Scandal în Comisia de Buget: Amendament PSD respins după abținerile AUR și dispute procedurale

Scandalul a izbucnit în Comisia pentru buget după ce un amendament susținut de PSD a fost respins, în urma unei interpretări stricte a regulamentului privind numărul minim de voturi necesare. Gabriela Horga, reprezentant PNL, a explicat că un amendament este adoptat doar dacă obține jumătate plus unu din voturile membrilor prezenți, ceea ce în acest caz însemna 26 de voturi. Propunerea a primit doar 23 de voturi „pentru”, fiind astfel considerată respinsă.

Decizia a declanșat o dispută procedurală, în special din cauza faptului că AUR a ales să nu voteze. Conducerea comisiei analizează dacă abținerile trebuie tratate ca voturi „împotrivă” sau ca voturi neexprimate. Mai mulți membri au cerut reluarea votului, însă solicitarea a fost respinsă de președintele ședinței, Bogdan Huțucă.

Daniel Zamfir și Marius Budăi, din partea PSD, au contestat vehement modul în care a fost gestionată procedura. Iulius Marian Firczak, secretar al comisiei, a confirmat că numărul voturilor favorabile nu a fost suficient raportat la prezență.

Într-o altă rundă de vot, amendamentul PSD privind majorarea ajutoarelor sociale a primit aviz favorabil, deși AUR nu a mai oferit sprijinul acordat în zilele precedente. Rezultatul a fost de 23 de voturi „pentru”, o abținere, 19 voturi „împotrivă”, iar cei 8 membri AUR nu au participat la vot.

Amendamentul, care ar fi majorat bugetul Ministerului Muncii cu 1,1 miliarde de lei, rămâne un punct sensibil în coaliție. Decizia finală va fi luată în plen, unde toate propunerile PSD din pachetul de solidaritate vor fi supuse votului.

În timpul dezbaterilor, președintele comisiei, Bogdan Huțucă, a subliniat că discuțiile trebuie să rămână în zona bugetară, în timp ce ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a precizat că alocările pentru asistență socială au crescut semnificativ în ultimii ani.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Bițuică Dan

Bițuică Dan

Dan Bițuică este editor și autor a șapte romane. Scrie despre recomandări de carte, remedii naturiste, actualitate, cotidian politic, sport și istorie, abordând subiectele într-un stil accesibil și orientat spre informare.

Prin activitatea sa editorială, urmărește să ofere cititorilor conținut clar, echilibrat și relevant, adaptat interesului public.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

VIDEO. Sărbătoarea Bobotezei, respectată cu sfințenie în comuna Vîlcelele

Sărbătoarea Bobotezei a rămas o tradiție respectată cu sfințenie în

Deputatul Vrăjitoru, tot mai aproape de visul său – Pasajul de la Drajna

A fost emis ultimul aviz pentru începerea lucrărilor la pasajul