Primăria Călărași anunță tratamente fitosanitare pentru combaterea dăunătorilor în perioada 25 – 26 aprilie

Primăria Municipiului Călărași informează cetățenii că în perioada 25 – 26 aprilie 2025 se vor desfășura tratamente fitosanitare pentru combaterea dăunătorilor care afectează vegetația din aliniamentele stradale ale orașului. Acțiunea vizează pomii, arborii, arbuștii și plantele ornamentale din municipiu.

Tratamentele se vor aplica în intervalul orar 21:00 – 05:00, iar desfășurarea acestora va depinde de condițiile atmosferice. În cazul în care va fi necesară prelungirea perioadei de intervenție, administrația locală va reveni cu informări suplimentare.

Pentru combaterea dăunătorilor vor fi utilizate substanțe active precum Deltametrin și Lambda-Cihalotrin, substanțe recunoscute pentru eficiența lor în protejarea vegetației.

Primăria face apel la cetățeni să evite zonele în care se desfășoară tratamentele în intervalul menționat și să respecte indicațiile autorităților pentru siguranța tuturor.

Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Plutonier adjutant șef Marcel Paraschiv, omagiat la pensionare de colegii din cadrul ISU Călărași

Plutonier adjutant șef Marcel Paraschiv, membru respectat al Detașamentului de

COD PORTOCALIU DE CANICULĂ ÎN CĂLĂRAȘI: VAL DE CĂLDURĂ PERSISTENT ȘI NOPȚI TROPICALE

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Barbu Știrbei” din Călărași avertizează