Astăzi, vineri, 14 aprilie, pompierii din Călărași au intervenit într-un caz deosebit. La ora 11:00, aceștia au fost alertați printr-un apel la numărul de urgență 112 cu privire la un corp neînsuflețit care plutea pe fluviul Dunărea, în zona Chiciu, la kilometrul 374.
Echipa de intervenție a plecat imediat spre locul indicat, unde a constatat că bărbatul era deja mort. Pentru a afla mai multe detalii cu privire la circumstanțele în care acesta și-a pierdut viața, au fost solicitate organele de poliție pentru a continua cercetările.
Potrivit IPJ Călărași, trupul bărbatului a fost identificat, are vârsta de 75 de ani și este din Călărași.
În acest moment, nu se cunosc motivele exacte care au dus la moartea bărbatului, însă se presupune că acesta a căzut în apă și a fost dus de curenți până la locul unde a fost găsit de către pompieri. Anchetatorii vor efectua o investigație amănunțită pentru a afla ce s-a întâmplat cu adevărat.
Vrei să fii mereu la curent cu toate știrile? Urmăreste CalarasiPress pe canalul de WhatsApp.
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.