Connect with us

Știri

VIDEO. Suspiciune de pestă porcină africană la o gospodărie din municipiul Călărași unde erau crescuți peste 60 porci

O adevărată crescătorie de porci a fost identificată în municipiul Călărași, astăzi 05.09.2018, în urma unei sesizări făcute de un locuitor către un jurnalist călărășean.  Pe strada Locomotivei, nr. 49 bis, suprafață ce nu depășește mai mult de 500 m.p. erau crescuți în jur de 70 de porci. 

Există suspiciuni de focar de pestă porcină în municipiul Călărași. Familia Vlăsceanu, cea care locuiește la adresa mai sus menționată crește porci de multă vreme. O informație uluitoare ajunge în vederea jurnaliștilor prezenți la acțiune. Un locuitor, la doar câteva case distanță de familia Vlăsceanu a fost amendat de Poliția Locală Călărași pentru ca avea 4-5 găini ținute de frumusețe, acesta find un om înstărit, spun vecinii.

https://www.facebook.com/calarasipress/videos/288336541761872/

În urmă cu câteva zile, doi porci au fost aruncați chiar peste calea ferată, între niște betoane, folosite pe post de ghenă. Specialiștii din cadrul D.S.V. si D.S.P. susțin că porcii erau aruncați de doar câteva ore în acel loc. Peste cei doi porci morți s-au aruncat paie și bucăți textile, ușor inflamabile pentru a li se pierde urma. 

Advertisement

Proprietarii animalelor spun că au contactat autoritățile competente, dar aceștia nu au dorit să vină la solicitare. În urmă cu două săptămâni s-a fi înregistrat primul porc mort la familia Vlăsceanu. O scroafă de peste 300 kilograme. Animalul decedat a fost transportat la doctorul veterinar cu ajutorul autoturismului proprietarilor gospodăriei. Presei i se spune că încă de acum  două săptămâni a fost confirmat virusul de pestă porcină africană pentru scroafa respectivă.

La fața locului, au venit echipaje ale poliției naționale, ale poliției locale, reprezentanți ai DSVSA și ai Serviciului Public pentru Gestionarea Câinilor Fără Stăpân.

 La acest moment, în gospodărie se mai afla un singur porc, dar nu de rasă comună, ci vietnamez. Toți ceilalți porci, unii dintre ei murind, între timp, au fost vânduți în viu sau în carcasă. Fata lui Gheorghe Vlăsceanu, venită într-o fugă, este extrem de revoltată: “Uite scroafă moartă, mă pune s-o duc la DSV, cu mașina mea. Îți spun eu ce-mi face mie DSV-ul… Păi lasă-mă, dracu, în pace!… Mi-a murit mulți porci. Am fost la Blebea Valentina și i-am zis să vină să facă ceva, că-mi moare toți porcii. Aruncați-i și voi, faceți și voi ceva, că vă fac dosar penal, că aveți peste 20 de porci! 

https://youtu.be/0EkePr5FfAo

Familia Vlăsceanu susține că toți cei 70 de porci rămași în viață au fost dați, vânduți sau donați, în doar două zile.  “Nu suntem crescători de porci de ieri, creștem porci de ani de zile!” Spune că știe sigur că gospodăria a fost afectată de pesta porcină. 50 de porci erau crotaliați. “O să răspundă pentru asta.”

Advertisement

https://www.youtube.com/watch?v=wMh8rX2GEcY

Jurnaliștii care au descoperit aceste nereguli privind creșterea animalelor în municipiul Călărași vor cere un punct de vedere Primăriei Municipiului Călărași. În timp ce reprezentații D.S.V. efectuau cercetări și prelevări de probe din porci morți, la câțiva zeci de metri de o turmă de  zeci oi și capre a apărut din senin pe stradă. Conform H.C.L. 219/ 2008 creșterea  animalelor, altele decât cele de companie, este interzisă.

 

 

Advertisement

Știri

Anunț public / Primăria Ciocănești

foto - Facebook Dan Velicu

Pentru a face față caniculei este important să luați măsuri de precauție pentru a vă proteja sănătateaHidratarea adecvată, evitarea expunerii prelungite la soare, în special în orele de vârf, și crearea unui mediu răcoros sunt esențiale.
Măsuri de protecție individuală:
  • Hidratare:

    Beți apă regulat, chiar și atunci când nu simțiți sete, pentru a preveni deshidratarea. Evitați băuturile carbogazoase, alcoolul și cafeaua, care pot contribui la deshidratare. 

  • Evitarea expunerii la soare:

    Limitați activitățile în aer liber în timpul orelor cele mai calde ale zilei (de obicei, între 11:00 și 18:00). Căutați umbra sau rămâneți în interior în aceste ore. 

  • Protecție solară:

    Dacă trebuie să ieșiți afară, folosiți protecție solară cu factor ridicat de protecție (SPF 30+) și purtați haine lejere, care acoperă corpul, și o pălărie cu boruri largi. 

  • Răcorirea:

    Faceți dușuri reci, folosiți ventilatoare sau aparate de aer condiționat dacă aveți acces la ele. Puteți folosi comprese reci pe zonele sensibile ale corpului, cum ar fi gâtul, axilele și zona inghinală. 

  • Îmbrăcăminte:

    Purtați haine lejere, de culoare deschisă, care permit pielii să respire. 

  • Alimentație:

    Consumați mese ușoare, bogate în fructe și legume proaspete, care conțin multă apă. 

Măsuri pentru locuință și mediu:
  • Răcorirea locuinței:

    Trageți draperiile sau jaluzelele în timpul zilei pentru a bloca soarele și deschideți ferestrele noaptea pentru a permite aerului rece să intre. 

  • Ventilație:

    Asigurați o bună ventilație în casă, folosind ventilatoare sau aparate de aer condiționat dacă sunt disponibile. 

  • Evitați activitățile intense:

    Reduceți efortul fizic și evitați activitățile solicitante în timpul orelor cele mai calde ale zilei. 

Alte recomandări:
  • Atenție la persoanele vulnerabile:

    Fiți atenți la persoanele în vârstă, copiii mici și persoanele cu afecțiuni cronice, care sunt mai sensibile la efectele caniculei. 

  • Comunicare:

    Mențineți legătura cu cei dragi și interesați-vă de starea lor de sănătate. 

  • Supravegherea copiilor:

    Nu lăsați niciodată copiii nesupravegheați în mașini parcate, deoarece temperaturile pot crește rapid și pot deveni periculoase. 

  • Solicitați ajutor medical:

    Dacă prezentați simptome de insolație sau alte probleme legate de căldură, consultați imediat un medic. 

Prin respectarea acestor măsuri, puteți reduce riscurile asociate caniculei și vă puteți menține sănătatea în condiții de temperaturi ridicate.

Continue Reading

Știri

Cu apa nu-i de joacă! ISU Călărași avertizează: nu transforma distracția de weekend în tragedie!

Pe măsură ce temperaturile urcă spre 40 de grade și weekendul bate la ușă, tot mai mulți călărășeni aleg să se răcorească în apele Dunării, ale lacurilor sau canalelor din zonă. Dar Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Barbu Știrbei” Călărași trage un semnal de alarmă: scăldatul în locuri neamenajate poate fi fatal!

▶️ “Cu apa nu-i de joacă!” – acesta este mesajul ferm transmis de pompieri, care subliniază că majoritatea zonelor frecventate pentru baie nu au salvamar, nu sunt supravegheate și prezintă riscuri mari de înec.

🛑 Recomandările ISU Călărași pentru a evita o tragedie:

  • Mergeți doar în locuri amenajate și supravegheate pentru înot;
  • Nu vă aventurați singuri în apă, mai ales dacă nu știți să înotați;
  • Evitați lacurile sau canalele cu maluri abrupte, nămol, curenți sau obstacole subacvatice;
  • Nu faceți sărituri de pe poduri, stânci sau alte construcții – pot fi mortale;
  • Nu intrați în apă brusc, mai ales dacă ați stat mult la soare;
  • Nu vă scăldați sub influența alcoolului, seara sau pe întuneric!

👶 ATENȚIE, părinți!

Cei mici trebuie supravegheați în permanență, fie că sunt la râu, în piscină sau în cadă. Nu lăsați niciodată copiii nesupravegheați lângă apă! Colacele, aripioarele și alte jucării gonflabile nu înlocuiesc vigilența unui adult!

❗ Adolescenții, teribilismul și pericolul real

Explicați-le adolescenților riscurile reale la care se expun când se aventurează în zone nesigure. Săriturile de pe poduri sau platforme pot avea consecințe tragice!

🛟 Fiți responsabili, fiți în siguranță! ISU Călărași reamintește: scăldatul în locuri neamenajate este o alegere riscantă. Bucurați-vă de vară fără regrete!

Advertisement

🗣️ Purtător de cuvânt:
Plutonier adjutant șef Tătăranu Ștefan-Ovidiu

Continue Reading

Știri

Pietonalizare, bandă unică și ambuteiaje! Costin Mirescu (USR) „Ați blocat orașul pentru niște pavele!”

costin mirescu

Oamenii vor fluidizare, primăria oferă… plimbări pe jos

Călărașiul se sufocă în trafic, iar consilierii locali răbufnesc: „Proiectele primăriei mai rău încurcă orașul decât îl modernizează!” În ședința din 26 iunie 2026, consilierul USR Costin Mirescu a criticat dur pietonalizarea centrului vechi și banda unică de pe strada București: „Ați creat haos în trafic într-un oraș deja aglomerat!”

Primarul răspunde: „E disconfort temporar pentru un oraș modern”

Primarul Marius Dulce a apărat deciziile ca fiind necesare pentru a atrage fonduri europene și a moderniza infrastructura: „Nu mai asfaltam niciodată toată strada București fără proiectul cu banda unică. A fost condiția ca să primim banii.”

Despre pietonalizarea centrului vechi, edilul a fost și mai tranșant: „Era deja blocată strada jumătate din timp. Acum măcar avem ceva frumos!”

Consilierii: „Vă bateți joc de oraș!”

Mirescu a insistat: „Ați blocat strada Astroboziei, ați contribuit la și mai multă aglomerație. Unde-i planificarea? Pentru cine facem proiectele astea?” Critica a vizat nu doar haosul în trafic, ci și lipsa unor consultări cu cetățenii.

Advertisement

Soluția primarului? Parcări cu plată!

Întrebat cum va fi decongestionată zona centrală, primarul a venit cu soluția: „Facem parcare cu plată și o să fie liniște. Nu o să mai stea toată lumea aici.” Cu alte cuvinte, vrei să parchezi? Scoți portofelul.

Banda unică și fuga după autobuz

Șoferii sunt deja bulversați de noua bandă unică, destinată transportului public. Mulți spun că nu înțeleg marcajele, iar unii consilieri spun că proiectul e un eșec. Primarul afirmă: „Da, poate e incomod, dar acum avem asfalt nou și un oraș care începe să arate civilizat.”

Concluzie: pe jos e mai modern

Cu traficul blocat și nervii întinși, călărășenii se întreabă: „Modernizare pentru cine?” Pentru cei care merg cu autobuzul sau pentru șoferii care stau blocați pe străzile refăcute. Primăria promite că e doar un disconfort temporar. Până atunci, pune-ți adidașii — orașul e pietonal.

Advertisement
Continue Reading