[ULTIMĂ ORĂ] | Fotbalul, handbalul și futsalul se pot desființa la Călărași!

soccer or football goalkeeper kick the ball

Curtea de Conturi Călărași a cerut Primăriei și Consiliului Județean sistarea finanțărilor prin cotizație către echipele AFC Dunărea 2005 Călărași și AHC Dunărea Călărași!

În acest context, Curtea de Conturi a precizat faptul că că finanțarea sportului, din partea administrațiilor locale și cele județene nu se mai pot face prin cotizație, ci doar prin proiecte. Specialiștii Curții de Conturi spun că finanțarea din partea consiliului local și cel județean nu este eligibilă atâta timp cât această parte are calitate de membru asociat într-o structură sportivă, imputând în acest sens finanțările respective.

Astfel, prin această decizie, ar urma să se pună lacătul pe cele două sporturi din Călărași. Această solicitare ar putea închide și alte echipe din Liga a 3-a, cum ar fi Înainte Modelu și CSM Oltenița dar și din Liga a 4-a!

  • Finanțare prin Legea nr. 350/2005

Dacă administrațiile locale doresc să sprijine în continuare sportul, acest lucru poate fi asigurat doar prin baza Legii nr. 350/2005, care are ca scop stabilirea principiilor, cadrului general şi a procedurii pentru atribuirea contractelor de finanţare nerambursabilă din fonduri publice, precum şi căile de atac al actului sau deciziei autorităţilor finanţatoare care aplică procedura de atribuire a contractelor de finanţare nerambursabilă (mai multe detalii aici).

Cum consiliul local nu se poate autofinanța, să aprobe bani unei entități sportive din care face parte, s-a ajuns la acest aspect, care presupune o finanțare legală făcută pe baza concursurilor de dosare.

 

  • Cătălin Nițu – Jurnalist acreditat FRF
LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Tot mai mulți călărășeni ajung la UPU după ce au fost înțepați de țânțari

Situație alarmantă în Călărași! Mai mulți oameni au ajuns la

Remediu naturist miraculos: Scapă rapid de durerile de spate și articulare!

Această pomadă este foarte eficientă pentru durerile de spate, dar