Semnificația istorică a zilei de 23 septembrie

IATĂ CE S-A ÎNTÂMPLAT ÎN ACEASTĂ ZI:

1215 – S-a născut marele han mongol Kublai, a fost un mare han mongol care a domnit între anii (1215-1294). El a fost unul din nepoții întemeietorului Imperiului mongol Ginghis Han.

1386 – A decedat domnul Țării Românești Dan I (n. 1354), fiul lui Radu I și frate vitreg al lui Mircea cel Bătrân.

1386 – Începe domnia lui Mircea cel Bătrân în Țara Românească.

1403 – Mircea cel Bătrân reînnoiește alianța cu regele Poloniei, Wladyslaw al II-lea Jagello.

1713 – S-a născut Ferdinand al VI- lea, rege al Spaniei din 1746, până la moartea sa; (d.10 august 1759). A fost al patrulea fiu al regelui Filip al V-lea al Spaniei fondatorul Casei de Bourbon din Spania și a primei lui soții, Maria Louisa de Savoia.

 1756 – S-a născut John Loudon MacAdam, constructor de străzi; acesta a fost primul care a pune în aplicare sistemul de pavaj cu pietriș care acum îi poartă numele: “macadam”; (d. 1836).

1846 – Descoperirea planetei Neptun de astronomul francez Urbain Le Verrier și astronomul britanic John Couch Adams; descoperirea este confirmată de astronomul german Johann Gottfried Galle.

1861 – S-a născut Robert Bosch, industriaș si filantrop german, fondatorul companiei “Bosch”.

1879 – Societatea de cultură macedo-româna, constituită la București și recunoscută ca persoană juridică prin legea votată de Corpurile Legiuitoare si promulgata prin înaltul Decret domnesc nr. 1298 din 15 aprilie 1880, a lansat o Proclamație adresata tuturor românilor din sudul Dunării, chemându-i să învețe limba româna și să trăiască în pace cu toate popoarele cu care viețuiesc; societatea a funcționat în mod continuu, nefiind desființată de la data înregistrării, ca persoană juridică.

1905 – Norvegia și Suedia semnează „tratatul Karlstad„, prin care s-a hotărât dizolvarea pe cale pașnica a Uniunii dintre cele două țări.

1909 – A fost publicat în premieră romanul Fantoma de la operă de Gaston Leroux.

1923 – Reprezentanți ai poliției din 20 de țări s-au reunit la Viena pentru a lansa Organizația de Poliție Criminală Internațională – Interpol.

1930 – S-a născut Ray Charles, celebru pianist si solist american.

1939 – A încetat din viață Sigmund Freud, psihiatru austriac, întemeietorul psihanalizei; (n. 6 mai 1856).

1943 – In timpul celui de-Al Doilea Război Mondial este proclamată Republica Sociala Italiană. A fost un stat marionetă al Germaniei Naziste condus dictatorial de „Ducele Națiunii” care era și „ministru al afacerilor externe”, Benito Mussolini, și își exercita puterea asupra Italiei de nord, dar depindea în totalitate de Wehrmachtul german pentru a păstra controlul asupra teritoriului.

1943 – S-a născut renumitul cântăreț de muzica ușoară spaniol Julio Iglesias.

1949 – S-a născut cântărețul american Bruce Springsteen.

1950 – Consiliul de Miniștri al RPR a hotărât înființarea “Studioului Cinematografic București”, destinat producției de filme artistice si de animație . Cu aceasta ocazie, au început lucrările de construcție a studioului de la Buftea (“Centrul de Producție Cinematografica”)

1963 – Este arestat pentru spionaj în favoarea URSS, Georges Paques, șeful adjunct al serviciului de presă al NATO. Înaltul oficial francez condamnat în 1963 pentru spionaj în favoarea Uniunii Sovietice, a fost acuzat de vânzarea de informații vitale legate de apărare in timpul perioadei Războiului Rece, când a dezvăluit sovieticilor informații importante cu privire la organizarea NATO. A fost considerat cel mai important spion care a lucrat pentru URSS pe teritoriul francez.

1972 – A avut loc premiera piesei „Revizorul” la Teatrul „Bulandra”, regia Lucian Pintilie. După doar 3 reprezentații piesa a fot interzisă, iar Liviu Ciulei, directorul teatrului, a fost demis.

1991 – Sovietul suprem al Armeniei a proclamat Republica Armenia stat independent.

2002 – În Belgia a intrat în vigoare legea care aproba euthanasia, Belgia fiind a doua tară din lume, după Olanda, care a legalizat euthanasia.

2002 – A luat naștere browser-ul web Mozilla Firefox: versiunea 0.1.

Bițuică Dan

Bițuică Dan

Dan Bițuică este editor și autor a șapte romane. Scrie despre recomandări de carte, remedii naturiste, actualitate, cotidian politic, sport și istorie, abordând subiectele într-un stil accesibil și orientat spre informare.

Prin activitatea sa editorială, urmărește să ofere cititorilor conținut clar, echilibrat și relevant, adaptat interesului public.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

PSD/ Nicușor Cionoiu: O societate în care mulți lucrători sunt plătiți cu salariul minim pe economie este total incorectă

Parlamentarul Nicușor Cionoiu a precizat, într-o postare pe Facebook, că

O combinaţie perfectă – ulei de măsline şi suc de lămâie

Beneficiile combinației de suc de lămâie și ulei de măsline