Connect with us
Vremea în Călărași: 🌡️ 3°C | Anul XI Nr. 541

Știri

Vasile Iliuță: „Îmi cer scuze oamenilor că am ajuns prea târziu. Jaful trebuia oprit mai demult„

Published

on

Într-un interviu acordat în exclusivitate pentru ziarul Ediția, actualul președinte al Consiliului Județean Călărași, Vasile Iliuță a vorbit despre investițiile și proiectele sale pe care le-a realizat până în prezent și pe care urmează să le finalizeze. Șeful CJ a vorbit și despre lupta politică pentru „șefia„ acestui județ dar și despre „jaful banilor publici„.

Cum a fost ultimul an pentru administrație?

Vasile Iliuță: „Anul 2020 a fost un an greu pentru administrație. Pandemia a dat totul peste cap, proiectele fiind intârziate un pic față de datele pe care noi le estimasem inițial.

Am concentrat toate acțiunile pe Spitalul Județean pe care l-am dotat corespunzător cu echipamentele necesare. Ne-am confruntat cu o situație nemaiîntâlnită până acum, dar pe care am gestionat-o cu succes„.

Advertisement

Și cu toate acestea au continuat investițiile…

Vasile Iliuță: „Investițiile în județ presupun multă implicare pe infrastructura rutieră, modernizare și reabilitare drumuri județene. Putem spune că la această oră se lucrează pe toate arterele județului, nu există segment de drum nelucrat. Implicarea SC DRUMURI ȘI PODURI, subordonată a Consiliului Județean Călărași, a fost maximă iar rezultatele se văd. Am preluat o rețea de drumuri de pamânt, parasită de vechea conducere a CJ, și dupa 4 ani lasăm oamenilor drumuri circulabile și o conectivitate practicabilă între localități„.

Mai aveți și alte proiecte mari pentru dezvoltarea județului. În ce stadiu sunt?

Vasile Iliuță: „Celelalte proiecte rămân în atenția noastră. Portul este în evaluare pe SICAP, Centrul Sera în toamnă va fi recepționat, Prefectura s-a închis licitația, urmează să se semneze contractul de execuție, Casa Demetriad va fi redată cetățenilor, modernizăm interiorul Spitalului Județean Călărasi. Deci se lucrează intens pe fiecare proiect. N-am vrut ca 4 ani să treacă peste mine în Consiliul Județean fară să fac nimic, iar cu ajutorul echipei mele reușesc să-mi duc la finalizare tot ce mi-am propus„.

„Ceilalți au furat la drumul mare„

A început lupta politică, domnule președinte. Pe unde vă situați în acest război local?

Advertisement

Vasile Iliuță: „Lupta politică, cea „DE TROACĂ„, este începută demult. Am fost și sunt vânat de adversarii mei politici care m-au vrut plecat de la șefia CJ pe orice cale. Acțiunile acestora i-au descalificat atât în fața mea, cât și în fața cetățenilor. Pe oameni nu-i mai poți păcăli cu ziariști plătiți să mă denigreze permanent. S-a schimbat lumea, se înțeleg îndeaproape jocurile politice mârșave și vor fi taxate la vot. Eu sunt situat acolo unde există decență și respect față de cetățeni„.

A fost dusă o campanie de denigrare la adresa dumneavostră…

Vasile Iliuță: „Vreau să vă spun un lucru- poate avea Iliuță Vasile toate defectele lumești. Poate mai bea un șpriț la o petrecere, poate mai face o glumă, poate mai greșește în exprimare, însă pot să vă asigur că Iliuță Vasile are o calitate pe care nu toți o au – „EU NU FUR!„. Și cred că spun tot!„

Adică ceilalți au furat?

Vasile Iliuță: „Da! Ceilalți au furat la drumul mare. Din banii publici, din proiecte europene, din lucrările de la drumuri, din fotbal… Sunt instituții care cercetează toate aceste lucruri„.

Advertisement

Alegerile bat la ușă. Candidați, domnule Iliuță?

Vasile Iliuță: „Sigur că voi candida. Vreau să inaugurez Prefectura, să ma plimb pe Promenada orașului și lucrez noi proiecte pentru comunitate. Îmi cer scuze oamenilor că am ajuns prea târziu. Jaful trebuia oprit mai demult, însă nu s-a dorit atâta timp cât au existat interese personale peste tot. Peste tot! N-a existat lucrare cât de mică fără să existe un câștig în spate. S-au construit vile de pe urma lucrărilor mari derulate în județ. Asta au făcut moraliștii de la PNL, cei care îmi urmăresc și locul de parcare„.

Cum vedeți noua administrație?

Vasile Iliuță: „Călărașiul are nevoie de un suflu nou începând cu Primăria. Îl susțin pe Marius Dulce pentru că văd în el un gospodar excelent pentru municipiu. Este omul care își dorește să vadă orașul schimbat și împreună avem aceeași viziune.  A trecut vremea celor 8 ani de făcut nimic pentru cetățeni!„

Advertisement
Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Advertisement

Agricultură și Industrie

10.000 de fermieri au făcut prăpăd la Bruxelles. Aproximativ 1.000 de utilaje agricole au împânzit centrul capitalei

Published

on

Joi, 18 decembrie a.c., capitala belgiană a fost scena unor proteste puternice, când mii de fermieri din întreaga Uniune Europeană au ieșit în stradă cu sute de tractoare pentru a-și exprima furia față de politicile agricole ale UE și, în mod special, față de controversatul acord de liber-schimb dintre Uniunea Europeană și blocul Mercosur (Brazilia, Argentina, Uruguay și Paraguay). Demonstrațiile au coincis cu summitul liderilor țărilor membre UE, reunite la Bruxelles pentru discuții asupra agendei comerciale și agricole.

De la primele ore ale după-amiezii, aproximativ 10.000 de fermieri au blocat principalele artere ale orașului, aducând trafic aproape la paralizie și forțând autoritățile să închidă tuneluri și rute importante în zona instituțiilor europene. Numeroase utilaje agricole au fost parcate în jurul clădirilor Parlamentului European, iar protestatarii au folosit tractoare pentru a monta baricade improvizate.

Pe alocuri, furia protestatarilor s-a transformat în violență: fermierii au aruncat cu cartofi, ouă, și alte obiecte spre forțele de ordine, iar unele grupuri au detonat artificii și au dat foc la garduri de protecție. Autoritățile au desemnat puncte de acces și au cerut calmul protestatarilor, însă, pe măsură ce tensiunile au crescut, forțele de ordine au intervenit mai ferm.

Pentru a controla mulțimea, poliția belgiană a făcut uz de tunuri cu apă și gaze lacrimogene în apropierea Parlamentului European și în alte puncte fierbinți ale manifestației. După ce unii protestatari au început să forțeze cordoanele poliției și să avanseze cu tractoarele, forțele de ordine au intervenit pentru a restabili ordinea și pentru a proteja clădirile instituțiilor UE.

Advertisement

Sursa oficială a poliției menționează că inițial protestului i s-a aprobat participarea a până la 50 de tractoare, dar până după-amiaza zilei numărul acestora a crescut la aproximativ 500–1.000, majoritatea purtând însemne autohtone belgiene și europene. Estimările sugerează că între 7.000 și 10.000 de persoane au participat la acțiune.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Administrație Locală

Consiliul Local al Municipiului Călărași se va reuni în ședință ordinară. Care sunt proiectele de pe ordinea de zi

Published

on

Luni, 22 decembrie a.c., Consiliul Local al municipiului Călărași se va întruni în cadrul unei ședințe ordinare la sediul primăriei, aleșii locali fiind prezenți pentru a discuta și vota o serie de proiecte importante pentru încheierea anului administrativ.

Această reuniune este una dintre ultimele programate înainte de vacanța de iarnă și are loc într-un context în care administrația locală se pregătește pentru finalizarea obiectivelor bugetare și operaționale ale anului 2025.

Proiectele de pe ordinea de zi:

1. Proiect de hotărâre privind aprobarea rețelei școlare din Municipiul Călărași în anul școlar 2026-2027;

Advertisement

2. Proiect de hotărâre privind inițierea procedurii de vânzare a imobilului-teren în suprafață de 300 mp, situat pe strada Corneliu Pantilie, nr. 8, identificat prin cartea funciara nr. 33219, aflat in domeniul privat al U.A.T. Calarasi, atribuit in folosință gratuite conform Legii 15/2003, pe care se afla edificata o constructie, regim P+1E și împrejmuire, aflat în proprietatea doamnei Călin Loredana-Marcela;

3. Proiect de hotărâre privind inițierea procedurii de vânzarea a imobilului – teren în suprafaţă de 477 mp, situat în municipiul Călărași, str. Petre V. Hanes, nr. 12, județul Călăraşi, teren având număr cadastral 23439, înscris în cartea funciară nr. 23439, aparținând domeniului privat al municipiul Călăraşi, pe care sunt edificate
construcțiile 23439-C1, 23439- C2, 23439-C3, proprietatea Salubris Waste Management SRL.

4. Proiect de hotărâre privind aprobarea dezlipirii în două loturi a imobilului teren arabil situat în extravilanul municipiului Călăraşi, județul Călăraşi, Tarlaua 23, având Numărul Cadastral/Carte Funciară 37239/UAT Călărași, în suprafaţă de 24.400 mp.

5. Proiect de hotărâre privind aprobarea dezlipirii în trei loturi a imobilului teren arabil situat în extravilanul municipiului Călărași, județul Călărași , Tarlaua 26, având Numărul Cadastral/Carte Funciară 37504/UAT Călărasi,
5G 75 în suprafață de 41700 mp;

6.Proiect de hotărâre privind aprobarea dezlipirii în două loturi a imobilului teren având Numărul Cadastral 35368, înscris în Cartea Funciară 35368/UAT Călărași, în suprafaţă de 4969 mp, situat în municipiul Călărași, strada Barbu Ştefănescu Delavrancea, numărul 1, județul Călăraşi;

Advertisement

7. Proiect de hotărâre pentru modificarea Hotărârii Consiliului Local nr. 68 din 30.04.2025 privind aprobarea modelului contractului de
custodie și a încheierii acestuia în cadrul proiectului: “Dotarea cu mobilier, materiale didactice şi echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe din Călărași”, finanțat prin Programul Național de Redresare şi Reziliență (PNRR), Componenta C15: Educație.

8. Proiect de hotărâre pentru modificarea Hotărârii Consiliului Local nr. 48/05.03.2024 privind participarea UAT Municipiul Călăraşi la “Programul-cheie 1: Surse regenerabile de energie și stocarea energiei – Sprijinirea investițiilor în noi capacități de producere a energiei electrice produsă din surse regenerabile pentru autoconsum pentru entități publice”, derulat de către Ministerul Energiei si aprobarea indicatorilor tehnico-economici ai proiectului “Noi capacități de producere a energiei electrice produse din surse regenerabile pentru autoconsum la nivelul U.A.T. Călărași;

9. Diverse

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Advertisement
Continue Reading

Administrație Locală

Ședința Consiliului Județean Călărași, plină de emoție și bucurie. Zeci de colindători au creat o atmosferă de sărbătoare

Published

on

Joi, 18 decembrie a.c., ședința ordinară a Consiliului Județean Călărași a fost specială. Zeci de copiii de toate vârstele și-au făcut apariția în sala de ședințe a instituției publice pentru a delecta persoanele prezente cu momente caracteristice acestei perioade.

Sala  “Mihai Arbagic” a fost umplută de vocile copiilor de la grădinițele „Amicii” și „Voinicel”, care au adus cu ei spiritul autentic al sărbătorilor de iarnă.

Cu naturalețea specifică vârstei, cei mici au cântat colinde care au creat un moment de pauză binevenită din ritmul obișnuit al activității administrative. Pentru câteva minute, formalitatea a fost înlocuită de liniște și căldură.

Atmosfera a fost completată de ansamblul „Bărăganul”, care a readus în prim-plan tradițiile zonei printr-un program folcloric plin de energie și autenticitate. Cântecele și dansurile populare au legat trecutul de prezent și au reamintit importanța păstrării obiceiurilor locale.

Advertisement

A fost o întâlnire diferită, devenită deja o tradiție pentru ultima ședință a Consiliului Județean Călărași din fiecare an.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading