VIDEO. Comuna Unirea va avea gaze naturale

Comuna Unirea din județul Călărași este una dintre cele mai bine cotate localități privind implicarea autorităților locale în dezvoltare. „Vina” o poartă cel mai tânăr primar al județului, Ciprian Olteanu, un tânăr cu viziune care a reușit în doar 2 ani să schimbe în mod vizibil mersul în localitate.

Gazele naturale sunt o adevărată  necesitate pentru populația din Unirea. Într-un parteneriat cu localitățile învecinate, acest proiect presupune conectarea în magistrala de gaze București-Constanța, aflată în nordul A2 și se coboară pe drumul pietruit spre Iezeru și de acolo se face stânga-dreapta pentru alimentarea celor trei localități.

Proiectul pe POIM obținut reprezintă un parteneriat între comunele Unirea, Jegălia și Dichiseni, acest proiect presupune înțeparea practic în magistrala de gaze București-Constanța, aflată în nordul A2 și se coboară pe drumul pietruit spre Iezeru și de acolo se face stânga dreapta pentru alimentarea celor trei localități. Valoarea proiectului este de 11 milioane de euro, cu un procent de cofinanțare de sub 3 la sută. Evident că populația este mulțumită de performanța noastră, a fost un drum greu, în timpul procedurilor a decedat proiectantul și a trebuit să facem față unei serii lungi de clarificări, dar uitați că suntem câștigătorii unui proiect important, pentru că știm cu toții că gazul stă la baza tuturor industriilor, el aduce plus valoare în fiecare gospodărie, dar acum putem atrage investitori reali. Există deja un investitor care vrea să vină cu o fabrică de alcool pe raza localității Jegălia, în comuna Dichiseni se intenționează construcția unei fabrici de deshidratare lucernă care consumă foarte mult gaz.” – a punctat Ciprian Olteanu, primarul din Unirea într-o conferință PNL Călărași.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Cerințele pentru depunere – explicația pe înțelesul tuturor

Încă îmi amintesc perfect ziua în care am descoperit fascinanta

ATENȚIE ȘOFERI! DN1 blocat TOTAL la Movila Vulpii timp de 3 zile – deviații obligatorii din 24 noiembrie

Consiliul Județean Prahova anunță închiderea totală a circulației pe DN1,