Connect with us

La zi

Poliția din Grecia a descoperit cocaină de peste 3 milioane de euro ascunsă în lăzi de banane

Published

on

Poliția din nordul Greciei a confiscat zeci de pachete de cocaină ascunse în containere încărcate cu banane. Transportul a venit din America Latină, au declarat autoritățile sâmbătă, potrivit Reuters. 

Poliția a confiscat două containere suspecte în portul Pireu și, după ce le-au dus în portul Salonic, au găsit 100 de “cărămizi” de cocaină ascunsă, cu o greutate totală de 161 de kilograme.

Drogurile, care ar fi fost distribuite pe teritoriul Greciei și în alte țări europene, sunt estimate la o valoare de aproximativ 3,2 milioane de euro, au declarat autoritățile.

Transportul a fost descoperit în cadrul unei anchete lansate de Grecia în colaborare cu autoritățile din Macedonia de Nord și agenția antidrog a Statelor Unite, după ce au fost confiscate aproximativ 100 de kilograme de cocaină ascunse de asemenea în containere de banane într-un depozit din Salonic. Aproximativ 14 persoane au fost arestate în acest caz.

Advertisement