Jandarmeria Călărași confiscă produsele contrafăcute din Bazar

Depistați de jandarmi în timp ce comercializau produse de îmbrăcăminte și încălțăminte, fără îndeplinirea condițiilor legale.

Duminică, 21 iulie a.c., în cursul dimineții, un echipaj de jandarmerie din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Călărași, aflat în misiune de patrulare pe raza localității Mănăstirea, jud. Călărași, a depistat în zona locului de organizare a oborului săptămânal, trei persoane ce ofereau spre vânzare diferite articole de îmbrăcăminte și încălțăminte, tip sport, inscripționate cu numele unor mărci consacrate în domeniu.
La solicitarea jandarmilor de a prezenta documentele de proveniență pentru cele 78 de produse comercializate, aceștia au declarat că nu dețin astfel de documente.

Bunurile, susceptibile a fi contrafăcute, au fost ridicate de jandarmi în vederea confiscării, iar celor trei comercianți de ocazie le-au fost întocmite actele de sesizare, fiind înaintate organelor competente pentru continuarea cercetărilor privind săvârșirea infracțiunii de “punere în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare”, faptă prevăzută și sancționată conform Legii 84/1998 privind mărcile și indicațiile geografice.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Drumuri și Poduri asfaltează ultimul sector al Variantei Nord din municipiul Călărași

Varianta Nord a Municipiului Călărași, sectorul dintre Saint Gobain și

Roxana Pațurcă: „Din păcate, țara este guvernată de la domiciliu de către PNL”

Roxana Pațurcă: Din păcate, țara este guvernată de la domiciliu