Școala Gimnazială nr. 1 Unirea, lecții de educație financiară pentru elevi

Educație elevilor din Școala Gimnazială nr. 1 Unirea va fi întotdeauna o prioritate pentru directorul Liviu Moise, unul dinte cei mai implicați oameni aflați la conducerea instituției de învățământ gimnazial din localitatea călărășeană. Toată activitatea desfășurată fiind sprijinită de administrația publică locală prin edilul Ciprian Olteanu, cel mai tânăr primar pe care județul Călărași îl are la acest moment.
Pe lângă materia obișnuită, elevii de gimnaziu au avut parte de un atelier de educație financiară -FLIP – Școala de Bani, desfășurat joi, 13 octombrie a.c., care se adresează copiilor și tinerilor, care au între 4 și 18 ani, ajutându-i să înțeleagă cum funcționează banii in economie și cum ii pot gestiona mai bine pe aceștia.
„FLiP Școala de bani pe roți este un program creat de Banca Comercială Română și implementat împreună cu Școala de Valori pentru a crește gradul de inteligență financiară a românilor.
Programul FLiP Școala de Bani pe Roți ajută copiii și tinerii să înțeleagă prin descoperire, prin joc, prin experimentare, care este rolul banilor în viața noastră, că orice decizie cu privire la cheltuielile proprii trebuie luată cu chibzuință pentru că bunăstarea se construiește de timpuriu.” – Loredana Dinu, Project Manager FLiP Școala de Bani și Departamentul creare conținut
Coordonator activitate: învățător. Grigore Valentina (clasa I), învățător. Mitran Petruța ( clasa a II-a), învățător. Șuțu Cătălina (clasa a III-a).

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Recomandări ale ISU Barbu Ştirbei al judeţului Călăraşi pentru sezonul rece

Pentru preîntâmpinarea producerii unor incendii generate de exploatarea sistemelor de

Deputatul Constantin Bîrcă își încheie mandatul: ce lasă în urmă după patru ani în Parlament

Lansat în rândul deputaților de PSD Călărași și Vasile Iliuță