Din 20 de controale, polițiștii au descoperit 6 infracțiuni. Articole vestimentare de 20.000 de euro confiscate

Articole vestimentare de contrabandă indisponibilizate de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Călărași.

În acest sfârșit de săptămână, polițiștii au desfășurat o acțiune pe linia respectării normelor legale în domeniul proprietății intelectuale, precum și pentru protejarea populației împotriva actelor de comerț ilicite.

Cu ocazia activităților desfășurate în teren, polițiștii au controlat 20 de societăți comerciale și au constatat 6 infracțiuni de punere în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similar.

Totodată, au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor un număr de 158 de articole vestimentare, purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată, bunurile având valoarea de 104.000 lei.

Activitățile vor continua și în perioada următoare, obiectivul fiind menținerea unui climat de legalitate în activitatea economică și protejarea consumatorului.

 

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss