Parfumul citricei înaripate din oceanele polare

Alca cu moț este o pasăre marină mică și robustă, care trăiește în apele reci ale Oceanului Pacific de Nord și Mării Bering. Corpul ei este acoperit cu un penaj gri-închis, aproape negru, iar în sezonul de împerechere capătă un aspect deosebit: un moț lung de pene negre care curbează înainte peste ciocul portocaliu strălucitor și o linie albă subțire în spatele ochilor. Ciocul este scurt, gros și viu colorat, iar ochii au o privire pătrunzătoare.

Aceste păsări sunt foarte sociabile și formează colonii imense, cu sute de mii de indivizi, pe stânci abrupte, câmpuri de bolovani sau insule vulcanice. Acolo își sapă cuiburi în crăpături ascunse, unde depun un singur ou. Ambele părinți îl clocesc și îngrijesc puiul împreună.

Un detaliu unic: alcile cu moț emană un miros puternic de citrice, asemănător cu cel de mandarine, produs de pene speciale. Acest parfum joacă un rol important în atragerea partenerilor și în comunicarea socială. În timpul curtării, ei emit sunete ca niște trâmbițe sau lătrături și execută dansuri elaborate.

Se hrănesc scufundându-se adânc în apă, unde vânează creveți mici, plancton și peștișori, mișcându-se ca un „zbor subacvatic”. Iarna rămân pe mare în stoluri dense, iar vara revin la locurile de cuibărit.

Alca cu moț reprezintă o minune a naturii, adaptată perfect la viața în mediul dur al mărilor polare.

Bițuică Dan

Bițuică Dan

Dan Bițuică este editor și autor a șapte romane. Scrie despre recomandări de carte, remedii naturiste, actualitate, cotidian politic, sport și istorie, abordând subiectele într-un stil accesibil și orientat spre informare.

Prin activitatea sa editorială, urmărește să ofere cititorilor conținut clar, echilibrat și relevant, adaptat interesului public.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Dumitru Coarnă propune anularea Acordului de Cooperare în Domeniul Securității dintre România și Ucraina

Deputatul independent Dumitru Coarnă a anunțat recent pe o rețea

Iubita directorului spăgar al AJOFM Călărași, promovată la cabinetul prefectului Barbu

Themistius George Tiliță, consilier de cabinet al prefectului județului Călărași,