Connect with us
Vremea în Călărași: 🌡️ 4°C | Anul XI Nr. 548

Sport

VIDEO. LIGA I | Dunărea Călărași/ Dan Alexa “Dunărea a arătat că are resurse să facă meciuri bune cu echipele puternice!”

Published

on

Vineri, 22 februarie, Dan Alexa, antrenorul echipei călărășene Dunărea Călărași a susținut o conferință de presă înaintea meciului cu Dinamo, care se va juca în Călărași, duminică, 24 februarie, orele 14.00. Dan Alexa este încrezător și sigur pe potențialul pe care echipa îl are. Iată de a declarat antrenorul pentru jurnaliștii prezenți:

Ne aflăm înaintea unui meci important, de gală cu echipa Dinamo. Este o echipă mult schimbată în bine față de prima parte a campionatului. Puțin a lipsit să lupte până la capăt și a pierdut etapa trecută cu Botoșani, dar după un joc bun. Este o echipă cu care ne vom întâlni și în play out.

Pentru noi este important să obținem puncte din acest joc. Suntem în continuare într-o situație grea în clasament și mai avem nevoie de 3 puncte pentru a începe jocul în play out cu șanse cel puțin egale cu celelalte contracandidate. Pentru noi este obligatoriu să menținem distanța față de Chiajna și Voluntari, să ne asigurăm o putere de baraj și să ne apropiem cât mai mult de viitoarea clasată. Este un meci cu miză. Va veni foarte multă lume la stadion.

Îmi doresc să ne încurajeze. Avem nevoie de sprijinul lor așa cum a fost în timpul meciului cu Chiajna când echipa și-a depășit în ultimele momente așteptările. Am încredere în echipa mea. Nu am pierdut în această a doua parte a campionatului, dar este important să arătăm o creștere.

Advertisement

Întâlnim un Dinamo favorit. Dunărea a arătat că are resurse să facă meciuri bune cu echipele puternice. N-am pierdut cu CFR-ul, am făcut un meci nul cu Steaua care a venit schimbată din perioada de iarnă iar jocul a fost echilibrat. Suntem într-un moment bun, trebuie să profităm de lucrul ăsta. Sunt puţin mâhnit acum pentru că avem nevoie de 3 puncte astăzi dar până la urmă important este că Voluntariul a rămas la 5 puncte în spatele nostru. Partida Dunărea – Dinamo se va desfăşura duminică, de la ora 14.00. În tur, scorul a fost egal, 1-1. Echipa noastră a punctat prima prin Mediop Ndiaye în minutul 22, egalarea survenind în minutul 56, în urma golului marcat de Daniel Popa.

Florentin BrișanNoi am pus începând de joi, 14 februarie, bilete în vânzare pentru meciul cu Dinamo. Se pare că interesul este cel puţin la fel de mare din partea spectatorilor ca şi la meciul cu Steaua. Încă din prima zi, am avut un aflux mare de spectatori. Am fost deja anunţaţi, faţă de celelalte meciuri va fi primul în care sectorul oaspeţilor va fi plin. Dinamo a anunţat că vine la Călăraşi însoţită de 800 de suporteri, capacitatea noastră maximă. Sperăm să obţinem maxim din acest meci atât din punct de vedere sportiv cât şi din punct de vedere al reţetei financiare şi să putem să ne îmbunătăţim cumva bugetul clubului. Ne aşteptăm la o sărbătoare a fotbalului călărăşean, la un aflux foarte mare de spectatori.


Şi pentru acest meci – eveniment conducerea Dunării va oferi invitaţii copiilor din judeţ pentru a urmări live partida de duminică. Aşa cum v-aţi obişnuit, am oferit deja invitaţii copiilor din judeţ care nu au posibilitatea să urmărească un meci de fotbal „pe viu”. Sperăm să facem din asta un obicei bun şi să atragem cât mai mulţi tineri pe stadion.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Advertisement

Sport

Avancronica etapei 26 – Casa Liga 1

Published

on

Rezultatele etapei 25 – Casa Liga 1

Data Meci Rezultat
3 feb 2026, 16:00 FC Petrolul – AFC Unirea 04 Slobozia 1–0
3 feb 2026, 18:00 FC Universitatea Cluj – FC Argeș 3–1
3 feb 2026, 20:30 AFC Hermannstadt – FC Rapid 0–3
4 feb 2026, 16:00 FC Metaloglobus București – FK Csikszereda Miercurea Ciuc 0–1
4 feb 2026, 18:00 UTA Arad – FC CFR 1907 Cluj 0–1
4 feb 2026, 20:30 FC Farul Constanța – Dinamo București 2–3
5 feb 2026, 18:00 Universitatea Craiova – SC Oțelul Galați 1–0
5 feb 2026, 20:30 FCSB – FC Botoșani 2–1

Clasament SUPERLIGA după etapa 25

Loc Echipa MJ V E Î GM GP G P
1 Universitatea Craiova 25 14 7 4 45 24 +21 49
2 FC Rapid 25 14 6 5 40 23 +17 48
3 Dinamo București 25 13 9 3 39 22 +17 48
4 FC Universitatea Cluj 25 12 6 7 32 21 +11 42
5 FC Argeș 25 12 4 9 31 25 +6 40
6 FC Botoșani 25 10 9 6 31 20 +11 39
7 FC CFR 1907 Cluj 25 10 8 7 39 36 +3 38
8 UTA Arad 25 10 8 7 31 33 -2 38
9 SC Oțelul Galați 25 10 7 8 35 20 +15 37
10 FCSB 25 10 7 8 35 32 +3 37
11 FC Farul Constanța 25 9 7 9 34 30 +4 34
12 FC Petrolul 25 5 9 11 18 26 -8 24
13 FK Csikszereda Miercurea Ciuc 25 5 7 13 23 52 -29 22
14 AFC Unirea 04 Slobozia 25 6 3 16 24 39 -15 21
15 AFC Hermannstadt 25 3 8 14 22 43 -21 17
16 FC Metaloglobus București 25 2 5 18 21 54 -33 11

Programul etapei 26 – Casa Liga 1

Data Ora Meci
6 feb 2026 17:00 FC Argeș – AFC Hermannstadt
6 feb 2026 20:00 FC Rapid – FC Petrolul
7 feb 2026 13:00 AFC Unirea 04 Slobozia – FC Farul Constanța
7 feb 2026 15:00 FK Csikszereda Miercurea Ciuc – UTA Arad
7 feb 2026 20:00 FC CFR 1907 Cluj – FC Universitatea Cluj
8 feb 2026 17:00 FC Botoșani – FC Metaloglobus București
8 feb 2026 20:00 SC Oțelul Galați – FCSB
9 feb 2026 20:00 Dinamo București – Universitatea Craiova

Avancronica etapei 26

FC Argeș – AFC Hermannstadt

Argeșul, sus în clasament, dar rănită după eșecul de la Cluj, are șansa unui meci pe teren propriu cu o echipă aflată în zona retrogradării. Hermannstadt, cu doar trei victorii în 25 de etape, joacă sub presiunea punctelor și a moralului scăzut după 0–3 cu Rapid. Gazdele pornesc favorite, însă orice pas greșit le poate scoate din ritmul locurilor de sus.

FC Rapid – FC Petrolul

Rapid, pe locul 2, vine după demonstrația de forță de la Sibiu și rămâne în lupta directă pentru primul loc. Petrolul, cu doar 5 victorii în campionat, dar cu un succes important în etapa trecută, încearcă să oprească elanul giuleștenilor. Diferența de formă și de clasament înclină balanța spre Rapid, însă meciul are potențial de tensiune și orgoliu.

AFC Unirea 04 Slobozia – FC Farul Constanța

Unirea este într-o serie neagră, cu patru înfrângeri la rând, și simte tot mai tare presiunea locurilor de jos. Farul, în schimb, vine cu moralul amestecat după meciul spectaculos pierdut cu Dinamo, dar rămâne în zona de mijloc, aproape de plutonul care poate urca. Pentru gazde, orice punct contează, pentru oaspeți, victoria le menține aproape de echipele de play‑off.

FK Csikszereda Miercurea Ciuc – UTA Arad

Csikszereda are un golaveraj greu, dar vine după o victorie importantă și încearcă să se agațe de orice șansă de salvare. UTA, echipă de mijloc de clasament, cu rezultate oscilante, are nevoie de stabilitate pentru a nu fi prinsă din urmă. Meciul se anunță închis, cu multă luptă și miză mare pentru gazde.

FC CFR 1907 Cluj – FC Universitatea Cluj

Derby-ul Clujului prinde ambele echipe în partea superioară a clasamentului. CFR vine după o serie foarte bună, cu patru victorii la rând, și încearcă să urce spre podium. Universitatea, cu trei victorii în ultimele patru meciuri, este una dintre revelațiile sezonului. Rivalitatea, pozițiile din clasament și forma recentă fac din acest meci unul dintre punctele de maxim interes ale etapei.

FC Botoșani – FC Metaloglobus București

Botoșaniul, deși bine poziționată în clasament, traversează o perioadă slabă, cu multe rezultate negative în ultimele etape. Metaloglobus, ultima clasată, are nevoie disperată de puncte pentru a mai spera la salvare. Este un duel în care presiunea apasă mai tare pe oaspeți, dar nici gazdele nu își mai permit pași greșiți.

SC Oțelul Galați – FCSB

Oțelul, cu o defensivă solidă și un golaveraj foarte bun, rămâne una dintre echipele incomode ale campionatului. FCSB, cu același număr de puncte, dar cu un parcurs oscilant, are nevoie de un rezultat mare în deplasare pentru a rămâne conectată la lupta pentru primele locuri. Atmosfera de la Galați promite un meci intens, cu dueluri tari și faze fixe decisive.

Dinamo București – Universitatea Craiova

Meci de gală al etapei: Dinamo, cu doar trei înfrângeri în 25 de meciuri, primește liderul Universitatea Craiova. Ambele echipe sunt în formă bună, cu serii pozitive și atacuri eficiente. Este un duel direct pentru vârful clasamentului, care poate reașeza ordinea în primele locuri și poate da un impuls decisiv moralului câștigătoarei în perspectiva finalului de sezon.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Sport

Avancronica Etapei 25 – Casa Liga 1

Published

on

Etapa 25 – Casa Liga 1

Avancronica Etapei 25 – Casa Liga 1

Etapa a 25‑a a pornit cu două repere clare pentru zona de mijloc a clasamentului: Petrolul – Unirea Slobozia 1–0, un meci închis, decis de pragmatismul ploieștenilor, și Universitatea Cluj – FC Argeș 3–1, o demonstrație de eficiență ofensivă a ardelenilor, care își consolidează candidatura la play‑off. Restul rundei se anunță dens, tensionat și cu implicații directe atât în lupta pentru primele șase locuri, cât și în zona fierbinte.

Tabel complet (meciuri jucate + meciuri programate)

Data & Ora Meci Rezultat
3 feb 2026, 16:00 FC Petrolul – Unirea Slobozia        1–0
3 feb 2026, 18:00 Universitatea Cluj – FC Argeș        3–1
3 feb 2026, 20:30 AFC Hermannstadt – FC Rapid        0–3
4 feb 2026, 16:00 FC Metaloglobus – Csikszereda           –
4 feb 2026, 18:00 UTA Arad – CFR Cluj           –
4 feb 2026, 20:30 Farul Constanța – Dinamo București           –
5 feb 2026, 18:00 Universitatea Craiova – Oțelul Galați           –
5 feb 2026, 20:30 FCSB – FC Botoșani           –

AFC Hermannstadt – Rapid

3 februarie, 20:30

Un duel cu încărcătură pentru ambele tabere. Hermannstadt caută stabilitate și puncte care să o țină în zona liniștită, în timp ce Rapid vine după o perioadă oscilantă, dar rămâne o echipă cu pretenții de podium. Ritmul, tranzițiile și duelurile fizice vor dicta meciul. Rapid are nevoie de reacție, Hermannstadt de confirmare.

Metaloglobus – Csikszereda

4 februarie, 16:00

Un meci cu miză directă pentru supraviețuire. Metaloglobus încearcă să iasă din zona critică, în timp ce Csikszereda are nevoie de puncte pentru a nu fi atrasă în lupta de jos. Va fi un duel de intensitate, cu puține riscuri și multă prudență.

UTA Arad – CFR Cluj

4 februarie, 18:00

UTA este una dintre echipele care pot încurca pe oricine acasă, însă CFR vine cu presiunea unui sezon în care nu își mai permite pași greșiți. Ardelenii au nevoie de victorie pentru a rămâne conectați la zona de top, iar UTA își joacă șansele de a rămâne în apropierea locurilor de play‑off. Un meci cu tensiune tactică și dueluri grele la mijloc.

Farul Constanța – Dinamo București

4 februarie, 20:30

Farul caută continuitate și puncte pentru a rămâne în cursa pentru play‑off, în timp ce Dinamo vine cu moral oscilant, dar cu o nevoie acută de puncte. Constănțenii au avantajul terenului și al organizării, însă Dinamo poate surprinde dacă prinde o zi bună în ofensivă. Un duel cu potențial de ritm ridicat.

Universitatea Craiova – Oțelul Galați

5 februarie, 18:00

Craiova are nevoie de victorie pentru a rămâne în zona superioară, însă Oțelul este una dintre cele mai disciplinate echipe ale campionatului. Duelul dintre posesia Craiovei și organizarea gălățenilor poate genera un meci închis, decis de detalii. Miza e mare pentru ambele tabere.

FCSB – FC Botoșani

5 februarie, 20:30

FCSB intră în meci ca favorită clară, dar Botoșani a demonstrat în ultimele etape că poate produce surprize. Pentru roș‑albaștri, orice alt rezultat decât victoria ar complica lupta pentru primul loc. Botoșani mizează pe tranziții rapide și pe momente fixe. Un meci cu potențial de goluri, dacă FCSB își impune ritmul.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Sport

Cronica etapei 24 – Casa Liga 1

Published

on

Etapa a 24‑a a adus o combinație de spectaculozitate, pragmatism și surprize, într‑un moment al sezonului în care fiecare punct începe să cântărească dublu. Craiova rămâne lider, dar presiunea din spate crește, iar în zona de mijloc și subsol tensiunea se simte în fiecare duel. Iar etapa nici măcar nu s‑a închis complet: Botoșani – Oțelul urmează să se joace, cu implicații directe în zona locurilor 6–8.

CFR Cluj – Metaloglobus 4–2

Un meci care a început cu șoc pentru gazde: Višić a deschis scorul în minutul 9, profitând de o ezitare în defensiva clujeană. Aliev a egalat rapid (14’), dar Metaloglobus a revenit în avantaj prin Sîrbu (51’), într‑un moment în care CFR părea vulnerabilă. Finalul a fost însă o demonstrație de forță: Cordea a egalat din penalty (70’), Korenica a întors meciul (87’), iar Cordea a închis tabela un minut mai târziu (88’). O victorie muncită, dar meritată, care o ține pe CFR în apropierea podiumului.

Dinamo – Petrolul 1–1

Un duel tensionat, cu ritm oscilant și multă încărcătură. Armstrong a deschis scorul pentru Dinamo în minutul 64, după o fază construită cu răbdare. Petrolul nu a cedat și a egalat prin Grozav (82’), într‑un final în care ploieștenii au părut mai proaspeți. Egalul lasă Dinamo în zona înaltă, dar cu sentimentul că putea obține mai mult.

Unirea Slobozia – Hermannstadt 2–3

Cel mai spectaculos meci al etapei. Espinosa a lovit primul (12’), dar Hermannstadt a răspuns cu un trio devastator: Afalna (29’), Chițu (33’) și din nou Afalna (36’). Slobozia a revenit în joc prin același Espinosa (55’), însă finalul a aparținut sibienilor, care au gestionat inteligent avantajul. O victorie uriașă pentru Hermannstadt, care rămâne în lupta pentru salvare.

FC Argeș – UTA Arad 0–1

Un meci închis, cu puține ocazii, decis de un moment de inspirație. Marius Coman a înscris în minutul 67, după o acțiune verticală care a surprins defensiva piteșteană. Argeșul a încercat să reacționeze, dar fără claritate în ultimii metri. UTA pleacă cu trei puncte grele, într‑un duel direct pentru zona de mijloc.

Rapid – Universitatea Cluj 0–2

Giuleștiul a fost redus la tăcere de o echipă clujeană impecabilă tactic. Mendy a deschis scorul în minutul 67, iar Nistor a dublat avantajul din penalty (85’). Rapid a avut posesia, dar nu și luciditatea, iar U Cluj a profitat de fiecare spațiu lăsat liber. O victorie mare pentru ardeleni, care rămân în zona locurilor 5–6.

Farul – Universitatea Craiova 4–1

Farul a făcut spectacol la malul mării. Ișfan (6’), Vînă (26’) și Maftei (31’) au dus scorul la 3–0 încă din prima jumătate de oră, într‑un recital ofensiv. Craiova a redus din diferență prin Etim (75’), dar Alibec a închis meciul (87’), confirmând o victorie categorică. Farul rămâne una dintre cele mai imprevizibile și periculoase echipe ale campionatului.

F.C. Botoșani – Oțelul Galați – programat azi la ora 18:30

CLASAMENT  – DUPĂ ETAPA 24 (meciul Botoșani – Oțelul încă neprogramat în tabel)

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct
1 Universitatea Craiova 24 13 7 4 44 24 +20 46
2 Dinamo București 24 12 9 3 36 20 +16 45
3 FC Rapid 24 13 6 5 37 23 +14 45
4 FC Argeș 24 12 4 8 30 22 +8 40
5 Universitatea Cluj 24 11 6 7 29 20 +9 39
6 FC Botoșani (23 MJ) 23 10 8 5 30 18 +12 38
7 UTA Arad 24 10 8 6 31 32 -1 38
8 Oțelul Galați (23 MJ) 23 10 6 7 35 19 +16 36
9 CFR Cluj 24 9 8 7 38 36 +2 35
10 Farul Constanța 24 9 7 8 32 27 +5 34
11 FCSB 24 9 7 8 33 31 +2 34
12 Petrolul 24 4 9 11 17 26 -9 21
13 Unirea Slobozia 24 6 3 15 24 38 -14 21
14 Csikszereda 24 4 7 13 22 52 -30 19
15 Hermannstadt 24 3 8 13 22 40 -18 17
16 Metaloglobus 24 2 5 17 21 53 -32 11

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading