AJOFM Călărași lansează 10 proiecte pentru angajare și formare profesională în județ

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Călărași derulează în prezent nu mai puțin de zece proiecte menite să sprijine integrarea pe piața muncii a persoanelor vulnerabile, tinerilor, șomerilor și angajatorilor din județ. Anunțul a fost făcut în cadrul conferinței organizate la sediul Instituției Prefectului – Județul Călărași, de către directoarea instituției, Doinița Nicolae.

„Avem proiecte pe economie socială, pe formare profesională, pe subvenții și pe sprijinirea tinerilor. Este o abordare completă, care vizează toate categoriile cu dificultăți de integrare în muncă. Ne mândrim cu aceste inițiative și, mai ales, cu rezultatele lor concrete”, a declarat Doinița Nicolae.

🔹 Sprijin pentru persoane vulnerabile și economie socială

Două dintre proiectele aflate în derulare sunt dedicate economiei sociale și se adresează persoanelor din familii vulnerabile, tinerilor care ies din centre de plasament, fostelor persoane private de libertate sau familiilor monoparentale. Prin aceste inițiative, beneficiarii pot fi integrați în activități economice care contribuie la reinserția socială și profesională.

🔹 Proiecte START și formare pentru tineri și adulți

Pentru segmentul de vârstă activă, AJOFM implementează două proiecte distincte:

  • START – destinat tinerilor cu vârsta de până în 30 de ani
  • Proiect formativ pentru persoanele între 30 și 65 de ani, aflate aproape de vârsta de pensionare

Ambele inițiative oferă sprijin în calificare, reconversie profesională și facilitarea angajării pe termen lung.

🔹 Colaborare cu ONG-uri și autorități locale

Două alte proiecte vizează formarea profesională în parteneriat cu ONG-ul condus de Gabriela Bădică, o colaborare cu rezultate constante în sprijinul grupurilor defavorizate. În plus, AJOFM lucrează împreună cu Consiliul Județean Călărași și Centrul de copii de la Perișoru la un proiect transfrontalier pentru dezvoltarea competențelor de autonomie și integrare comunitară.

🔹 Subvenții pentru angajatori: 2.250 lei pentru fiecare angajare

Angajatorii care preiau persoane din evidența AJOFM pot primi o subvenție de 2.250 de lei lunar, timp de un an, cu condiția menținerii angajatului cel puțin șase luni după încheierea perioadei subvenționate.

„Avem două proiecte de subvenții care se adresează direct angajatorilor, încurajându-i să ofere o șansă celor care își caută loc de muncă. Este un sprijin real atât pentru angajat, cât și pentru angajator”, a subliniat directoarea AJOFM.

🔹 Centrul de Tineret – un model de bună practică

Unul dintre proiectele emblematice ale instituției este Centrul de Tineret al AJOFM Călărași, un spațiu dedicat consilierii, orientării și formării tinerilor. „Această inițiativă, realizată împreună cu Agenția Națională, a ajuns la 1.600 de tineri. Este minunea noastră și o investiție în viitorul județului”, a adăugat Doinița Nicolae.

Al zecelea proiect, gata de lansare

Cel de-al zecelea proiect, deja scris și depus, urmează să fie implementat imediat ce va fi semnat contractul de finanțare, în valoare de 304 euro per beneficiar.

Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Vizită de lucru în comuna Jegălia pentru senatorul Ciprian Pandea

Senatorul Ciprian Pandea se implică în dezvoltarea județului Călărași. Implicarea

Roșiile românești, vedetele sezonului, dar la preț de lux. Cât cer producătorii pe un kilogram

Românii au fost extrem de încântați când, în sfârșit, au