Connect with us

Știri

Catinca Leu va urca pe scena Festivalului Național de Muzică Ușoară ,,Mamaia,, 2024

Județul Călărași se poate mândri cu o tânără talentată care a reușit să facă pasul către marea scenă a muzicii ușoare românești. Catinca Leu, o voce de excepție și un talent de necontestat, a fost selecționată ca finalistă la prestigiosul Festival Național de Muzică Ușoară “Mamaia”, ce se va desfășura între 23 și 25 august 2024.

Un vis devenit realitate

Pentru județul Călărași, prezența unei reprezentante la acest festival important este un motiv de mândrie. Secțiunea de interpretare, destinată tinerilor interpreți de muzică ușoară cu vârste între 16 și 30 de ani, a fost foarte competitivă anul acesta. Doar 20 de concurenți din toți cei înscriși au reușit să treacă de preselecție și să ajungă în finală, iar printre aceștia se numără și Catinca Leu.

Festivalul Național de Muzică Ușoară “Mamaia” 2024

Concursul se va desfășura pe scena special amenajată în Piațeta Perla din Mamaia, un loc simbolic pentru muzica românească. În serile de 23 și 24 august, 10 concurenți vor evolua în secțiunea de interpretare, iar alți 10 soliști, grupuri sau formații vor concura la secțiunea de creație, interpretând melodiile selectate pentru competiție. Fiecare seară va găzdui câte cinci concurenți din fiecare secțiune, culminând cu Gala Laureaților în ziua de 25 august.

Premiile puse în joc

Festivalul Național de Muzică Ușoară “Mamaia” nu doar că oferă o platformă de lansare pentru tinerii artiști, dar și premii substanțiale care pot sprijini carierele acestora. Premii totale în valoare de 310.000 lei vor fi acordate după cum urmează:

Advertisement
  • Trofeul Festivalului – 50.000 lei
  • Premiul I secțiunea “Interpretare” – 30.000 lei
  • Premiul I secțiunea “Creație” – 30.000 lei
  • Premiul II secțiunea “Interpretare” – 20.000 lei
  • Premiul II secțiunea “Creație” – 20.000 lei
  • Premiul III secțiunea “Interpretare” – 10.000 lei
  • Premiul III secțiunea “Creație” – 10.000 lei

Catinca Leu – un talent de urmărit

Catinca Leu reprezintă nu doar județul Călărași, ci și o nouă generație de artiști români care aduc prospețime și originalitate pe scena muzicală. Participarea ei la acest festival este deja o realizare remarcabilă, toți călărășenii fiind mândri de ea. Indiferent de rezultatul final, Catinca a demonstrat că visele pot deveni realitate prin talent, muncă și determinare.

Felicitări, Catinca Leu!

Îi urăm mult succes Catincăi în cadrul Festivalului Național de Muzică Ușoară “Mamaia” și suntem siguri că va străluci pe scena de la Mamaia, aducând bucurie și mândrie tuturor celor care o susțin. Felicitări, Catinca Leu!

 

Știri

Atenționare METEO de ultimă oră: COD GALBEN de vreme severă în județul Călărași

Atenție, vremea se schimbă! Cod galben de instabilitate atmosferică în județul Călărași

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Barbu Știrbei” Călărași informează că, în această seară, sâmbătă, 14 iunie 2025, a fost emis un COD GALBEN de instabilitate atmosferică accentuată pentru județul Călărași.

⏰ Avertizarea este valabilă în intervalul 20:10 – 21:15 și vizează manifestări de averse torențiale care pot cumula între 15 și 25 l/mp, descărcări electrice frecvente, intensificări de vânt și, izolat, căderi de grindină.

📍 Cetățenii sunt sfătuiți să evite deplasările în aer liber în intervalul menționat și să ia măsuri de precauție pentru protejarea bunurilor și siguranței personale.

🚒 Echipajele ISU Călărași sunt pregătite să intervină în cazul apariției unor situații de urgență cauzate de fenomenele meteo periculoase.

Advertisement

🌐 Pentru actualizări în timp real, vă recomandăm să urmăriți canalele oficiale ale ISU Călărași și să respectați recomandările autorităților.

Continue Reading

Știri

Zeci de locuri de muncă disponibile în județul Călărași prin AJOFM: Se caută electricieni, coafeze, lucrători comerciali și ingineri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Călărași vine în sprijinul persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, publicând o nouă listă cu oportunități variate de angajare în municipiu și în județ. Oferta actuală acoperă domenii diverse, de la servicii și industrie până la construcții și comerț, cu salarii ce pornesc de la 4.050 de lei și pot ajunge la 6.000 de lei brut lunar.

Călărași: Cerere mare pentru personal calificat și necalificat

Printre cele mai numeroase oferte se numără cele pentru:

  • operator prelucrare mase plastice – 7 posturi la ROLAV CONSULTING SRL
  • electricieni, instalatori sanitari și tehnicieni sisteme securitate – 6 posturi la SETACO PREVENT SRL, cu salarii de 5.000 lei/lună
  • lucrători comerciali – disponibile peste 10 posturi la firme precum ALICAT MAR WASH, JETON SILVER, D&C Fashion Trend sau RAMS COM
  • coafeze și antrenori de fitness – oferte de la SERCAD COM, cu salarii de 4.050 lei și program de lucru de 8 ore

Oportunități pentru studii superioare

Firmele caută și personal calificat în domenii de specialitate. Printre angajatori:

  • GRAVE Romania angajează agenți și consultanți în asigurări – studii medii și superioare, posturi cu durată nelimitată
  • PHOENIX PROD SRL caută ingineri și maiștri în construcții, experiență de minim 10 ani, cu program de lucru nedeterminat și salariu negociabil

Posturi cu beneficii suplimentare

Unele companii oferă și facilități suplimentare, precum:

  • asigurarea transportului (ex: CERES CONTAINER SRL, valabilitate până la 30.06.2025)
  • contracte nedeterminate, inclusiv pentru persoane peste 45 de ani
  • durată redusă a programului pentru anumite funcții administrative sau vocaționale, cum este cazul fundației HELTH ACTION OVERSEAS, care angajează consilieri vocaționali part-time

Termene-limită și condiții de aplicare

Majoritatea ofertelor sunt valabile până la finalul lunii iunie sau iulie 2025. Candidații sunt sfătuiți să consulte lista completă afișată de AJOFM și să contacteze direct angajatorii prin datele disponibile. Unele posturi necesită trimiterea CV-ului sau experiență anterioară în domeniu.

AJOFM Călărași demonstrează un efort susținut de a conecta angajatorii locali cu forța de muncă disponibilă. Într-o perioadă marcată de mobilitate pe piața muncii, aceste oferte reprezintă o oportunitate importantă pentru cei care doresc să se angajeze sau să își schimbe cariera în județul Călărași.

Exemplu de posturi disponibile:

Ocupație Nr. posturi Salariu Localitate Valabilitate
Electrician 2 5000 lei Călărași 21.08.2025
Coafeză 2 4050 lei Călărași 30.04.2026
Inginer construcții 2 6000 lei Călărași 21.08.2025
Șef echipă 1 Modelu 22.06.2025
Spălător covoare 2 4050 lei Călărași 30.06.2025

 

Advertisement

Continue Reading

Știri

O iubire aproape perfectă. Cu tarife, program și profit pentru „iubit”

Promisiuni siropoase, planuri de viitor și jurăminte de iubire eternă – totul învelit frumos, dar cu un miez infect: bani scoși din prostituție, pe spinarea a două tinere din Călărași care au confundat manipularea cu dragostea. Și ce e mai grav? N-au cerut nimic în instanță. Nici măcar o scuză. Doar au lăsat totul să treacă, iar „iubitul” – cu doar doi ani și jumătate cu suspendare – aproape că a scăpat basma curată.

Cristian U., 40 de ani, un „lover boy” din Călărași, le-a agățat pe fete cu vorba dulce și a știut exact ce butoane să apese. Le-a promis „viață mai bună” și „familie”, iar ele – probabil convinse că trăiesc o poveste demnă de Netflix – l-au urmat până în Spania, Germania, Austria, Norvegia, Olanda, chiar și Dubai. Nu în city-break-uri romantice, ci la produs, cu tarife stabilite de „iubit”, program fix și încasări directe în buzunarul lui.

N-a fost violență. Doar control, bani și tăcere

În fața instanței, cele două victime au declarat că nu au fost forțate fizic. N-au fost legate și nici bătute. Au fost doar „îndrăgostite” și „manipulate psihologic”. Ani de zile. În tot acest timp, el le controla programul, le stabilea prețul și încasa tot. Ele? Executau. Aparent, de bunăvoie.

După 2020, prima dintre fete – D.D.M. – este înlocuită  înlocuită cu altă tânără, M.A., care urmează același traseu de „afacere cu zâmbetul pe buze”: prestări sexuale contra cost, în mai multe țări, în timp ce Cristian încasa banii și le dădea indicații.

Advertisement

Cazul a ajuns la Parchet

În 2024, procurorii din Călărași au pus capăt acestei „iubiri”. L-au reținut pe bărbat pentru 24 de ore, apoi l-au plasat sub control judiciar. N-au trecut multe luni și Cristian a recunoscut tot și a primit 2 ani și 6 luni de închisoare cu suspendare. Nu va sta nici măcar o zi după gratii.

Ce a decis instanța în cazul „iubitului proxenet”

Judecătoria Călărași a admis acordul de recunoaștere a vinovăției semnat pe 15 aprilie 2025 între Parchet și Untescu Cristian, condamnat pentru proxenetism în formă continuată, în dauna a două tinere din Călărași – D.D.M. și M.A.

Pedeapsa finală:
2 ani și 6 luni de închisoare, cu suspendare sub supraveghere pentru o perioadă de 3 ani
Interzicerea dreptului de a fi ales și de a ocupa funcții publice timp de 3 ani
Muncă în folosul comunității timp de 60 de zile, în comuna Vlad Țepeș – Călărași
Obligația de a frecventa un program de reintegrare socială organizat de Serviciul de Probațiune

Confiscări și măsuri asigurătorii:
15.000 euro confiscați, reprezentând venituri obținute din exploatare sexuală
1760 lei indisponibilizați pentru acoperirea cheltuielilor judiciare
– Măsurile asigurătorii asupra bunurilor mobile rămân valabile

Alte dispoziții:
– Prelevarea de probe biologice și introducerea profilului genetic în baza națională
– Plata a 4.430,03 lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat
Victimele nu s-au constituit parte civilă și au refuzat participarea la proces

Advertisement

Una și-a deschis salon. Alta a dispărut. Ambele – mute în fața instanței

Și partea cea mai ciudată abia acum vine: niciuna dintre fete n-a cerut daune morale sau materiale. Niciun leu. Nimic. De parcă totul a fost un vis urât. Sau poate altceva… Una dintre ele, spun surse apropiate anchetei, administrează astăzi un salon de înfrumusețare cunoscut în municipiul Călărași, unde clientele n-au habar că „doamna de la sprâncene” a traversat Europa într-un alt context. Cel puțin a investit cu cap banii munciti… altfel.

Fetele au tăcut. Iar „iubirea” a fost doar o schemă bună de business

Un caz care ridică mari semne de întrebare. Cât de voluntară e victima care n-a cerut nimic? Cât de vinovat e un „iubit” care doar a profitat de naivitate? Și câți mai sunt azi ca Cristian U., care în loc de flori și inele, oferă bilete dus către sclavie modernă… cu zâmbetul pe buze?

Redacția Călărași Press urmărește îndeaproape acest caz și, în eventualitatea în care vor apărea informații noi, documente relevante sau date, vom reveni cu un articol detaliat.

Dacă aveți informații despre caz sau despre alte situații similare, ne puteți scrie în privat sau pe adresa redacției. Anonimatul este garantat.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal. Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Advertisement

Continue Reading