Connect with us

Știri

RAR avertizează peste 100.000 de mașini din România, inclusiv din județul Călărași, să se prezinte urgent în service

Registrul Auto Român (RAR) a anunțat că sunt în curs campanii de rechemare în service destinate aproximativ 100 000 de vehicule comercializate în România, fabricate între anii 1998 şi 2019, din 26 de mărci auto. Printre acestea se numără Audi, BMW, Chevrolet, Chrysler, Citroën, Cupra, Dodge, Ford, Honda, Jeep, Land Rover, Mazda, Nissan, Opel, Seat, Škoda, Toyota, Volkswagen și altele  .

Campaniile privesc atât sisteme de siguranţă activă (aprox. 14 000 de automobile), cât și sisteme de siguranţă pasivă (peste 85 000 de vehicule) (). O componentă centrală a apelurilor de rechemare este airbag-ul, unde s-a identificat un risc din cauza climatului cald şi umed combinat cu îmbătrânirea componentelor chimice ale inflatorului. Acestea pot exploda în timpul declanşării, proiectând fragmente metalice care pot provoca vătămări grave sau chiar deces  .

RAR recomandă proprietarilor să consulte imediat platformele producătorilor auto sau să se prezinte la service-urile autorizate specifice mărcilor respective. Reparările sunt gratuite și vizează eliminarea riscului în cel mai scurt timp.

Ce trebuie să știe șoferii din județul Călărași

Advertisement
  • Reprezentanța locală RAR în municipiul Călărași, aflată pe strada Prelungirea Dobrogei nr. 1A, poate oferi informații privind aceste campanii. Programările se fac prin numărul național 021 9672, iar sediul local poate fi contactat la tel/fax 0242 313 570  .
  • Programul de lucru al reprezentanței include de luni până joi între 08:00‑16:30, iar vineri între 08:00‑14:00  .

Pași recomandati pentru proprietari

  1. Verificați dacă marca și anul modelului vostru se regăsesc în lista mărcilor rechemate (1998–2019).
  2. Consultați site-urile oficiale ale producătorilor pentru verificări după VIN.
  3. Solicitați o programare la un service autorizat sau la reprezentanța RAR din Călărași.
  4. Prezentarea la service este gratuită, iar refuzul remedierii implică riscuri majore.
  5. RAR are în plan includerea atenționărilor direct în certificatul Auto‑Pass și lansarea unei platforme interactive publice pentru informarea privind campaniile de rechemare  .

Proprietarii de autoturisme din judeţul Călăraşi sunt rugați să acţioneze cu promptitudine dacă dețin vehicule fabricate între 1998 și 2019, din mărcile menționate. Campaniile de rechemare sunt gratuite și vizează în special siguranța airbag‑urilor, care poate pune în pericol sănătatea pasagerilor. Ignorarea notificărilor RAR poate avea consecințe grave.

Pentru informaţii suplimentare și programări, contactaţi Direct Reprezentanța RAR din Călărași la adresa menționată

Știri

Accident rutier pe A2, la km 106 – Trei tineri au scăpat ca prin minune după ce mașina lor a intrat sub un TIR

Un accident rutier care putea avea urmări tragice a avut loc miercuri dimineață, în jurul orei 07:35, pe Autostrada A2, la kilometrul 106, calea I, în județul Călărași. Un autoturism marca Skoda, cu număr de Brașov, a intrat violent în partea din spate a unui TIR.

Cu toate acestea, cei trei ocupanți ai autoturismului – toți tineri – au scăpat cu viață și au suferit doar răni ușoare. Potrivit ISU Călărași, victimele nu au fost încarcerate:

  • Un băiat de 19 ani a suferit zgârieturi la față și la mâini;

  • Un alt băiat, de 18 ani, a avut leziuni superficiale la mâini;

  • A treia persoană implicată acuza dureri la nivelul membrelor superioare.

Toți au fost evaluați medical la fața locului de către echipaje SMURD și SAJ, fără a necesita transport la spital.

Fotografiile surprinse imediat după impact arată cum partea din față a autoturismului a fost serios avariată, fiind efectiv înfiptă sub remorca TIR-ului.

Advertisement

La fața locului au intervenit prompt echipaje de la ISU Călărași, SMURD și SAJ, iar traficul a fost restricționat temporar pe prima cale a autostrăzii. Circulația a fost reluată după degajarea zonei.

Continue Reading

Știri

Tragedie în diaspora: Un tânăr din Curcani, tată a două fetițe, a murit la muncă în Spania. Familia nu are bani să-i aducă trupul acasă

Durere de nedescris în localitatea Curcani din județul Călărași, acolo unde familia unui tânăr de doar 34 de ani trece prin cele mai cumplite clipe. Urlea Petre, plecat la muncă în Spania pentru a-și întreține soția și cele două fiice, a murit răpus de căldura extremă. A suferit un infarct în timp ce se afla la serviciu, într-o zi toridă, fără a mai putea fi salvat.

Ultima dată când a vorbit cu familia, le-a spus că se simte bine. Nimeni nu se aștepta la o asemenea veste. Totul s-a întâmplat fulgerător, iar acum, cei dragi sunt paralizați de durere și neputință.

Familia este distrusă și face un apel public către toți cei care pot da o mână de ajutor: nu au posibilitatea financiară să repatrieze trupul neînsuflețit pentru a-l înmormânta creștinește, acasă, în satul natal.

Orice sprijin, oricât de mic, este vital în aceste momente pentru ca fetițele lui Petre să își poată lua rămas-bun de la tatăl lor, iar soția să-l poată conduce pe ultimul drum.

Advertisement
  • Beneficiar: Nicoleta Aura Urlea

  • IBAN: RO95 REVO 0000 1681 0302 9223

  • Cod BIC/SWIFT: REVOROBB

Continue Reading

Știri

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în județul Călărași! Vezi ce firme angajează și ce salarii se oferă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Călărași a publicat o nouă listă de oferte de muncă valabile în perioada iulie – august 2025. Angajatorii caută personal atât calificat, cât și necalificat, pentru mai multe domenii de activitate. Ofertele vin cu salarii care pornesc de la 4050 de lei net și pot ajunge la 5980 de lei lunar, unele posturi fiind însoțite de beneficii suplimentare, precum bonuri de masă.

Exemple de locuri de muncă disponibile:

  • Operator confecționer – 50 de posturi în total la companiile GREIERELE ȘI FURNICA SRL, MARTCONF SRL și CONFEX SRL. Se oferă salarii de 4050 lei pentru program de 8 ore, iar unele firme oferă și bonuri de masă. Termenele de valabilitate variază între 5 iulie și 14 august 2025.

  • Muncitori necalificați – 7 locuri la AAYLEX ONE SA și 5 la GREIERELE ȘI FURNICA SRL, iar PHOENIX PROD SRL oferă 2 posturi similare. Salariile ajung la 5980 lei pe lună în funcție de angajator.

  • Zidari și instalatori – PHOENIX PROD SRL oferă 2 posturi de zidar și 1 post de instalator cu salarii de până la 5000 lei, valabile până la 30 august.

  • Agent de asigurări – GRAVE-ROMANIA angajează 2 agenți cu studii medii și bacalaureat, precum și 2 consultanți și 1 manager de unitate, cu contract pe perioadă nelimitată.

  • Funcționar economic – MAOARA PROD SRL angajează o persoană cu studii liceale și minim 2 ani experiență.

  • Consilier vocațional – Fundația Health Action Overseas angajează 2 persoane cu studii superioare pentru activitate în Gălbinași și Călărași.

Alte posturi disponibile:

  • Lucrător comercial

  • Inginer zootehnist

  • Șef fermă

  • Electrician

  • Floricultor

  • Paznic

  • Călcătoreasă

Cum aplici:

Pentru detalii suplimentare despre fiecare loc de muncă, cei interesați pot contacta AJOFM Călărași sau angajatorii direct, conform informațiilor disponibile în ofertele oficiale. Recomandarea instituției este ca persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă să se prezinte cu un CV actualizat și să respecte termenele de valabilitate ale fiecărei oferte.

Advertisement
Continue Reading