Două blocuri ANL cu 36 de locuințe pentru familiile defavorizate din Călărași, construite în cartierul de tineri

Primăria Municipiului Călărași lansează un proiect social major pentru sprijinirea familiilor vulnerabile: două blocuri de tip ANL, cu câte 18 apartamente fiecare, vor fi construite în cartierul de Tineri, o zonă în plină dezvoltare.

În cadrul unui interviu acordat presei locale, primarul municipiului Călărași, Marius Dulce, a anunțat planul de realizare a 36 de unități locative, distribuite în două scări de bloc, cu 18 apartamente fiecare, în cartierul de tineri de la ieșirea din oraș. Proiectul este destinat persoanelor aflate în dificultate – tineri fără posibilități, familii cu venituri reduse sau cazuri sociale urgente.

„Este un proiect în care credem foarte mult. Vrem să oferim o șansă reală celor care, deși muncesc, nu-și permit o locuință. Cele 36 de unități locative vor fi realizate prin Compania Națională de Investiții, într-o zonă care începe să prindă contur din toate punctele de vedere”, a declarat primarul Marius Dulce.

Locuințele vor fi repartizate în baza unor criterii stabilite la nivel local, în conformitate cu legislația privind atribuirea de locuințe sociale sau ANL.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

VIDEO. „Regal Cabalin” ediția a III-a – frumusețe și eleganță

Regal Cabalin, eveniment de anvergură națională, ajuns la cea de-a

Cuza Vodă: Primarul Marius Cojocaru prezintă obiectivele anului 2020 pentru localitate

Edilul Marius Cojocaru este la primul mandat în comuna Cuza-Vodă.