Noi tratamente împotriva țânțarilor și a căpușelor

Primăria Municipiului Călărași va efectua tratamente terestre de combatere a țânțarilor și a căpușelor, dar și tratamente avio pentru înlăturarea larvelor de țânțari și a țânțarilor adulți, în perioada 8-11 august 2023. 

Tratamentele terestre vor avea loc în intervalul orar 20:30 – 5:00, iar cele avio între orele 06:00 – 11:00. În funcție de vreme, prelungirea perioadei va fi posibilă și va fi comunicată ulterior. 

Substanțele active care vor fi folosite sunt următoarele: Cipermetrin, Piperonil butoxid, Praletrin, Deltametrin, Esbiotrin. Menționăm că, pe lângă aceste substanțe enumerate, la tratamentele avio se mai adaugă și Bacillus Thuringiensis, anunță PMC.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

VIDEO. Mesajele social-democraților călărașeni cu ocazia Sărbătorilor de Paște

Organizația -Partidului Social Democrat Călărași a organizat o acțiune de

Tinerele artiste de la CJCC Călărași, premiate la Festivalul „Lumini Sonore” din Hârșova

Fetele talentate din cadrul programului Flores Campi – organizat de