Primarul Ionel Tatu anunță Boboteaza 2026 la Vâlcelele și Floroaica: eveniment solemn, cu participarea autorităților județene

Primarul comunei Vâlcelele, Ionel Tatu, a anunțat public organizarea sărbătorii Boboteaza 2026, care va avea loc marți, 6 ianuarie, începând cu ora 11:00, în localitățile Vâlcelele și Floroaica.

Potrivit mesajului transmis pe rețelele de socializare, evenimentul este dedicat credinței, tradițiilor și valorilor care unesc comunitatea locală, marcând începutul noului an sub semnul speranței și al liniștii sufletești. Boboteaza va fi celebrată prin sfințirea apei, într-un cadru solemn și festiv, specific uneia dintre cele mai importante sărbători creștine.

La manifestare vor participa primarul Ionel Tatu, viceprimarul comunei, membrii Consiliului Local Vâlcelele, consilieri locali, fermieri, precum și numeroși locuitori ai comunei. De asemenea, este anunțată prezența președintelui Consiliului Județean Călărași, Vasile Iliuță, alături de alți invitați oficiali.

„Boboteaza este un prilej de rugăciune, unitate și recunoștință, dar și un moment de apropiere între oameni, în care tradițiile sunt păstrate și respectate”, a transmis primarul Ionel Tatu, invitând comunitatea să participe la eveniment.

Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Accident pe Grivița. Un tânăr șofer de BMW, a pierdut controlul volanului și a lovit un alt BMW parcat

Un accident rutier a avut loc sâmbătă dimineața, 19 Noiembrie,

REBU lansează un apel la responsabilitate și coeziune socială

Comunicat de presă 24 martie 2020 REBU lansează un apel