Connect with us

Știri

Ziua Internațională a Voluntariatului celebrată cu recunoștință la ISU Călărași! Voluntarii au fost premiați pentru devotamentul lor

Astăzi, 5 decembrie 2024, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Barbu Știrbei” al județului Călărași a sărbătorit Ziua Internațională a Voluntariatului, printr-un eveniment festiv dedicat voluntarilor din programul „Salvator din Pasiune”. Sala de conferințe a inspectoratului a fost martora emoțiilor, aprecierilor și momentelor speciale oferite acestor tineri dedicați, care au ales să-și dedice timpul și energia salvării de vieți omenești.

Inspectorul șef al ISU Călărași, colonel Păduraru Adrian Iulian, doamna doctor Gheorghiță Viorica – medic coordonator UPU SMURD, și asistenta șefă a Unității de Primiri Urgențe, Grațiela Ciobanu, au susținut alocuțiuni în fața voluntarilor. Aceștia au subliniat importanța activității desfășurate de voluntari și le-au mulțumit pentru contribuția lor esențială în comunitate.

„Am ținut să fim cu toții aici și doamna căpitan a organizat evenimentul să vă mulțumim pentru ceea ce faceți, să vă spunem că suntem alături de voi în tot ceea ce faceți. (…) Ați văzut și voi, de acum, ce înseamnă ca cineva să primească o mână de ajutor într-un moment critic al vieții lui și asta înseamnă să fii în echipele de acordare a primului ajutor medical sau al oricărui alt ajutor”, le-a transmis colonelul Păduraru Adrian Iulian tinerilor voluntari.

Sursă: Facebook ISU Călărași

De asemenea, doamna doctor Gheorghiță Viorica a avut un mesaj de-a dreptul emoționant pentru cei implicați în programul „Salvator din Pasiune”: „Vă felicit pentru această meserie nobilă pe care v-ați ales-o! (…) E o mândrie pentru noi că voi, generația de azi, care o să duceți mai departe ștafeta. (…) Sunteți formați de mici și avem încredere în pregătirea voastră. Contați pe sprijinul nostru oricând aveți nevoie! Aici este și asistenta șefă de la UPU. Noi vrem, în viitor, să ne dezvoltăm cât mai mult și asta depinde inclusiv de voi, depinde și de noi și de resursele pe care le avem, adică începând de la medici, asistenți, voluntari, paramedici, tot ce acordă asistență medicală de urgență. Încă o dată, la mulți ani pentru astăzi! Sunt bucuroasă că sunteți aici!”.

Voluntarii au fost premiați pentru dedicarea de care au dat dovadă

Deși toți voluntarii din programul „Salvator din Pasiune” sunt considerați merituoși, trei dintre ei s-au remarcat în mod deosebit în acest an. Aceștia au fost premiați: doi au primit Diplome de Apreciere, iar unul a fost distins cu Diploma de Excelență și titlul de Voluntarul Anului. Aceste recunoașteri subliniază eforturile și implicarea remarcabilă a acestor tineri în misiunile alături de echipele de pompieri militari.

Advertisement

Evenimentul a evidențiat încă o dată faptul că voluntarii ISU Călărași sunt mai mult decât un sprijin temporar – ei sunt o parte integrantă a familiei pompierilor militari. Prin devotamentul lor, acești tineri au demonstrat compasiune și grijă nemăsurată față de cei aflați în situații de urgență.

Sursă: Facebook ISU Călărași

„Suntem mândri că faceți parte din familia noastră, a pompierilor, a acelor oameni care au ales să facă tot ce este omenește posibil pentru a salva vieți, bunuri materiale și pentru a proteja comunitățile și mediul înconjurător”, au transmis reprezentanții ISU Călărași pe pagina oficială de Facebook.

Pe lângă diplomele și cuvintele de laudă, evenimentul a fost un prilej de a întări legăturile între voluntari și personalul ISU. De Ziua Internațională a Voluntariatului, acești tineri au fost inspirați să continue pe acest drum al solidarității, încurajați de aprecierea și sprijinul celor din jur.

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Barbu Știrbei” din județul Călărași le-a transmis voluntarilor un sincer „La mulți ani!” și le-a mulțumit pentru contribuția lor neprețuită la salvarea vieților și la protejarea comunității.

Advertisement

Știri

Oltenița: Scăpăm de țânțari, ne bucurăm de vară!

Primăria Municipiului Oltenița a anunțat că se derulează două nopți de tratamente împotriva țânțarilor în toată localitatea — vineri și sâmbătă, 4 și 5 iulie, între orele 22:00 și 05:00, pentru ca locuitorii să se poată bucura de serile de vară fără disconfortul provocat de insecte.

🦟 Scăpăm de țânțari, ne bucurăm de vară!

Primarul orașului transmite că activitățile se desfășoară cu folosirea substanțelor omologate și avizate, garantând siguranță pentru oameni și animale. Acțiunea vizează reducerea semnificativă a populațiilor de țânțari și alte insecte care pot afecta confortul nocturn al cetățenilor.

Ce trebuie să știți

Advertisement
  • Acțiunea va acoperi întreg teritoriul orașului Oltenița, inclusiv zone rezidențiale și spații publice.
  • Este posibilă reprogramarea intervenției în funcție de evoluția condițiilor meteorologice — dacă vremea nu permite, primăria va comunica o dată alternativă.
  • Apicultori, atenție: vă rugăm să protejați stupii în perioada tratamentelor, pentru a preveni orice risc asupra albinelor.

De ce contează

Serile liniștite de vară sunt prețuite de toți. Cu acțiuni proactive și planificate, autoritățile locale urmăresc să creeze un mediu mai plăcut pentru socializare, relaxare în aer liber și plimbări nocturne în liniște.

Recomandări practice pentru cetățeni înainte de tratament:

  • Dacă locuiți în apropierea zonei tratate, feriți ferestrele și ușile între orele menționate.
  • Acoperi recipientele cu miere și apă, protecte stupii — pentru apicultori.
  • Respectați eventualele instrucțiuni suplimentare comunicate de Primărie în cazul reprogramării.

Astfel de acțiuni de deratizare sunt tot mai necesare în sezonul cald pentru a limita transmiterea bolilor de către insecte, dar și pentru a ridica calitatea vieții comunității. Oltenița spune “adio” țânțarilor și salută serile liniștite de vară!

Continue Reading

Știri

PSD Călărași, omagiu de Ziua Drapelului Național: „România este o datorie, o moștenire și un ideal”

Astăzi, 26 iunie, cu ocazia Zilei Drapelului Național, Organizația PSD Călărași a transmis un mesaj de respect și recunoștință față de unul dintre cele mai puternice simboluri ale identității naționale: tricolorul românesc.

„Drapelul spune povestea unei națiuni care nu a încetat niciodată să lupte, să spere și să construiască. Este un simbol care ne unește ca popor, indiferent de vremuri și greutăți”, se arată în mesajul organizației județene.

Președintele PSD Călărași, Vasile Iliuță, a subliniat că adevăratul patriotism se exprimă prin fapte, nu doar prin vorbe:
„Cred cu tărie că patriotismul înseamnă faptele care aduc onoare țării. Tricolorul ne amintește că România este o datorie, o moștenire și un ideal. Să fim demni de steagul sub care trăim!”

Cu acest prilej, social-democrații din Călărași le-au transmis tuturor românilor gânduri de solidaritate, unitate și speranță.

Advertisement

La mulți ani, Drapelului României!
La mulți ani, România!

Continue Reading

Știri

Primăria Călărași are 101 oameni la Spații Verzi, dar plătește o altă firmă să facă treaba

Municipiul Călărași se confruntă cu o situație administrativă paradoxală: în timp ce Serviciul Public Pavaje Spații Verzi (SPPSV), aflat în subordinea primăriei, funcționează cu 101 angajați plătiți din bani publici, autoritatea locală continuă să externalizeze, an de an, serviciile de cosit mecanic al ierbii către o firmă privată — Lazy Garden SRL.

Potrivit datelor oficiale, firma a avut în 2024 un număr mediu de doar 3 angajați. În anii anteriori, cifra a fost ușor mai mare, dar nu a depășit 5 angajați. Cu toate acestea, Lazy Garden a reușit să câștige contracte în valoare totală de 2.189.412,75 lei (fără TVA) între 2021 și 2025, pentru servicii precum:

  • cosit mecanic al ierbii
  • încărcare și transport vegetație
  • întreținerea spațiilor verzi pe suprafețe mari, de peste 200.000 mp/an

Doar în perioada 2021–2025, Lazy Garden a încheiat contracte în valoare de aproape 2 milioane de lei (fara TVA), prin licitații directe sau achiziții publice, pentru a presta activități pe care, teoretic, SPPSV ar trebui să le poată realiza intern.

An Valoare totală contracte (RON)
2021 266.190,00
2022 533.430,75
2023 501.674,75
2024 520.354,75
2025 367.762,50

În unele cazuri, contractele au presupus întreținerea unor suprafețe de peste 200.000 mp și manipularea a peste 100 de tone de vegetație – toate în termene relativ scurte.

Am întrebat: cum este posibil ca o firmă cu 3 angajați să acopere munca de zeci de oameni?

Pentru clarificări, l-am contactat pe administratorul firmei Lazy Garden SRL, Lucian Croitoru. I-am adresat întrebarea direct: care este secretul capacității firmei sale de a realiza lucrări care ar necesita, în mod realist, cel puțin 40–50 de oameni pe teren?

Advertisement

Lucian Croitoru ne-a răspuns:

„Activitatea este acoperită prin încadrarea de persoane în regim zilier, în baza legii. Sunt folosiți strict în anumite zile, pentru o perioadă determinată.”

Pentru confirmare, am discutat și cu șeful ITM Călărași, Nicolae Dumitru, care a precizat:

„Este legal ca o firmă să angajeze zilieri în condițiile prevăzute de lege, cu respectarea duratei zilnice maxime și a numărului de zile lucrate per an. Obligația raportării prin aplicația electronică Revizor este respectată în acest caz.”

Este de asemenea legitim să ne întrebăm ce activitate reală desfășoară SPPSV, dacă pentru lucrările de bază – întreținerea spațiilor verzi – se apelează constant la contracte externe. Mai ales în condițiile în care structura serviciului include zeci de angajați pentru drumuri, pepinieră, atelier mecanic și chiar mixturi asfaltice.

Aceste practici ridică semne de întrebare nu doar privind eficiența administrativă, ci și utilizarea fondurilor publice. Primăria plătește:

  • Salariile lunare a 101 persoane
  • Contracte externe repetate, de sute de mii de lei anual

Advertisement
Continue Reading