ÎCCJ dă în judecată Guvernul pentru neplata restanțelor salariale ale magistraților

Înalta Curte de Casație și Justiție a deschis un proces împotriva Guvernului României și a Ministerului Finanțelor, acuzând refuzul nejustificat de a aloca fondurile necesare pentru plata drepturilor salariale restante ale magistraților, stabilite prin hotărâri judecătorești definitive. Acțiunea a fost înregistrată la Curtea de Apel București pe 30 martie 2026, după ce demersurile administrative anterioare nu au primit un răspuns favorabil.

În documentul depus, ÎCCJ solicită obligarea Guvernului și a Ministerului Finanțelor să pună la dispoziție toate sumele necesare pentru achitarea restanțelor salariale și să emită actele administrative necesare, inclusiv prin rectificare bugetară. Instanța supremă cere și stabilirea unui termen maxim de executare de zece zile.

Pe lângă aceste solicitări, ÎCCJ propune măsuri coercitive ferme împotriva conducerii executive. Printre acestea se numără o amendă zilnică de 20% din salariul minim brut pentru ministrul Finanțelor și prim-ministru, precum și penalități de 2% pe zi de întârziere pentru neexecutarea obligațiilor.

Demersul în instanță vine după ce plângerea prealabilă transmisă Guvernului nu a fost soluționată pozitiv, deși legea contenciosului administrativ impune parcurgerea acestei etape înainte de sesizarea instanței. Înalta Curte arată că a solicitat în mod repetat includerea sumelor în buget și chiar rectificarea bugetară, însă fără rezultat. Deși termenul legal de 30 de zile pentru răspuns nu era încă depășit, instanța supremă a decis să acționeze în judecată, invocând refuzul nejustificat al autorităților.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Bițuică Dan

Bițuică Dan

Dan Bițuică este editor și autor a șapte romane. Scrie despre recomandări de carte, remedii naturiste, actualitate, cotidian politic, sport și istorie, abordând subiectele într-un stil accesibil și orientat spre informare.

Prin activitatea sa editorială, urmărește să ofere cititorilor conținut clar, echilibrat și relevant, adaptat interesului public.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Ședință extraordinară a Consiliului Local Călărași: Proiecte de mobilitate și extinderea rețelei de gaze pe ordinea de zi

Consiliul Local al municipiului Călărași se va reuni joi, 24

Școala Țopescu, reabilitată prin PNRR! CJ Călărași a semnat contractul de finanțare

Președintele Consiliului Județean Călărași, Vasile Iliuță, alături de reprezentanți ai