau curent. De asemenea, târgul va include un brad, un trenuleț de Crăciun, precum și artizani și artiști care vor colinda vizitatorii.

Târgurile de Crăciun din Europa, incluse în topul European Best Destinations

European Best Destinations, o platformă de turism care promovează cele mai bune destinații din Europa de peste un deceniu, având milioane de călători, profesioniști din turism și jurnaliști de specialitate în publicul său, a realizat un clasament al celor mai frumoase Târguri de Crăciun din Europa. Acest top se bazează pe o selecție de 100 de destinații din țări precum Germania, Marea Britanie, Franța, Elveția, Italia, Austria și Belgia.

Târgul de Crăciun din Budapesta, spre exemplu, a fost ales pentru a patra oară cel mai bun târg de Crăciun din Europa, câștigând acest titlu în 2019, 2021, 2023 și 2024 din partea European Best Destinations.

Advertisement

După Craiova, Metz, Franța, se află pe podiumul celor mai frumoase târguri de Crăciun din Europa pentru a doua oară! Această destinație de Crăciun a primit titlurile de „Cel mai bun târg de Crăciun pentru familii” și „Cel mai bun târg de Crăciun din Franța”. Roata panoramică situată lângă Catedrala din Metz și deliciile de Crăciun din piața de pe Place de la Comédie promit o experiență de neuitat.

1. Budapesta (Ungaria): 15 noiembrie 2024 – 1 ianuarie 2025

2. Craiova (România): 15 noiembrie 2024 – 5 ianuarie 2025

3. Metz (Franța): 24 noiembrie 2024 – 30 decembrie 2024

4. Poznan (Polonia): 19 noiembrie 2024 – 23 decembrie 2024

Advertisement

5. Montbeliard (Franța): 23 noiembrie 2024 – 24 decembrie 2024

6. Riga (Letonia): 29 noiembrie 2024 – 2 ianuarie 2025

7. Govone & Asti (Italia): 16 noiembrie 2024 – 22 decembrie 2024

8. Birmingham (Marea Britanie): 1 noiembrie 2024 – 24 decembrie 2024

9. Madeira (Portugalia): 1 noiembrie 2024 – 5 ianuarie 2025

Advertisement

10. Valkenburg (Olanda): 15 noiembrie 2024 – 5 ianuarie 2025

11. Bruxelles (Belgia): 29 noiembrie 2024 – 5 ianuarie 2025

12. Trier (Germania): 22 noiembrie 2024 – 22 decembrie 2024

13. Edinburgh (Scoția): 15 noiembrie 2024 – 4 ianuarie 2025

14. Viena (Austria): 13 noiembrie 2024 – 23 decembrie 2024

Advertisement

15. Saranda (Albania): 6 decembrie 2024 – 2 ianuarie 2025

16. Londra (Marea Britanie): 21 noiembrie 2024 – 5 ianuarie 2025

17. Dresda (Germania): 27 noiembrie 2024 – 24 decembrie 2024

18. Praga (Cehia): 30 noiembrie – 6 ianuarie: 30 noiembrie 2024 – 6 ianuarie 2025

19. Bruges (Belgia): 22 noiembrie 2024 – 5 ianuarie 2025

Advertisement

20. Manchester (Marea Britanie): 8 noiembrie 2024 – 22 decembrie 2024

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Lifestyle și Timp Liber

Revelion 2026: bilete de avion de la 50€ dus-întors

Published

on

Pentru cei care încă nu s-au hotărât cu privire la locația exactă în care să petreacă noapte dintre ani, marile companii aeriene care operează zboruri din România se întrec în oferte.

Dacă majoritatea persoanelor își planifică cu mult timp înainte programul pentru revelion, există și persoane “întârziate” care lasă totul pe ultima sută de metri.

Agențiile de turism din România au lansat un număr impresionant de oferte atât pentru sejururi interne, cât și pentru sejururi din străinătate. Totuși, majoritatea românilor preferă, din diferite motive, să petreacă noapte dintre ani în afara țării.

Companiile low-cost care operează zboruri spre și dinspre marile orașe din România au lansat oferte de neratat pentru doritorii care încă nu au planuri stabilite. Astfel, pe site-urile Wizz Air și Ryanair, principalele companii aeriene de pe teritoriul țării noastre, se regăsesc zboruri cu prețuri reduse.

Advertisement

Pentru românii care au un buget redus, varianta unui city-break de doar o noapte este varianta potrivită. În cazul acesta, turiștii vor elimina costurile de cazare, care, în Europa vorbind, sunt considerabile.

Perioada 31 decembrie – 1 ianuarie 

– Bucuresti – Edinburgh (decolare: 20:40 – aterizare: 22:15) 25,99 € – 31 decembrie

– Edinburgh – Bucuresti (decolare: 15:30 – aterizare: 21:05) 25 € – 1 ianuarie

– București – Manchester (decolare: 12:30 – aterizare: 13:55) 39,31 € – 31 decembrie

Advertisement

– Manchester – București (decolare: 13:30 – aterizare: 18:55) 22,99 € – 1 ianuarie

– București – Veneția (decolare: 19:55 – aterizare: 21:00) 42,50 € – 31 decembrie

– Veneția – București (decolare: 13:30 – aterizare: 16:35) 21,99 € – 1 ianuarie

– București – Copenhaga (decolare: 18:45 – aterizare: 20:40) 53,04 € – 31 decembrie

– Copenhaga – Bucuresti (decolare: 21:10 – aterizare: 00:45) 46,37 € – 31 decembrie

Advertisement

 

– București – Viena (decolare: 13:50 – aterizare: 14:30) 83,99 € – 31 decembrie

– Viena – București (decolare: 10:25 – aterizare: 13:05) 21,99 € – 31 decembrie

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Advertisement
Continue Reading

Politică

Șefia MApN, decisă de USR. Radu Miruță va ocupa funcția de ministru al Apărării

Published

on

În cursul zilei de vineri, 19 decembrie a.c., șefia Ministerului Apărării Naționale va fi disputată în cadrul unei ședințe politice. Numirea unui nou lider al instituției vine după ce Ionuț Moșteanu, fost ministru al Apărării, și-a dat demisia în luna noiembrie.

Potrivit surselor, USR va decide în vineri, 19 decembrie a.c., cine va prelua funcția de ministru al Apărării, după scandalul izbucnit luna trecută.

Dominic Fritz, președintele USR, a convocat joi, 18 decembrie a.c., Comitetul Politic al partidului politic pe care îl conduce pentru ședința din 19 decembrie, dedicată șefiei MApN.

Fritz îl va supune la vot pe actualul ministru al Economiei, Radu Miruță, pentru funcția de ministru al Apărării, acesta urmând să ocupe și poziția de vicepremier după votul membrilor Comitetului Politic al USR.

Advertisement

În schimb, conducerea Ministerului Economiei va fi preluată de senatorul Irineu Darău.

CV-ul lui Radu Miruță arată că a terminat în anul 2004, cu media 9.80, Colegiul Național Tudor Vladimirescu din Târgu Jiu, profilul matematică-informatică.

Ulterior, în același an, s-a înscris la două facultăți, dintre care una susține că a absolvit-o ca „hobby”. Prima este Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației, pe care Miruță arată că a terminat-o cu media 9.65. Facultatea „hobby” este Facultatea de Drept din cadrul Universității Constantin Brâncuși din Târgu Jiu.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Advertisement
Continue Reading

Știri

Semnificația istorică a zilei de 18 decembrie

Published

on

18 decembrie este o dată cu profundă semnificație în România, fiind dedicată Zilei Minorităților Naționale, instituită prin lege în 2017 și sărbătorită anual pentru a onora contribuția celor 20 de minorități etnice recunoscute oficial la bogăția culturală, socială și istorică a țării. Această zi subliniază modelul românesc de conviețuire interetnică armonioasă, promovând toleranța și dialogul într-o societate multiculturală. Pe plan internațional, data evocă momente majore precum abolirea sclaviei în Statele Unite prin al 13-lea Amendament (1865) sau alte evenimente din istoria mondială, dar în context românesc rămâne un prilej de reflexie asupra unității în diversitate.

IATĂ CE S-A ÎNTÂMPLAT ÎN ACEASTĂ ZI:

1271 – Conducătorul mongol Kublai Han s-a proclamat împărat al Chinei, punând bazele dinastiei Yuan.

1622 – Forțele portugheze înving în bătălia de la Mbumbi o armată a regatului Kongo, în actuala Angola.

Advertisement

1737 – A murit Antonio Stradivari, celebru lutier italian, ale cărui viori sunt considerate pana in ziua de azi cele mai bune din lume: (n. 1644).

1787 – New Jersey devine al treilea stat care a ratificat Constituția SUA.

1835 – Împăratul Rusiei aprobă decizia Senatului de a întemeia pe lângă cele 6 județe existente în Basarabia țaristă (Hotin, Iași, Orhei, Bender, Leova şi Akkerman) încă două: Orhei și Soroca (din părți ale județelor Hotin, Iași și Orhei, celui din urmă schimbându-i-se denumirea în Chişinău).

1865 – Scalvia a fost abolită o dată cu intrarea în vigoare a celui de-al 13-lea amendament din Constituția SUA, in care se preciza ca pe teritoriul statului nu mai pot să existe sclavi.

1865 – Se încheie la București in România, Convenția româno-sârbă privind reglementarea serviciului telegrafic.

Advertisement

1870 – În România, începe să guverneze intre 18 decembrie 1870 – 11 martie 1871, cabinetul liberal prezidat de Ion Ghica.

1874 – S-a născut Radu D. Rosetti, poet și epigramist român, fiul publicistului Dimitrie R. Rosetti; (d.1964).

1878 – S-a născut Iosif Vissarionovici Stalin ( Djugasvili), revoluționar bolșevic și conducător politic sovietic, unul dintre cei mai mari criminali din istoria omenirii.

1892 – Baletul Spărgătorul de nuci, de Piotr Ilici Ceaikovski, după o povestire de E.T.A. Hoffmann a avut premiera la teatrul “Mariinsky Theatre” din Sankt Petersburg, Rusia.

1916 – Primul război mondial – Se sfârșește Bătălia de la Verdun, dintre trupele germane și cele franceze.

Advertisement

1917 – La Tiraspol s-a desfășurat Primul Congres al Moldovenilor din stânga Nistrului.

1918 – În România, la București, se creează Partidul Țărănesc sub conducerea învățătorului Ion Mihalache (din Topoveni, jud.Argeș).

1923 – Muzeul Militar Național, creat în aprilie 1914 ca secție militară a Muzeului Național al României, a fost transformat în instituție de sine stătătoare.

1925 – S-a născut Vasile Veselovski, compozitor roman de muzică ușoară; (d. 04.01.1998).

926 – Turcia adoptă calendarul gregorian.

Advertisement

1940 – În România se desființează breslele de lucrători, funcționari și meseriași, înființate în timpul dictaturii regale.

1944 – Al doilea război mondial: Armata a IV-a româna intră pe teritoriul Cehoslovaciei pentru a participa la operațiunile militare desfășurate împotriva armatei germane.

1944 – A părut primul număr din cotidianul „Le monde”, sub direcția lui Hubert Beuve–Mery.

1946 – S-a născut Steven Spielberg, regizor american de film. Născut în Cincinnati, statul american Ohio, Spielberg a fost cel mai tânăr regizor de la studiourile Universal.

1956 – Japonia se alătură Organizației Națiunilor Unite.

Advertisement

1966—Richard L. Walker descopera satelitul Epimetheus al planetei Saturn.

1973 – Adunarea Generala a ONU adoptă limba arabă ca limbă oficială a sa.

1979 – Adunarea Generala a ONU a adoptat Convenția pentru eliminarea tuturor formelor de discriminare împotriva femeilor (politic, economic, social și cultural).

1987 – Larry Wall a lansat prima versiune a limbajului de programare Perl. Perl este un limbaj de programare dinamic, procedural, creat de Lary Wall în 1987.

1989 – Ca urmare a protestelor izbucnite la Timișoara, România a închis frontierele cu Iugoslavia, Ungaria, URSS si Bulgaria.

Advertisement

1990 – S-a semnat, la Strasbourg, actul prin care România a aderat la Convenția Culturală Europeană.

1991 – Federația Rusă a recunoscut independenta Republicii Moldova, Boris Eltin declarând ca Rusia este gata sa stabilească relații diplomatice cu această țară.

1991 – S-a înființat Partidul Umanist din România (PUR), avându-l ca președinte – fondator pe Dan Voiculescu. Ulterior acest partid si-a transformat denumirea in Partidul Conservator.

1991 – La Strasbourg, România a semnat actul de aderare la Convenția Culturala Europeana.

1992 – Guvernul României a recunoscut republicile Ceha si Slovaca in calitate de subiecte distincte de drept internațional, cu efect juridic, începând de la 1 ianuarie 1993.

Advertisement

2005 – România câștigă titlul de vicecampioană mondială la handbal feminin la Campionatul Mondial de Handbal din Rusia, fiind învinsă în actul final de țara gazdă, scor 28 – 23.

2005 – Războiul civil din Ciad începe atunci când grupurile rebele, susținute de Sudanul vecin, lansează un atac în Adré.

2006 – În Emiratele Arabe Unite se desfășoară primele alegeri.

2015 – „Kellingley Colliery”, ultima mină de cărbune în subteran din Marea Britanie, se închide.

 2017 – Trenul de pasageri Amtrak Cascades 501 deraiază lângă DuPont, Washington, un oraș din Statele Unite, lângă Olympia, Washington, ucigând șase persoane și rănind alte 70.

Advertisement

2019 – Camera Reprezentanților a Statelor Unite ale Americii a decis adoptarea articolelor prin care președintele Donald Trump este acuzat pentru abuz de putere și obstrucție a Congresului.

2022 – Echipa Naționala de fotbal a Argentinei a câștiga, în fața echipei Franței, Finala Campionatului Mondial de Fotbal 2022.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading