Județul Călărași sub cod portocaliu de vreme rea. De când intră în vigoare atenționarea meteo

În data de 6 august 2024, județul Călărași se află sub incidența unui cod portocaliu de vreme rea, avertizare emisă de Administrația Națională de Meteorologie. Perioada de valabilitate a avertizării este cuprinsă între orele 13:00 și 20:00.

Meteorologii prognozează instabilitate atmosferică accentuată în această după-amiază, caracterizată prin intensificări semnificative ale vântului. Se așteaptă rafale ce pot atinge 70-80 km/h, ceea ce ar putea genera condiții periculoase pe drumuri și în zonele deschise. În plus, sunt posibile vijelii care ar putea afecta atât infrastructura cât și siguranța publicului.

Avertizarea include și riscul de descărcări electrice frecvente, grindină de mici dimensiuni și averse torențiale. Cantitățile de precipitații vor fi considerabile, variind între 25-40 l/mp, cu posibilitatea ca în anumite zone să depășească 50-60 l/mp.

Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Călărași recomandă populației să fie vigilantă și să ia măsuri de precauție. Este important ca cetățenii să evite deplasările neesențiale în timpul codului portocaliu și să se protejeze de efectele vântului puternic și ale precipitațiilor abundente.

De asemenea, este indicat să verificați periodic prognoza meteo și să urmați sfaturile autorităților locale pentru a minimiza riscurile.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Recomandare de carte -„Ultimul Reich”- de Brian Klein

„Ultimul Reich” este probabil cel mai întunecat și mai neliniștitor

Consilierii județeni, convocați în ședință ordinară, joi, 29 august. Vezi ordinea de zi

ȘEDINȚĂ PUBLICĂ Ședință ordinară 29.08.2019, ora 13.00 1.Proiect de hotărâre