România a pierdut 231 de milioane de euro din PNRR după ce Curtea Constituțională a amânat decizia privind legea pensiilor speciale ale magistraților, a anunțat ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. Potrivit acestuia, în urma discuțiilor de vineri de la Bruxelles, Comisia Europeană a transmis clar că jalonul referitor la reforma pensiilor magistraților nu este considerat îndeplinit.
„Comisia Europeană tratează suma de 231 de milioane de euro ca fiind pierdută, deoarece România nu a promulgat legea până la 28 noiembrie și nici ulterior nu a putut demonstra că reforma a fost finalizată”, a explicat Pîslaru la Digi24. El a subliniat că premierul a informat CCR că, odată ce legea va fi adoptată, Guvernul va notifica Bruxelles-ul, însă consecințele întârzierii sunt deja vizibile.
Ministrul a avertizat că statul va trebui să acopere din bugetul național cei 231 de milioane de euro pentru a nu periclita proiectele de investiții asumate prin PNRR. „Nu putem renunța la investiții, pentru că am primi penalități suplimentare. Prin urmare, suma pierdută va trebui compensată din bugetul de stat”, a precizat el.
Vrei să fii mereu la curent cu toate știrile? Urmăreste CalarasiPress pe canalul de WhatsApp.