Seară de coșmar, duminică, în comuna Lupșanu, județul Călărași! Un scandal monstru a izbucnit în jurul orei 23:00, chiar în incinta unui magazin, unde mai multe persoane, bine „udate” cu alcool, au transformat localul într-un ring de luptă.
Potrivit IPJ Călărași, totul a pornit de la câteva vorbe aruncate la nervi, care au degenerat rapid în pumni, picioare și urlete. În mijlocul încăierării, două autoturisme au fost avariate, iar un telefon mobil a fost făcut praf.
Cinci bărbați, cu vârste între 17 și 36 de ani, au ajuns direct la spital, cu răni care au avut nevoie de îngrijiri medicale. După ce au fost puși pe picioare, polițiștii i-au pus imediat sub acuzare pentru tulburarea ordinii și liniștii publice, încăierare și distrugere.
Pe 6 august, anchetatorii au decis: toți cinci au fost reținuți pentru 24 de ore și riscă să-și petreacă mult mai mult timp după gratii. Ancheta continuă pentru a stabili toate detaliile acestui episod de violență extremă.