Connect with us
Vremea în Călărași: 🌡️ 10°C | Anul XI Nr. 538

Știri

Gaze naturale în satele din comuna Borcea

Published

on

Localitățile călărășene se dezvoltă.  Primarul Aniel Theodor Pațurcă din Borcea are proiecte ambițioase pentru anul 2022.  Obiectivele acestui an fiind clare și bine definite. Înfiinţarea rețelei de distribuţie de gaze naturale în comuna Borcea, pe primul loc. În primăvara acestui an se elibera autorizația de construire și avizele necesare pentru executarea lucrărilor pentru proiectul “Înfiinţarea a distribuţie de gaze naturale în comună”. Potrivit datelor din proiect, lucrarea are o valoare estimată de 12.035.202,26 lei (plus TVA).

“Marea mea provocare a fost alimentarea comunei Borcea la rețeaua de gaze naturale. Împreună cu dumneavoastră și cu ajutorul bunului Dumnezeu vom reuși înființarea rețelei de canalizare și a stației de epurare, grădiniță cu program prelungit la standarde europene, cămin cultural modern, sala de sport în comuna Borcea, pistă pentru biciclete pe digul comunal, drumurile dintre tarlale spre canalul mare vor fi asfaltate, parcări laterale pentru utilaje agricole performante și acces la locurile de vii, rigole de captare ape pluviale, asfaltare alei pietonale etc. (proiecte aflate în licitație publică sau în curs obținere de avize, DTAC).” –scria primarul din Borcea la începutul anului.
Recent, primarul localității Borcea a prezentat, într-o postare pe Facebook, progresul proiectului de introducere a gazelor naturale din localitate, prima locație în care s-a început șantierul este satul Pietroiu. 
“Comuna Borcea va fi prima comună, sau printre primele localități unde vom avea gaze. Odată cu venirea gazelor, o să încercăm să rezolvăm și situația locurilor de muncă. Am purtat discuții cu mai mulți antreprenori care s-au arătat interesați de investiții în această comună. Vă voi oferi detalii la momentul în care avem ceva concret, pentru că așa este normal. Primarii se laudă cu tot ceea ce încearcă să dezvolte prin proiecte. Comuna noastră are multe proiecte în derulare, printre care, proiectul de introducere a gazelor” – a declarat primarul Aniel Nedelcu Theodor Pațurcă.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Știri

Au scăpat cu viață, dar fără nimic. Familia Radan din Gălățui a rămas fără acoperiș deasupra capului

Published

on

O casă transformată în scrum în doar câteva minute. Un coșmar trăit pe viu de Familia Rădan din localitatea Gălăţui, comuna Alexandru Odobescu, în dimineața zilei de 27 noiembrie 2025, când un incendiu puternic a cuprins locuința acestora. Flăcările, alimentate de structura din lemn a casei, au distrus aproape totul.

„Am rămas doar cu hainele de pe noi…”, spun membrii familiei, încă șocați după tragedie. Din fericire, nimeni nu a fost rănit. Însă bilanțul pagubelor este dramatic: toate bunurile materiale au fost pierdute – mobilier, electrocasnice, haine, documente, obiecte personale, inclusiv amintiri de o viață.

APEL UMANITAR: O FAMILIE TREBUIE RECONSTRUITĂ

Situația este grea. Fără acoperiș, fără resurse, fără posibilitatea de a reface singuri locuința, oamenii au nevoie urgent de sprijin.

Advertisement

Orice ajutor contează – financiar, material sau prin distribuirea mesajului.

DONAȚII FINANCIARE

Beneficiar: Rădan Ilie

IBAN (RON): RO38 INGB 0000 9999 0902 2682

Telefon contact: 📞 0728 217 400

Advertisement

DONAȚII ÎN OBIECTE

Familia are nevoie de:

  • Haine și încălțăminte (pentru adulți)
  • Lenjerii, pături, pilote
  • Mobilier de bază
  • Electrocasnice
  • Orice obiect necesar într-o locuință ce urmează să fie reconstruită de la zero
  • Pentru predare obiecte: 0728 217 400

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Știri

Semnificația istorică a zilei de 27 noiembrie

Published

on

27 noiembrie ocupă un loc special în istoria României prin două momente cu semnificații opuse. La 27 martie/9 aprilie 1918 (stil nou), Sfatul Țării de la Chișinău a votat unirea condiționată a Basarabiei cu Regatul României – primul pas major al Marii Uniri din 1918. Exact 29 de ani mai târziu, la 27 noiembrie 1947, regimul comunist a proclamat „Ziua Republicii”, transformând această dată într-o sărbătoare oficială a Republicii Populare Române (ulterior RSR), celebrată până la Revoluția din 1989. Astfel, 27 noiembrie rămâne o zi cu dublă încărcătură istorică: simbol al actului de unire a Basarabiei în 1918 și, în același timp, al instaurării definitive a regimului comunist în România după abdicarea forțată a Regelui Mihai I (30 decembrie 1947).

IATĂ CE S-A ÎNTÂMPLAT ÎN ACEASTĂ ZI:

1095 – La Conciliul de la Clermont, Papa Urban al II-lea a declarat Prima Cruciadă.

1127 – S-a născut împăratul chinez Xiaozong ( Zhao Shen), din dinastia Song; (d. 1194). A fost un descendent îndepărtat al fondatorului dinastiei, Taizu si domnit din anul 1162 pana in anul 1189.

Advertisement

1640 – Domnitorul Matei Basarab a emis o lege prin care a limitat posibilitatea de închiriere a mânăstirilor românești aflate pe Muntele Athos ori a altor locuri sfinte.

 1701 – S-a născut fizicianul și astronomul Anders Celsius, cel care a inventat scara termometrică centesimală, Scara Celsius. Este fondatorul, în 1731, al primului Observator Astronomic din Suedia; (m. 25 aprilie 1744).

1815 – În urma Congresului de la Viena este adoptata Constituția regatului Poloniei, aflat sub autoritatea Rusiei.

 1818 – S-a născut omul de cultură Aron Pumnul, unul dintre fruntașii Revoluției din Transilvania de la 1848, profesor al lui Mihai Eminescu, la Cernăuți;(m. 12 ianuarie 1866).

1867 – S-a născut Grigore Antipa, biolog, oceanolog si zoolog, membru al Academiei Romane si cel care a reorganizat Muzeul de Istorie Naturala din București, instituție ce azi ii poarta numele.

Advertisement

1884 – S-a născut Vasile Voiculescu, poet, dramaturg și prozator român (d. 1963)

1885 – S-a născut Liviu Rebreanu, academician, prozator și dramaturg român (d. 1944)

1895 – Inventatorul dinamitei, Alfred Nobel, si-a semnat testamentul in care a specificat ca își cedează averea pentru crearea unor premii care sa recompenseze descoperirile cele mai importante in domeniul fizicii, chimiei și în medicină.

1895 – A murit Alexandre Dumas–fiul, romancier și dramaturg francez.

1912 – S-a născut actrița Dina Cocea. A fost profesoară la IATC, avându-i ca studenți, printre alții, pe Gheorghe Dincă, Marin Moraru, Ion Fiscuteanu; (d. 28.10.2008 ).

Advertisement

1913 – Se constituie “România“, prima societate națională de navigație maritimă care începe să funcționeze la 1 martie 1914. Președinte a societății a fost Anghel Saligny.

1918 – Are loc ultima ședință a Sfatului Țârii din Republica Democrată Moldovenească (succesoarea Guberniei Basarabiei), in care acesta s-a autodizolvat.

1921 – La București are loc Congresul Partidului Național Liberal din România, la care se adoptă noul statut şi program al partidului ce prevedea modificarea Constituției, unificarea legislativă şi administrativă, etc.

1924 – S-a născut Nina Cassian, poetă, prozatoare şi traducătoare (volumele de poezie: “Dialogul vântului cu marea”, “Confidențe fictive”).

1931 – Are loc la Paris o Conferință a dezarmării, la care au participat delegații din 30 de țări printre care și România.

Advertisement

1934 – A murit Baby Face Nelson (Lester Joseph Gillis ), celebru în SUA pentru jafurile asupra băncilor. Declarat inamic public numărul 1 de către FBI, a fost împuscat de către agenți FBI; (n.06.12.1908).

1940 – Au fost asasinați Virgil Madgearu şi Nicolae Iorga. La 27 noiembrie 1940 este asasinat de legionari în pădurea Snagov, de lângă București, Virgil Madgearu, fost ministru Național-Țărănist (n. 14 decembrie 1884 Galați), economist, sociolog și om politic român.

1940 – A murit Mihail Moruzov, șeful Serviciului Secret al Armatei, asasinat de legionari la închisoarea Jilava; (n. 08.11.1887).

1940 – S-a născut actorul american de origine chineza Bruce Lee, maestru în Arte Marțiale, fondator al stilului Jeet Kune Do ; (d. 20.07.1973).

1942 – S-a născut Jimi Hendrix (James Marshall), solist vocal și compozitor, unul dintre cei mai mari chitariști rock ;(d. 18.09.1970).

Advertisement

1971 – Sonda spațială sovietică Marte 2 aflată pe orbita planetei Marte lansează modulul de coborâre. Acesta funcționează defectuos și se prăbușește, însă este primul obiect făcut de om care ajunge pe suprafața planetei Marte.

1972 – A încetat din viață poetul Victor Eftimiu. A fost directorul Teatrului Național din București, al Teatrului Național și al Operei din Cluj; membru al Academiei Române (“Înșir’te, mărgărite”, “Omul care a văzut moartea”); (n.24.01.1889).

1975 – Ross McWhirter, editorul si co-fondatorul Guinness Book of Records, a fost împuşcat mortal la Londra.

1978 – Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK) este înființat în orașul de Riha (Urfa), în Turcia si devine principala formațiune kurda care lupta pentru independenta Kurdistanului.

1979 – A murit Dona Dumitru Siminică, solist vocal român. (n. 1926, Târgoviște).

Advertisement

1984 – În conformitate cu Acordul semnat la Bruxelles între guvernele din Marea Britanie și Spania, s-a convenit începerea discuțiilor privitoare la viitorul coloniei britanice Gibraltar, inclusiv acordarea suveranității acestui teritoriu.

1986 – A fost demolată Biserica Doamna Oltea din București.

1986 – Izbucnesc local incidente, proteste, în centre industriale importante, cum ar fi Turda și Cluj.

1989: Revoluția de Catifea din Cehoslovacia: Are loc o grevă generală de două ore, în toate sectoarele economiei, pe tot cuprinsul tarii.

1998 – A avut loc la București premiera filmului „Terminus Paradis“, în regia lui Lucian Pintilie, care a fost distins cu Marele Premiu Special al Juriului la Festivalul de la Veneția.

Advertisement

2004 – Revoluția Portocalie – Parlamentul ucrainean a invalidat rezultatul alegerilor prezidențiale.

2005 – Au loc alegeri în Cecenia, în condiții stricte de securitate.

2009 – Președintele CE, Jose Manuel Barroso, a anunțat la Bruxelles lista comisarilor europeni desemnați. Din partea României a fost desemnat pentru portofoliul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Dacian Cioloş.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Advertisement
Continue Reading

Știri

TRAGERI CU MUNIȚIE DE RĂZBOI ÎN POLIGONUL „GUMELNIȚA”. CIRCULAȚIA, RESTRICȚIONATĂ ÎN ZONĂ

Published

on

Primăria Comunei Ulmeni a anunțat că joi, 27 noiembrie 2025, între orele 08:00 – 16:00, Inspectoratul Județean de Jandarmi Călărași va efectua trageri cu muniție de război în Poligonul „Gumelnița”, situat pe raza teritorială a municipiului Oltenița.

Autoritățile locale avertizează populația că, pe durata exercițiilor, circulația va fi interzisă pe drumurile din imediata vecinătate a poligonului, măsură necesară pentru prevenirea oricărui risc de accident.

Primăria Ulmeni recomandă locuitorilor și celor care tranzitează zona să respecte indicațiile personalului aflat în teren și să evite deplasarea în proximitatea poligonului pe tot parcursul desfășurării tragerilor.

Reprezentanții administrației locale subliniază că astfel de antrenamente sunt activități standard pentru structurile militare, iar restricțiile sunt impuse exclusiv pentru siguranța publicului.

Advertisement

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading