Biblioteca Județeană „Alexandru Odobescu” din Călărași găzduiește expoziția itinerantă „Chipuri feminine – Pedagogie și Psihologie la Universitatea din București. Perioada pre și post Revoluția Română din 1989”. Deschiderea va avea loc pe 2 aprilie, de la ora 10:30.
Expoziția, inaugurată inițial în decembrie 2024 la București, marchează 160 de ani de la înființarea Universității din București și 330 de ani de continuitate a învățământului superior. Aceasta aduce în prim-plan evoluția domeniilor Pedagogie și Psihologie, subliniind contribuțiile femeilor care au avut un rol esențial în dezvoltarea acestor științe.
Pe lângă documente de arhivă și imagini rare, expoziția oferă o perspectivă asupra chipurilor feminine din trecut și prezent, surprinzând atât transformările academice, cât și schimbările sociale care au marcat aceste discipline.

O noutate în 2025 o reprezintă includerea unei versiuni digitale a expoziției, care oferă acces la materiale inedite și mărturii valoroase, facilitând astfel o călătorie interactivă prin istoria învățământului universitar românesc.
Proiectul este coordonat de prof. lector dr. Almășan Hellen-Beatrice, cercetător științific dr. Valentin Maier (Muzeul UB) și drd. Dana Manolache (CESI/Direcția ID-IFR CREDIS).
Călărășenii sunt invitați să descopere această expoziție ce îmbină istoria, pedagogia și psihologia într-o prezentare inedită, menită să inspire și să aducă o nouă perspectivă asupra contribuției feminine în educație.
Vrei să fii mereu la curent cu toate știrile? Urmăreste CalarasiPress pe canalul de WhatsApp.
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.