Cel mai mare operator de apă din Turcia, İSKİ, vizitat de Uniunea Apelor din România. Delegația Ecoaqua Călărași, prezentă la Istanbul

Uniunea Apelor din România a vizitat İSKİ pentru împărtășirea de cunoștințe și experiență în domeniul apei

În data de 26 aprilie 2023, o delegație formată din 37 de membri ai Uniunii Apelor din România a vizitat İSKİ, Administrația de apă și canalizare din Istanbul, pentru a învăța și a împărtăși experiențele în domeniul apei și apelor reziduale.

„Am discutat despre principalele măsuri luate la nivelul ISKI pentru reducerea pierderilor de apă, modernizarea stațiilor de epurare și importanța Centrului de control și automatizare a apei din Istanbul. ISKI este operatorul de apă și canal din Istanbul, vizita la compania turcă însemnând viziune și dezvoltare pentru zona noastră!” – spune Eduard Grama, directorul Ecoaqua S.A. Călărași, într-o postare pe Facebook.

După discursul de deschidere și de bun venit al directorului general adjunct, delegația a participat la o prezentare generală a İSKİ de către directorul departamentului de relații externe, Necla AKÇA. De asemenea, șeful Departamentului Dezvoltare Strategie, Prof. Dr. Tuğba ÖLMEZ HANCI, a împărtășit informații detaliate despre Proiectul Melen. În timpul întâlnirii, delegația a pus întrebări despre practicile corporative și probleme tehnice.

Directorul general al İSKİ, Dr. Şafak BAŞA, a subliniat importanța relațiilor cu țările balcanice în domeniul managementului apei și apelor reziduale și a declarat că studiile de protocol de cooperare cu Uniunea Apelor din România continuă.

După întâlnirea din sala de conferințe, delegația a vizitat ISKOM, unde au primit informații despre sistemul ISKOM SCADA, monitorizarea inteligentă a apei și combaterea pierderilor și scurgerilor. Directorul filialei pentru controlul apei și protecția catodică, Hüseyin AĞRİ, și directorul filialei europene a pierderilor de apă și managementul presiunii, Erdem KARABINA, au oferit informații suplimentare despre activitatea lui İSKİ pe baza întrebărilor delegației.

În concluzie, delegația Uniunii Apelor din România a vizitat İSKİ pentru a învăța și a împărtăși experiențele în domeniul apei și apelor reziduale. Cooperarea dintre cele două organizații va continua în viitorul apropiat.

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Primăria Sohatu: rețeaua de apă este în execuție și nu poate fi utilizată

Primăria Comunei Sohatu a transmis un avertisment ferm către locuitorii
deputat Ion Samoila

Deputatul Ion Samoilă își începe mandatul în forță: Audiențe săptămânale pentru călărășeni

Deputatul Ion Samoilă, ales în cadrul circumscripției electorale nr. 12