Connect with us

Știri

A plecat cu un aparat foto și un vis. Astăzi, revine acasă ca profesionist cunoscut în rândul artiștilor de top din țară și din afară

Într-o lume în care tot mai mulți tineri își caută norocul departe de casă, puțini sunt cei care aleg să se întoarcă. Și mai rar sunt cei care se întorc cu dorința sinceră de a da ceva înapoi. Florin Dobre este unul dintre acești oameni. Un călărășean care a demonstrat că pasiunea, munca și perseverența pot deschide uși către cele mai exclusiviste cercuri artistice din România – și nu numai.

L-am văzut de-a lungul anilor în spatele unor imagini memorabile cu artiști cunoscuți, la evenimente de gală, pe scene luminate de reflectoare. Un nume cunoscut în cercurile fotografiei profesioniste, Florin nu doar că și-a construit un portofoliu solid, ci a câștigat încrederea și aprecierea unora dintre cei mai exigenți clienți din industrie.

Dar, cumva, în toată această agitație a succesului, orașul Călărași a rămas în mintea lui. Acolo unde alții ar fi continuat să urce, să cucerească, să plece mai departe, el a ales să se întoarcă.

Florin Dobre nu se întoarce la Călărași cu mâinile goale. Vine cu o viziune nouă, cu tehnică și talent, dar mai ales cu respect pentru oamenii simpli, ale căror povești merită la fel de multă atenție ca ale celor de pe scenă. „Cele mai frumoase imagini nu sunt mereu cu vedete, ci cu oamenii sinceri, emoționați, autentici. Asta vreau să arăt aici”, spune el.

Advertisement

E un gând simplu, dar puternic: să aduci calitate acolo unde, poate, nu era accesibilă până acum. Să ridici ștacheta. Să faci din fotografie o artă disponibilă oricui.

Nu doar poze. Emoții înrămate.

Editorialul acesta nu e despre un fotograf care a avut noroc. E despre un om care a ales să nu păstreze succesul doar pentru el. Florin oferă acum în Călărași ședințe foto care nu seamănă cu nimic din ce se practică în mod obișnuit. Fie că e vorba de portrete artistice, fotografii de familie, evenimente sau branding personal, în fiecare imagine se simte acel „ceva” care face diferența: emoția.

Și poate că acesta e cel mai frumos cadou pe care îl poți face orașului din care ai plecat – să te întorci și să-l vezi nu cu ochii de copil, ci cu ochii unui profesionist care știe că fiecare loc și fiecare om merită lumină bună, un cadru curat și o poveste care să dureze.

Nu știm dacă Florin Dobre va rămâne mereu aici sau dacă drumul îl va purta din nou către alte orașe, alte colaborări. Dar știm că, acum, e acasă. Și că e momentul perfect ca și Călărașiul să descopere ce înseamnă cu adevărat fotografia făcută cu suflet și cu standarde înalte.

Așadar, dacă ați visat vreodată la o ședință foto altfel – una în care să vă regăsiți, să vă emoționați, să vă (re)descoperiți – poate că acum e momentul. Poate că, printre noi, trăiește deja artistul care ne poate arăta cât de frumoși suntem.

Advertisement

Advertisement

Știri

Doi absolvenți ai Școlii de Pompieri „Pavel Zăgănescu” Boldești s-au alăturat echipei pompierilor militari din Călărași

Începând cu data de 10 iunie 2025, echipa pompierilor militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Barbu Știrbei” al județului Călărași a fost întărită cu două noi cadre militare, proaspăt absolvenți ai Școlii de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” din Boldești.

Sergent major Alin Liscan s-a alăturat Detașamentului de pompieri Călărași, unde va îndeplini funcția de subofițer administrativ, iar sergent major Fabian Florentin Văleanu va activa ca servant pompier în cadrul Gărzii de intervenție Budești.

Cei doi tineri s-au declarat entuziasmați să își înceapă cariera, exprimându-și dorința de a aplica în practică tot ce au învățat în școală, de a acumula experiență și de a învăța de la colegii mai experimentați, unii cu peste 18 ani în domeniul salvatorilor.

Comanda unității i-a întâmpinat cu urări de bun venit, felicitându-i pentru rezultatele obținute la absolvire și dorindu-le succes în activitatea profesională. De asemenea, colegii din cadrul ISU Călărași le-au transmis sprijinul lor și convingerea că noua carieră aleasă le va aduce multe satisfacții și realizări.

Advertisement

Continue Reading

Știri

Știința și excelența educațională, celebrate la Călărași: a fost lansat numărul 4 al revistei „Danubius Park – MaST Educational Magazine”

Într-un cadru festiv și încărcat de semnificații, la Biblioteca Județeană „Alexandru Odobescu” din municipiul Călărași s-a desfășurat astăzi un nou eveniment dedicat educației și performanței în știință: lansarea celui de-al patrulea număr al revistei „Danubius Park – MaST Educational Magazine”. Publicația, realizată cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Călărași, reunește inițiative valoroase și rezultate remarcabile în domeniul educației științifice, fiind un instrument de promovare a excelenței școlare la nivel local, regional și internațional.

Evenimentul a fost parte din Manifestările Științei și Tehnicii Școlare și a adus în prim-plan câteva momente deosebite:

🔹 Omagierea profesorului Octavian Velicu, care la 80 de ani a fost sărbătorit pentru impresionanta sa carieră. Cu 46 de ani dedicați catedrei de fizică la Școala Gimnazială Nr. 2 Borcea și 32 de ani în calitate de director, profesorul Velicu a fost descris ca un formator de caractere și mentor pentru generații întregi. Președintele Consiliului Județean Călărași, Vasile Iliuță, i-a înmânat o plachetă omagială, în semn de apreciere pentru întreaga sa activitate profesională.

🔹 Diplomă de onoare pentru inspectorul școlar Silvia Toza, oferită de Fundația GIIF, pentru inițierea și organizarea primei ediții a Târgului de Științe MaST – un proiect esențial în promovarea educației STEM în rândul elevilor.

Advertisement

🔹 Premierea elevilor Marinela Memet și Marius Petronel Ion de la Școala Gimnazială „Nicolae Titulescu” din Călărași, care au obținut rezultate excepționale la concursul internațional TIPSCI, desfășurat la Klagenfurt, Austria. Cei doi elevi au fost recompensați cu Medalia de Argint și Locul I absolut la fizică, într-o competiție cu participarea a 15 școli din Austria, România și Estonia.

La finalul evenimentului, toți participanții au primit câte un exemplar gratuit din noul număr al revistei „Danubius Park”, ediția IV, drept recunoaștere a implicării lor în educația științifică și pentru încurajarea continuării acestui parcurs de excelență.

Continue Reading

Știri

Accesul către Plaja Tineretului, tot mai aproape de a fi redat călărășenilor

Consiliul Județean Călărași ia măsuri pentru redeschiderea unei zone simbolice a orașului

După ani de blocaj administrativ și lipsă de transparență privind regimul de proprietate, Plaja Tineretului din Călărași pare să aibă, în sfârșit, o șansă reală de redeschidere către public. Semnalată încă de la începutul acestei veri de redacția Călărași Press drept o zonă uitată de autorități, dar revendicată de comunitate, plaja ar putea redeveni un punct de atracție pentru recreere și turism local.

În urma investigațiilor jurnalistice care au adus la lumină clarificarea regimului juridic al terenului, a reieșit că proprietarul de drept este Primăria Călărași, iar în trecut, plaja a fost utilizată de diverși operatori economici fără o bază contractuală clară. Mai mult, accesul public a fost blocat timp de ani de zile, fapt care a generat nemulțumire în rândul călărășenilor.

Într-o schimbare de direcție bine-venită, reprezentanții Consiliului Județean au spus că își doresc redarea accesului public către Plaja Tineretului, prin amenajarea unei căi de acces rutiere care să pornească din zona portului turistic de agrement, pe marginea luciului de apă. Noul drum va permite atât accesul autoturismelor către plajă, cât și al deținătorilor de ambarcațiuni care, în trecut, au fost obligați să părăsească zona pentru a face loc amenajărilor portuare.

Advertisement

Continue Reading