Sărbătoarea Bobotezei a fost marcată, astăzi, și în comuna Roseți, așa cum se întâmplă în mod tradițional, pe 6 ianuarie, aceasta fiind singura comună din județul Călărași, care a sărbătorit neîntrerupt, de mai bine de 30 de ani, un asemenea eveniment.
Chiar dacă temperaturile nu au fost cele mai prietenoase, evenimentul a reușit să strângă peste 2000 de rosețeni, care și-au dorit să se bucure de slujba religioasă, parada cailor și concursurile cu atelaje hipo. Cel mai important și așteptat moment a fost ca de fiecare dată aruncatul crucii în apele Brațului Borcea.
https://www.facebook.com/calarasipress/videos/689471488251557/
Vrei să fii mereu la curent cu toate știrile? Urmăreste CalarasiPress pe canalul de WhatsApp.
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.