Șpaga în spitale: Ministrul Sănătății recunoaște problema și cere anchete

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a recunoscut persistența fenomenului șpăgii în spitalele din România, deși acesta s-a diminuat comparativ cu anii anteriori.

Rogobete afirmă că primește frecvent sesizări de la pacienți, aparținători și colegi medici, care denunță practicile de luare de mită și exprimă frustrarea că toți angajații din sistem sunt judecați similar. El a menționat că nu a oferit niciodată șpagă și nici nu a acceptat astfel de plăți când a practicat medicina.

Ministrul face apel la instituțiile statului responsabile cu monitorizarea și controlul, solicitând sprijin pentru a reduce și mai mult acest fenomen.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Bițuică Dan

Bițuică Dan

Dan Bițuică este editor și autor a șapte romane. Scrie despre recomandări de carte, remedii naturiste, actualitate, cotidian politic, sport și istorie, abordând subiectele într-un stil accesibil și orientat spre informare.

Prin activitatea sa editorială, urmărește să ofere cititorilor conținut clar, echilibrat și relevant, adaptat interesului public.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss