Tenaris Silcotub și Consiliul Județean – proiecte de viitor

440.000 de tone de oțel pe an – atât produce firma Tenaris Silcotub la Călărași.
De la preluarea oțelăriei şi până în prezent activitatea multinaționalei a crescut ca producție, dar şi ca număr de angajați.

Astăzi conducerea Tenaris s-a întâlnit cu cea a Consiliului Județean Călărași pentru a-şi prezenta proiectele viitoare în zona noastră.

Din discuții au fost identificate şi problemele cu care se confruntă societatea, transportul mărfii fiind blocat de infrastructura feroviară care lasă de dorit.

Consiliul Județean a venit cu propunerea unui parteneriat public privat pentru înființarea unei zone de transfer a mărfurilor pe Dunăre, administrația județeană fiind dispusa să pună la dispoziție 1 ha de teren în zona Chiciu.

Întrevederea a fost una utilă ținând cont de forța de muncă angrenată la Tenaris care însumează 300 de locuri de muncă, preconizându-se ca din luna octombrie să crească numărul de angajați cu încă 60.

Preşedintele Consiliului Județean Călăraşi, Vasile Iliuță, aşteaptă o adresă oficială din partea Tenaris Silcotub, urmând a găsi soluțiile administrative legale pentru rezolvarea doleanțelor.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Verificarea stingătoarelor – o obligație legală și un gest de responsabilitate. Tu ți-ai verificat echipamentele?

🧯 Stingătoare Călărași – Servicii complete de siguranță la incendiu

Sfaturi practice în caz de mușcătură de căpușă

Căpușele sunt paraziți externi. Se hrănesc cu sângele corpului gazdă