IATĂ CE S-A ÎNTÂMPLAT ÎN ACEASTĂ ZI:
1056 – După o boală bruscă de câteva zile, împărăteasa bizantină Teodora moare fără copii, acest lucru ducând la sfârșitul dinastiei macedoniene.
1422 – A murit Regele Henric al V-lea al Angliei.
1803 – Meriwether Lewis și William Clark au pornit din Pittsburgh, Pennsylvania, în expediția lor de explorare a regiunii obținute de Statele Unite prin achiziția Louisianei.
1821 – S-a născut Hermann von Helmholtz, fizician şi fiziolog; a formulat principiul transformării și conservării energiei, a inventat oftalmoscopul.
1867 – Ion Heliade-Rădulescu a fost ales președinte al Academiei Române.
1867 – A murit Charles Baudelaire, poet, critic literar, estetician francez, precursor al simbolismului și modernismului.
1876 – A fost detronat sultanul otoman Murat al V-lea de către fratele său, Abd-ul-Hamid II.
1888 – A fost ucisă Mary Ann Nicholls, prima victimă a lui Jack Spintecătorul.
1895 – Contele german Ferdinand von Zeppelin a patentat balonul navigabil care ii poarta numele (Zeppelinul).
1897 – Thomas Edison a obținut un patent pentru inventarea kinetoscopului, un strămoș al proiectorului cinematografic.
1907 – Anglia, Rusia și Franța formează alianța Tripla Înțelegere.
1931 – Corneliu Zelea Codreanu, conducătorul Mișcării Legionare din România, a fost ales deputat.
1939 – Germania nazistă montează un atac armat asupra postului de radio Gleiwitz, creând un pretext pentru a acuza si ataca Polonia în ziua următoare, declanșând astfel Al doilea Război Mondial în Europa.
1939 – Armand Călinescu, prim-ministru, a respins cererea guvernului german de a nu permite tranzitul prin România a 3000 de lăzi cu bombe si proiectile destinate Poloniei.
1941 – A murit, asasinata de N.K.V.D.-ul sovietic, scriitoarea rusa Marina Țvetaeva;
1944 – Prin Înaltul Decret Regal nr. 1620 din 1944 este repusa în funcțiune Constituția din 1923 (abrogata la 1938 de către Carol al II-lea).
1944 – Trupele sovietice au intrat în București. La venirea armatei sovietice, rezistenta armatei germane in București fusese lichidată de Armata Romana, după lovitura de la 23 August.
1963 – A fost inaugurat ”telefonul roșu”, o legătură telefonică directă intre președinții american și sovietic.
1980 – După două luni de grevă, guvernul polonez a fost de acord cu revendicările muncitorilor, recunoscând sindicatul independent “Solidaritatea”
1986 – Linia de pasageri sovietică Amiralul Nakhimov se scufundă în Marea Neagră după ce s-a ciocnit cu nava de marfă, Piotr Vasev, ucigând 423 din cele 1.234 aflate la bord.
1989 – Adoptarea prin lege a limbii române ca limbă oficială pe teritoriul Republicii Moldova și revenirea la alfabetul latin.
1990 – “Limba noastră cea română” a fost celebrată pentru prima dată ca sărbătoare legală în Republica Moldova.
1990 – S-a semnat în Berlinul de Est, Tratatul de Uniune între cele doua Germanii (realizata efectiv la 3 octombrie 1990).
1994 – Retragerea trupelor rusești din Germania.
1997 – Prințesa de Wales, Lady Diana şi prietenul său Dodi al Fayed, și-au pierdut viața într-un accident de mașină la Paris.
1998 – Coreea de Nord anunță lansarea primului său satelit, Kwangmyongsong.
2005 – A încetat din viață Sir Joseph Rotblat, unul dintre oamenii de știință angajați in construirea bombei atomice. După război, Rotblat s-a implicat în campania împotriva armelor nucleare și, în 1995, a primit Premiul Nobel pentru Pace.
2006 – Faimoasa pictură a lui Edvard Munch, Țipătul, versiunea executată în tempera pe carton în 1910, furată la 22 august 2004 de la muzeul Munch, a fost recuperată de poliția norvegiană.
2019 – 5 persoane ucise și aproximativ 21 rănite într-un atac armat din vestul statului Texas.
Vrei să fii mereu la curent cu toate știrile? Urmăreste CalarasiPress pe canalul de WhatsApp.