Campanie amplă de dezinsecție în municipiul Călărași. Tratamente aeriene și terestre, în perioada 3–12 august

Primăria Municipiului Călărași anunță desfășurarea unei ample campanii de dezinsecție pe întreg domeniul public al orașului, în perioada 3–12 august 2026. Intervențiile au ca scop combaterea țânțarilor, reducerea disconfortului produs de insecte și eliminarea focarelor în care acestea se dezvoltă.

Potrivit administrației locale, campania va include atât tratamente aeriene, cât și intervenții realizate de la sol. Avioanele vor fi folosite pentru combaterea țânțarilor adulți, dar și pentru aplicarea tratamentelor împotriva larvelor.

Tratamentele aeriene sunt programate dimineața, în intervalul orar 06:00–11:30, în timp ce dezinsecția terestră va fi efectuată pe timpul nopții, între orele 21:00 și 05:00.

Programul poate suferi modificări în funcție de condițiile meteorologice. Vântul puternic sau precipitațiile pot împiedica desfășurarea lucrărilor, situație în care perioada campaniei va fi prelungită, iar noile date vor fi comunicate ulterior.

Ce substanțe vor fi folosite

Reprezentanții Primăriei precizează că produsele utilizate sunt avizate de autoritățile competente și fac parte din grupa principală III, tipul de produs TP18.

În cadrul tratamentelor vor fi folosite produsele DELTATIM PLUS, PERME PLUS, SOLFAC TRIO EC 140 NF și VECTOBAC WG. Acestea conțin substanțe active precum deltametrin, tetrametrin, permetrin, cipermetrin, piperonil butoxid, praletrin și Bacillus thuringiensis.

Concentrațiile soluțiilor de lucru vor fi cuprinse între 0,4% și 0,8%, iar tratamentul larvicid cu VECTOBAC WG va fi aplicat în concentrație de 300 de grame la hectar.

Recomandări pentru populație și apicultori

Primăria Municipiului Călărași le recomandă crescătorilor de albine să ia toate măsurile necesare pentru protejarea familiilor de albine pe durata tratamentelor.

Locuitorii sunt sfătuiți să evite deplasările în aer liber, în special în parcuri, locuri de joacă, pe străzi sau pe plaje, în timpul aplicării substanțelor și cel puțin două ore după încheierea intervențiilor.

De asemenea, cetățenii nu trebuie să staționeze în apropierea echipelor de dezinsecție sau în raza de acțiune a aparatelor utilizate. Recomandarea este valabilă în special pentru copii, vârstnici, persoane cu afecțiuni cardiace sau astmatice și pentru cei care prezintă alergii la diverși compuși chimici.

Proprietarii locuințelor ale căror ferestre se află la o distanță de cel mult 25 de metri față de stradă sunt rugați să țină ușile și ferestrele închise în timpul tratamentului și imediat după aplicarea acestuia.

Animalele de companie, păsările și alimentele nu trebuie lăsate expuse în zonele tratate. Totodată, fructele și legumele culese din apropierea acestor zone trebuie spălate foarte bine înainte de consum.

Ce trebuie făcut în cazul unui contact accidental

În cazul inhalării substanțelor, persoana afectată trebuie îndepărtată imediat din zona de pericol și transportată într-un loc cu aer curat. Dacă simptomele persistă, este recomandată consultarea unui medic. Nu trebuie provocată voma.

În cazul contactului cu pielea sau cu ochii, zona afectată trebuie spălată imediat și abundent cu apă, timp de aproximativ 15 minute. Dacă iritația persistă sau se agravează, este necesară solicitarea ajutorului medical.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Pensionarii călărășeni, gazdele întâlnirii zonale a OPSD

Joi, 26 septembrie, la sala de conferințe din incinta Prefecturii

Roxana Natalia Pațurcă: „Elevii din Călărași au demonstrat că integritatea se învață prin artă

Astăzi, 29 mai 2025, a avut loc festivitatea de premiere