Connect with us
Vremea în Călărași: 🌡️ 28°C | Anul XI Nr. 524

La zi

Zilierii români plătiți mai bine ca în străinătate. Județul în care se câștigă 100 de euro pe zi

Published

on

Urmăriți știrile Călărașipress.ro pe Whatsapp

Într-un județ agricol din estul țării, muncitorii zilieri câștigă mai mult la culesul cireșelor decât ar câștiga la culesul căpșunilor în Spania. În plin sezon al fructelor românești, producătorii sunt dispuși să plătească până la 100 de euro pe zi pentru a atrage lucrători zilieri.

În localitatea Huși, județul Vaslui, zilierii câștigă 100 de euro pe zi de muncă, o sumă comparabilă cu cea plătită de spanioli pentru culegătorii de căpșuni. Totuși, muncitorii trebuie să culeagă cât mai multe fructe, plata fiind făcută în funcție de numărul de găleți adunate.

Un zilier a relatat că el și soția sa câștigă 1.000 de lei, echivalentul a aproximativ 200 de euro, pentru o zi de muncă. Muncesc în livada din Huși timp de trei-patru luni pe an, iar banii le sunt suficienți pentru a acoperi cheltuielile pe tot parcursul anului.

Advertisement

“Culeg cu soția mea împreună câte 90-100 de găleți pe zi. Duc acasă până în 1.000 de lei zilnic. Și în România se câștigă foarte bine. În străinătate am lucrat 12 ani, dar era mai greu ca aici. Câștigam 35 de euro pe zi, aici 100 de euro pe zi. Așa era munca plătită în Grecia când lucram acolo. Le spun tuturor care lucrează afară să se întoarcă în România că e mai bine de 1.000 de ori. Acolo ești sclav. Aici ești respectat. Am 40 de ani și de șapte ani nu mai plec la muncă în afară” a relatat Nicu pentru vremeanoua.ro.

Un tânăr întors recent din străinătate a declarat că preferă să muncească în România, unde câștigă la fel de bine și se bucură de confortul de a fi acasă.

„Eu culeg 40 de găleți și câștig 400 de lei pe zi. Împreună cu soția facem cam 600-700 de lei, depinde cât tragem. În străinătate, câștigam 100 de euro, dar aici e mai bine, la cireșe. În primul rând ești acasă”, a spus tânărul, conform aceleiași surse.

Proprietarul livezii de 30 de hectare este mulțumit atât de recoltă, cât și de muncitorii săi. Cireșele sunt vândute direct de la fermă la prețul de 8 lei pe kilogram, din care 1,42 lei acoperă costul culesului. Cu toate acestea, pe piață, prețurile ajung la 15-20 de lei pe kilogram din cauza adaosurilor comercianților.

„De la noi din fermă cireșele se vând cu 8 lei/kg, dar nu prea avem clienți. Nu mai merg cireșele la piață ca în trecut. Vin și cumpără câte 300 de kilograme pe zi. Când îi întrebi de ce așa puțin, spun că nu mai este forță de cumpărare la români. Noi le mai dăm la industrie sau în rețelele de hipermarketuri. De oamenii din livadă sunt foarte mulțumit. Culeg cu spor și își dau interesul. Am cam 90-100 de oameni pe zi, mulți din Vetrișoaia”, a explicat fermierul pentru vremeanoua.ro.

Advertisement

 

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Fapt Divers

Prima cale ferată din România: O poveste de dragoste și progres

Published

on

Pe 19 octombrie 1869, locomotiva „Mihai Bravul” a tras primul său suflu de abur pe traseul București–Giurgiu, marcând intrarea României în era modernă. Această cale ferată de 70 de kilometri, construită sub supravegherea inginerului englez John Trevor Barkley, a fost mai mult decât o realizare tehnică – a fost o promisiune împlinită și un simbol al progresului. Carol I, primul rege al României, i-a promis Elisabetei, viitoarea sa regină, că o va duce cu trenul la București, împletind astfel dragostea cu ambiția de a moderniza țara.

Lucrările la calea ferată au început în 1868, într-o perioadă în care România căuta să-și consolideze identitatea și economia. Traseul, care lega capitala de portul dunărean Giurgiu, a fost strategic ales pentru a facilita comerțul și transportul pe Dunăre, conectând Bucureștiul cu alte rutele comerciale internaționale. Construcția a implicat eforturi uriașe, de la nivelarea terenului până la montarea șinelor, toate realizate cu tehnologie de vârf pentru acea vreme. Locomotiva „Mihai Bravul”, numită în onoarea curajului românesc, a devenit rapid un simbol al inovației și al determinării.

Dincolo de impactul economic, calea ferată București–Giurgiu a avut o poveste umană. Promisiunea lui Carol către Elisabeta a adăugat o notă romantică acestui proiect, transformându-l într-o punte între visurile personale și aspirațiile unei națiuni. Călătoria inaugurală din 1869 a marcat nu doar debutul transportului feroviar în România, ci și un moment de unitate și speranță pentru un viitor mai prosper.

Advertisement
Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

La zi

Semnificația istorică a zilei de 18 august

Published

on

IATĂ CE S-A ÎNTÂMPLAT ÎN ACEASTĂ ZI:

1201 – A fost fondat orașul Riga.

1227 – A murit Ginghis Han, unul dintre cei mai mari cuceritori din toate timpurile.

1572 – La Paris a avut loc căsătoria dintre viitorul rege Henric al IV al Franței și Margareta de Valois, fiica lui Henric al II-lea, într-o tentativă de reconciliere a protestanților cu catolicii.

Advertisement

1750 – S-a născut Antonio Salieri, compozitor italian, rival al lui Mozart si îndrumător al lui Beethoven, Schubert si Liszt.

1786 – Este fondat orașul Rejkiavik, capitala Islandei.

1812 – Bătălia de la Smolensk. Cu mari pierderi, francezii au învins armata rusă a lui Kutuzov.

1830 – S-a născut Franz Joseph I, împărat al Austriei și rege al Ungariei (d. 1916).

1835 – Friedrich Strohmeyer, chimist german, a descoperit cadmiul (n. 1776).

Advertisement

1844 – Se constituie in Muntenia „Roata de Pompieri” printr-un ofis semnat de principele Gheorghe Bibescu, la propunerea Departamentului Treburilor din Lăuntru.

1850 – A murit Honoré de Balzac, scriitor francez, unul dintre cei mai prolifici prozatori; sub titlul generic “Comedia umana”, în aproape o suta de romane si nuvele, a descris cu o inegalabilă forță creatoare tabloul societății franceze din timpul Restaurației.

1858 – A murit la Iași, Barbu Lăutarul (Vasile Barbu), cântăreț, cobzar și violonist.Din marturii ale vremii se știe ca Franz Liszt, aflat la Iași, în 1847, a rămas impresionat de măiestria artistica a lăutarului român.

1868 – Astronomul francez Pierre Jules César Janssen descoperă heliul analizând cromosfera Soarelui în timpul unei eclipse solare totale în Guntur, India.

1877 – A apărut publicația româneasca “Albina Carpaților”.

Advertisement

1898 – Se constituie la Timișoara, Clubului Biciclist, al cărui statut a fost aprobat la 1.05.1899.

1916 – S-a născut prof. Neagu Djuvara, istoric, diplomat și filolog român.

1916 – Bulgaria a atacat Dobrogea românească. Declarația de război a fost făcută abia a doua zi.

1920 – A fost ratificat al 19-lea amendament al Constituției SUA, care garantează dreptul la vot al femeilor.
1934 – Al Capone a fost transferat la închisoarea federală din Alcatraz, pentru a preveni contactul cu lumea exterioară.

1936 – S-a născut Robert Redford, actor şi regizor american; (”Desculț în parc”, “Jeremiah Johnson”), regizor (”Oameni obișnuiți” – premiat cu patru Premii Oscar), fondator al companiei producătoare de filme ”Woldwodal Enterprises” .

1939 – În Germania, moașele și medicii obstetricieni sunt încurajați să raporteze nou-născuții cu handicap. Începe Programul de eutanasiere nazist.

Advertisement

1940 – Cea mai grea zi (germană härtesten Tag; engleză The Hardest Day) din Bătălia Angliei; ambele părți au cele mai mari pierderi. Bătălia Angliei (10 iulie – 31 octombrie 1940) este numele dat eforturilor Luftwaffe depuse pentru câștigarea superiorității aeriene asupra Royal Air Force (RAF), înaintea unei invazii terestre și aeriene asupra Marii Britanii (Operațiunea Leul de Mare), în timpul celui de-al Doilea Război Mondial.

1941 – Ca urmare a protestelor din Germania, Adolf Hitler ordonă încetarea uciderii sistematice a bolnavilor mintal și a handicapaților.

1944 – A murit Alexandru Șerbănescu, as al aviației de vânătoare române (n. 1912)

1949 – A fost înființată agenția de presă DPA (Deutsche Presse-Agentur Gmbh), una dintre principalele agenții internaționale de presă.

1952 – S-a născut actorul american Patrick Swayze.(“Ghost”, “Dirty Dancing”). A decedat in ziua de 14 septembrie 2009.

Advertisement

1960 – A început comercializarea pastilelor contraceptive in America.

1988 –  Într-un discurs de campanie, candidatul american la președinție, George H. W. Bush, face celebra promisiune, “Read my lips: no new taxes“.

1991 – Inceputul Puciului de la Moscova. Liderii GKCP il aresteaza pe Gorbaciov. Pe 18 august 1991, vechea gardă comunistă, reprezentată de Dimitri T. Iazov, ministrul Apărării și comandant al Forțelor Armate Sovietice, Boris K. Pugo, ministrul de Interne, Vladimir A. Kriuskov, șeful KGB-ului și premierul Valentin S. Pavlov, împreună cu trei divizii armate, au ocupat Moscova.

1998 – A decedat Otto Wichterle, inventatorul ceh al lentilelor de contact, fost președinte al Academiei de Știință cehoslovace și președinte onorific al Academiei Cehe.

2008 – Tenismenul spaniol Rafael Nadal a devenit Numărul 1 ATP , după ce a câştigat turneul de tenis de la Jocurile Olimpice Beijing 2008.

Advertisement

2008 – Președintele Pakistanului, Pervez Musharraf, demisionează din cauza amenințării de punere sub acuzare.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

La zi

Femeie înjunghiată de fostul concubin la Centrul Maternal din Călărași. Unde a fost prins agresorul și cine este el

Published

on

Un atac cumplit a avut loc duminică, 17 august, la Centrul Maternal din Parcul Dumbrava, municipiul Călărași. O femeie de nici 40 de ani, aflată în grija statului alături de cei doi copii – o adolescentă de 14 ani și un băiețel de doar un an și o lună – a fost înjunghiată cu sălbăticie de fostul concubin, chiar în curtea instituției. Victima a suferit răni grave, având brațul secționat și artera brahială tăiată, fiind transportată de urgență la spital, cu viața pusă în pericol.

Duminică, 17 august, municipiul Călărași a fost scena unui atac de o violență extremă. O femeie de 36 de ani, cazată la Centrul Maternal din Parcul Dumbrava, a fost atacată cu cuțitul de fostul concubin, chiar în fața celor doi copii ai săi. Agresorul se numește Petre Ilie având domiciliul pe raza localității Cuza Vodă. Are 42 de ani, fără antecedente penale grave. În anul 2008 a fost amendat penal pentru loviri și alte violențe.

Agresorul a înjunghiat-o în plină zi, în curtea instituției, după un conflict izbucnit pe fondul geloziei. Femeia a fost lăsată într-o baltă de sânge, iar bărbatul a fugit imediat după atac.

Victima, cu brațul secționat. Medicii: „Viața i-a fost pusă în pericol”

La UPU Călărași, medicii au constatat răni grave.

Advertisement

Dr. Tomek Alexandru, directorul medical al SJU Călărași, cel care a operat victima, a explicat:

„Leziune completă, pachet vasculo-nervos brahial. Brațul este tăiat, i-a tăiat artera brahială. Are o altă plagă la gambă și una la torace, în partea stângă. Pacienta va fi transportată la Spitalul Floreasca. Viața i-a fost pusă în pericol.”

DGASPC Călărași: vizitele nu erau permise în apartamente

Directorul DGASPC Călărași, Daniela Arbagic, a precizat pentru CălărașiPress.ro că femeia era cazată cu cei doi copii într-un apartament social din cadrul centrului, însă vizitele tatălui celui mic trebuiau anunțate și făcute doar în sediul principal, nu în apartamente:

„Ea nu a anunțat vizita. S-a întâlnit cu el pe drum, în curtea centrului, unde a avut loc incidentul.”

Făptașul, prins de polițiști în Cuza Vodă

La scurt timp după atac, polițiștii l-au identificat pe agresor în localitatea Cuza Vodă, lângă domiciliul său. Acesta a fost adus la locul faptei pentru reconstituire și ulterior condus sub escortă la sediul Poliției Municipiului Călărași pentru audieri.

Advertisement

Pe numele său a fost întocmit dosar penal, iar ancheta este coordonată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Călărași.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading