CJCC Călărași aduce din nou magia cinematografiei în oraș, cu un program spectaculos între 23 mai și 3 iulie 2025. De la animații fermecătoare pentru întreaga familie, precum Lilo și Stitch sau Zâna Măseluță, până la thrillere palpitante și blockbustere de acțiune ca Misiune Imposibilă: Răfuială finală și Balerina, cinefilii de toate vârstele sunt invitați să se bucure de cele mai noi producții într-un spațiu modern și prietenos.
23.05.2025, ora: 12.30
24 – 25.05.2025, oraele: 10.00 și 12.30 (variantă dublată)
Gen film: Acțiune, Aventuri, Comedie, Dramă,Animație, Familie, Fantastic
Advertisement
Durata: 110 minute
Rating: AG
Premiera în România: 23.05.2025
Povestea emoționantă și incredibil de amuzantă a unei fete hawaiene singuratice, Lilo, și a unui extraterestru fugar pe nume Stitch, care seamănă pentru noi oamenii, mai mult sau mai puțin, cu un cățel, dar care a fost conceput pentru a provoca haos și distrugere. După o serie de aventuri prin care trec cei doi, prin dragoste și ’ohana – conceptul hawaiian pentru familie – Lilo îl ajută pe Stitch să devină un personaj cald și simpatic căruia să-i pese de cei din jurul său, iar Stitch o va ajuta pe Lilo să își readucă împreună familia destrămată.
Istoria personală nu mai contează când o inteligenţă artificială insistă să controleze tot ceea ce se întâmplă pe glob. Şi ce sacrificiu nu este justificat – şi nu doar justificat, ci chiar necesar – pentru a o învinge?
Advertisement
30.05.2025, ora: 12.30
31.05 – 01.06.2025, orele: 10.00 și 12.30 (variantă dublată)
Van este o zână măseluță adolescentă cu o înclinație rebelă, care dorește să exploreze viața dincolo de granițele civilizației sale izolate și ale tradițiilor rigide. Când îi întâlnește pe Rupee, cel mai drăguț trol din lume, și pe Gemma, o fetiță spiriduș îndrăzneață cu talent pentru știință, cele trei mici creaturi pornesc într-o aventură pentru a-și uni regatele separate, evitând în același timp păianjenii răuvoitori care se apropie.
Zâna Măseluță, un trol drăgălaș și un strălucit om de știință goblin se unesc pentru a-și salva lumea magică de o armată amenințătoare de păianjeni.
Atunci când Vio îl întâlnește pe Camil, un interlop influent și periculos, lucrurile par să se îndrepte spre împlinirea visului. Camil le promite că le va împrumuta cei 30.000 de euro necesari pentru a cumpăra balta, iar Vio, încântat, le dă vestea prietenilor. Mai mult, Camil le face și un cadou – un weekend de vis în Deltă, la pescuit. Însă visul se transformă rapid într-un coșmar atunci când Vio pierde banii împrumutați.
Doi preoți – unul care își pune la îndoială credința și unul care se confruntă cu un trecut zbuciumat – trebuie să-și pună deoparte diferențele pentru a salva o tânără posedată printr-o serie dificilă și periculoasă de exorcizări.
06.06.2025, ora: 12.30
Advertisement
07 – 08.06.2025, orele: 10.00 și 12.30 (variantă dublată)
Van este o zână măseluță adolescentă cu o înclinație rebelă, care dorește să exploreze viața dincolo de granițele civilizației sale izolate și ale tradițiilor rigide. Când îi întâlnește pe Rupee, cel mai drăguț trol din lume, și pe Gemma, o fetiță spiriduș îndrăzneață cu talent pentru știință, cele trei mici creaturi pornesc într-o aventură pentru a-și uni regatele separate, evitând în același timp păianjenii răuvoitori care se apropie.
Zâna Măseluță, un trol drăgălaș și un strălucit om de știință goblin se unesc pentru a-și salva lumea magică de o armată amenințătoare de păianjeni.
După o tragedie în familie, prodigiosul karatist Li Fong este forțat să părăsească Beijingul și să se mute la New York împreună cu mama sa. Li încearcă să se despartă de trecut și să se integreze printre noii colegi. Deși nu vrea să lupte, problemele par să-l găsească peste tot. Când un nou prieten are nevoie de ajutor, Li se înscrie într-o competiție de karate, dar abilitățile sale nu sunt suficiente. Maestrul Han îi cere ajutorul originalului Karate Kid, Daniel LaRusso, iar Li învață un nou mod de luptă, îmbinând cele două stiluri într-unul singur pentru cea mai tare confruntare de arte marțiale.
Advertisement
13.06.2025, ora: 12.30
14 – 15.06.2025, oraele: 10.00 și 12.30 (variantă dublată)
Gen film: Acțiune, Aventuri, comedie, Dramă, Familie, Fantastic
Durata: 125 minute
Advertisement
Rating: AG
Premiera în România: 13.06.2025
Pe stâncoasa insulă a Tontului, unde vikingii și dragonii sunt dușmani de generații, Sughiț (Mason Thames) se distinge de ceilalți. Fiul inventiv, dar neglijat al șefului Stoic cel Vast (Gerard Butler), Sughiț sfidează secole de tradiție când se împrietenește cu Știrbul, un temut dragon Furia Nopții. Legătura lor improbabilă dezvăluie adevărata natură a dragonilor, punând la încercare chiar fundamentele societății vikinge.
Având loc în timpul evenimentelor din “John Wick 3: Război total”, acțiunea filmului o urmărește pe Eve Macarro care își începe pregătirea în tradițiile asasinilor din Ruska Roma, și care are o simplă și singură dorință: să se răzbune pe cei care i-au ucis familia.
20.06.2025, ora: 12.30
Advertisement
21 – 22.06.2025, oraele: 10.00 și 12.30 (variantă dublată)
Aceasta este povestea lui Ozi, un urangutan orfan care își folosește abilitățile de influencer pentru a-și salva pădurea și casa de la defrișare. Un film plin de speranță care încurajează noua generație să vorbească și să-și folosească vocile pentru a proteja planeta noastră prețioasă.
Un fost general francez căsătorit de 50 de ani află că soția lui l-a înșelat acum patru decenii. Hotărât să-și răzbune onoarea, înconjurat de soția și cei trei copii, pleacă în căutarea vinovatului pe Coasta de Azur.
Au trecut aproape trei decenii de când virusul furiei a scăpat dintr-un laborator de arme biologice, iar acum, încă aflați într-o carantină impusă brutal, unii au găsit modalități de a trăi printre infectați. Un astfel de grup de supraviețuitori trăiește pe o mică insulă conectată la continent printr-o singură șosea, puternic apărată. Atunci când unul dintre membrii grupului părăsește insula pentru o misiune în inima întunecată a continentului, descoperă secrete, minuni și orori care au provocat mutații nu numai la infectați, ci și la alți supraviețuitori.
Advertisement
27.06.2025, ora: 12.30
28 – 29.06.2025, orele: 10.00 și 12.30 (variantă dublată)
Aceasta este povestea lui Ozi, un urangutan orfan care își folosește abilitățile de influencer pentru a-și salva pădurea și casa de la defrișare. Un film plin de speranță care încurajează noua generație să vorbească și să-și folosească vocile pentru a proteja planeta noastră prețioasă.
Supranumit „Cel mai tare care n-a fost”, Sonny Hayes era un fenomen cu perspectivă promițătoare în anii ’90 până când un accident aproape i-a distrus cariera. 30 de ani mai târziu, acesta lucrează ca șofer de curse private până când este abordat cu o nouă propunere de către fostul său partener Ruben Cervantes , proprietar al unei echipe de Formula 1 pe cale de a intra în faliment.
Ruben îl convinge pe Sonny să revină în competitie pentru o ultimă încercare de a salva echipa și de a demonstra că poate fi cel mai bun din lume. Va conduce alături de Joshua Pearce, debutantul tupeist al echipei. Odată ce motoarele încep a fi turate, problemele trecutului încep să îl nelinișteasca pe Sonny, colegul său devine cea mai mare competiţie, iar obstacolele nu pot fi depășite fără ajutor.
La doi ani după ravagiile provocate de M3GAN, creatoarea ei, Gemma, recurge la reînvierea infamei sale creații pentru a o distruge pe Amelia, arma de nivel militar construită de un contractor din domeniul apărării care a furat tehnologia care stă la baza M3GAN.
CINEMA CĂLĂRAȘI: Filme pentru toate gusturile în perioada 4 – 24 iulie 2025!
Centrul Județean de Cultură și Creație Călărași a pregătit o selecție spectaculoasă de filme pentru luna iulie, oferind publicului cinefil experiențe 3D și 2D pentru toate vârstele și preferințele. Proiecțiile vor avea loc la Cinema 3D/2D din municipiu, în perioada 4 – 24 iulie 2025.
🎬 Ce poți vedea la Cinema Călărași în această lună?
🔹 Elio (Disney Pixar) – film de animație 3D pentru copii și întreaga familie 📅 Proiecții:
4 iulie, ora 12:30
5 – 6 iulie, orele 10:00 și 12:30 (variantă dublată)
4 – 6 iulie, ora 17:00 (variantă subtitrată)
🔹 Jurassic World: Renașterea – aventură 3D cu dinozauri spectaculoși 📅 Proiecții:
Cinema 3D/2D Călărași își întâmpină publicul cu superproducții pentru toate vârstele în perioada 4 iulie – 7 august
Consiliul Județean Călărași, prin Centrul Județean de Cultură și Creație, anunță un nou program cinematografic spectaculos pentru perioada 4 iulie – 7 august 2025. Filme de animație, aventură, SF, acțiune, dar și thrillere captivante vor rula în sala de cinema 3D/2D din municipiul Călărași, cu proiecții adaptate atât pentru copii, cât și pentru adulți.
🎬 Startul sezonului estival de cinema este dat de animația „Elio” (3D) – o producție Pixar ce aduce în prim-plan povestea unui băiețel rătăcit printre extratereștri, care ajunge, fără voie, ambasadorul Pământului. Filmul rulează între 4 și 6 iulie, în variante dublată și subtitrată.
🦖 Din 4 iulie debutează și „Jurassic World: Renașterea” (3D) – o nouă aventură SF care continuă saga dinozaurilor în decoruri tropicale și periculoase, cu o distribuție de top, printre care Scarlett Johansson și Mahershala Ali.
👦 „Buffalo Kids” revine în două weekenduri (11–13 iulie și 18–20 iulie), cu o poveste emoționantă despre curaj, prietenie și căutarea unei familii în America anului 1886.
Advertisement
🦸 Din 11 iulie, pe ecran va rula „Superman” (3D), în regia lui James Gunn, o reinterpretare modernă a legendarului erou care încearcă să-și împace originile kryptoniene cu viața de jurnalist pe Pământ.
👻 Pentru fanii thrillerului, „Știu ce ai făcut astă-vară” (2D) promite suspans și adrenalină începând cu 18 iulie, fiind urmat la finalul lunii de horror-ul „Să o aduci înapoi”, din 1 august.
🏁 Publicul tânăr va fi încântat de „Cursa Grand Prix a Europei” (2D, dublat) – o animație cu adrenalină, umor și multă emoție, programată în două weekenduri: 25–27 iulie și 1–3 august.
🧪 Fanii Marvel nu trebuie să rateze „Cei 4 fantastici: Primii pași” (3D), care va rula între 25 și 31 iulie. Producția aduce pe marele ecran o nouă provocare cosmică pentru îndrăgita echipă de supereroi.
😄 Comedia „Facă-se voia ta!” (2D) și acțiunea hilară din „Greu de măritat” (2D) vor completa programul cu porții generoase de râs și aventură urbană pentru publicul adult.
Advertisement
🔹 Accesul la filme se face conform programului afișat, cu precizarea că în zilele de luni nu vor fi proiecții.
📍Sala de cinema funcționează în cadrul Centrului Județean de Cultură și Creație Călărași, iar biletele pot fi achiziționate de la casieria instituției, înainte de fiecare proiecție.
🎟 Pentru detalii suplimentare și trailere oficiale, publicul este invitat să urmărească pagina oficială a instituției sau să acceseze linkurile atașate fiecărui film.
„Ozi: Vocea pădurii” revine la Cinema Călărași – Povestea emoționantă a unui mic apărător al naturii
În perioada 27–29 iunie 2025, animația ecologistă „Ozi: Vocea pădurii” se întoarce la Cinema Călărași, oferind o nouă șansă publicului de toate vârstele să urmărească o poveste profundă despre curaj, protecția mediului și puterea vocii personale.
Regizat de Tim Harper, filmul o are în centrul poveștii pe Ozi, un pui de urangutan orfan care își pierde casa în urma defrișărilor ilegale. Cu o inimă mare și o minte isteață, Ozi devine un mic influencer digital ce folosește rețelele sociale pentru a atrage atenția asupra distrugerii pădurii tropicale.
Această aventură animată îmbină emoția cu mesajul social, punând accent pe importanța conștientizării ecologice în rândul noilor generații. Un film potrivit pentru întreaga familie, cu o coloană sonoră inspirată și o animație spectaculoasă.
Program Cinema Călărași (reluare):
Advertisement
27 iunie, ora 12:30 (variantă dublată)
28–29 iunie, orele 10:00 și 12:30 (variantă dublată)