Muzeul Dunării de Jos, instituție de cultură aflată în subordinea Consiliului Județean Călărași, aduce în atenția publicului, în luna iulie, un nou artefact cu o poveste fascinantă, în cadrul proiectului „Exponatul lunii”: o cană getică, veche de milenii, descoperită în anul 2005 pe malul Borcei, în dreptul localității Gâldău.
Este vorba despre un vas de lut, lucrat manual, de mărime medie, realizat dintr-o pastă fină de culoare cărămizie, cu rare incluziuni de nisip și pietricele. Forma sa amintește de un borcan, cu fund plat, gură largă și buza dreaptă, din care se desprinde o toartă lată. Un brâu fin, canelat, șerpuiește sub buză, iar pe acesta sunt dispuse trei mici apucători în cruce cu toarta, detalii specifice ceramicii getice.
În ciuda deteriorărilor suferite de-a lungul timpului — inclusiv o ardere secundară ce a deformat parțial unele fragmente — vasul a fost reconstituit cu grijă de restauratorii muzeului. Procesul de restaurare a presupus îndepărtarea adezivilor vechi, curățarea mecanică a fragmentelor și înlocuirea plombelor de ipsos degradate. Cele 31 de fragmente au fost reasamblate cu adeziv special, fixate într-o lădiță cu nisip, iar golurile au fost completate cu ipsos de modelaj, integrat cromatic pentru a păstra unitatea vizuală a obiectului.
După finalizarea restaurării, cana getică va fi reintrodusă în circuitul expozițional al muzeului, alături de fișa completă de restaurare și recomandările de conservare.
Prin astfel de inițiative, Muzeul Dunării de Jos contribuie la valorificarea patrimoniului arheologic local și oferă publicului șansa de a descoperi, lună de lună, fragmente autentice din istoria fascinantă a spațiului geto-dac.
Vrei să fii mereu la curent cu toate știrile? Urmăreste CalarasiPress pe canalul de WhatsApp.