Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a emis joi un aviz negativ pentru numirea Cristinei Chiriac în funcția de procuror general. Candidata a obținut un singur vot favorabil și cinci voturi împotrivă.
Cristina Chiriac activează ca procuror în cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Iași.
În timpul interviului susținut în fața Secției pentru procurori, aceasta a afirmat că nu deține încă toate cunoștințele tehnice necesare pentru anumite tipuri de anchete desfășurate la nivelul parchetelor locale, însă a subliniat că este pregătită să se adapteze rapid dacă va fi numită în funcție. Ea a explicat că experiența acumulată în gestionarea cauzelor complexe și coordonarea echipelor i-a oferit o perspectivă clară asupra problemelor structurale cu care se confruntă parchetele.
Chiriac a precizat că, deși nu stăpânește în totalitate procedurile specifice tuturor tipurilor de investigații, are disponibilitatea și capacitatea de a se familiariza rapid cu acestea.
Avizul CSM are caracter consultativ în procedura de numire a procurorului general.
Vrei să fii mereu la curent cu toate știrile? Urmăreste CalarasiPress pe canalul de WhatsApp.
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.