O furtună de praf a acoperit mai multe localități din Călărași. Localnicii cred că ar fi vorba despre altceva

Și județul Călărași a fost  lovit de un o furtună de vânt puternic, pe alocuri viteză ajungând până la 80 km/h. Un nor imens de praf s-a ridicat deasupra Călărașiului, în mai multe localități, moment în care oamenii din zonă s-au adăpostit pe unde au putut. Puterea vântului a generat mai multe pagube semnificative în primele ore de la instalare. IMAGINI – AICI! 

Sarcastici sau mai puțin serioși, unii oameni spun ca norul de praf ar fi fost creat în mod direct pentru a genera panică în populație, însă specialiștii i-ar putea contrazice, fiind vorba doar despre un fenomen natural.

Reamintim că până la ora 23.00, un cod galben de vânt puternic este în vigoare pentru aproape întreaga țară, printre care și județul Călărași.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss